Günün Tarihi:17 Eylül 2019

‘Sağlıkta cezalar caydırıcı olmalı!’


Sağlık Sen Genel Başkanı Metin Memiş, 4 yılda sağlıkta şiddetin sayısının 60 bin olduğunu belirterek, “Cezaların caydırıcı niteliğinin mutlaka güçlendirilmesi ve hastanelerdeki güvenlik önlemlerinin artırılması gerekiyor” dedi.

Basın toplantısı

Memur-Sen Genel Başkanı ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş,ilimizde düzenlediği basın toplantısında, Sağlık-Sen’in, milletin sağlığı ve huzuru için gece gündüz çalışan sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını temsil eden bir sendika olduğunu belirterek, “Sağlık çalışanlarının sorunlarını tespit ederek, çözüm önerileri geliştiriyoruz. Birçok kazanıma da imza attık” dedi.


Yük 3 kat arttı
Memiş, “16 yılda iş yükü en az 3 kat arttı. Ama istihdam edilen sağlık çalışanı sayısı maalesef bir kat arttı. Sağlık hizmetlerinin kalitesinde gelişmiş ülke standartlarını yakalamış durumdayız. Oysa diğer ülkelerle kıyasladığımızda ülkemizde 100 bin kişiye düşen hekim sayısı 183 iken bu OECD oranlarında 339’dur. Hemşire sayısı 273 iken OECD ortalamasında 890’dır. Kişi başına müracaat toplam sayısı ülkemizde 8.6 iken bu oran OECD bu oran 6.8’dir.” dedi.

 

Memur olma isteği

OECD ülkelerinin ortalamasının yarısı kadar hekim sayımız, 3’te biri kadar sağlık çalışanı sayısı ile daha çok hastaya, daha yoğun bir sağlık hizmeti  verildiğini belirten Memiş, “Sağlık alanında istihdam oranına baktığımızda OECD ortalamasında 3’te bir düzeyinde bulunuyoruz. Ülkemizde sağlık alanında KPSS sınavına giren aday sayısı 659 bin 482. Bir anlamda sağlık çalışanı KPSS sınavı ile memur olmak istiyor. Bu adaylardan 154 bin 332’sinin hemşirelik bölümü mezunudur” diye konuştu.

 

 

Ciddi bir açık

Ülkemizde sağlık personeli konusunda ciddi açık varken, sağlık çalışanı alım sayılarının yetersiz olması nedeniyle sağlık hizmetlerinin zor yürütüldüğünü belirten Memiş, “Sağlık Sen olarak diyoruz ki, istihdam politikaları konusunda yeni politikalar geliştirilmeli, sağlık çalışanı sayısı arttırılmalı hem sağlık hizmetlerinin iyi verilmesi hem de sağlık çalışanlarının iş yükünün azaltılması konusunda adımlar biran önce atılmalı” dedi. 
 

Şiddet sona erdirilmeli 
Sağlık hizmetlerinde memnuniyet artarken şiddet olaylarının da arttığını söyleyen Memiş, “Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2013-2017 yılları arasında kayıt altına alınan şiddet vakası sayısının 60 binin üzerinde oldu” dedi.

 

Fiziksel şiddet

Bunun 18 bininin fiziksel şiddet olduğunu dile getiren Memiş, hekimlerin en çok şiddete uğrayan meslek mensubu olarak öne çıktığını belirtti. 42 binin üzerinde de sözel şiddet vakası yaşandığını ifade eden Memiş, “Sağlık-Sen olarak yaptığımız şiddet araştırmasında, meslek hayatı boyunca 11 ve daha fazla kez fiziksel veya psikolojik şiddete uğrama oranının sağlık çalışanları arasında yüzde 30 seviyesinde olduğunu tespit ettik. Sağlıkta şiddeti önleme adına bugüne kadar önemli düzenlemelere gidildi” dedi.

 

Beyaz kod

Memiş, “Beyaz Kod sisteminin devreye girmesi, şiddete uğrayan sağlık çalışanlarına hukuki destek verilmesi, Sağlık Bakanlığı’nın şiddet davalarına müdahil olması, tutuklu yargılama ve cezai müeyyidelerin artırılması gibi bir takım düzenlemeler oldu. Cezalarda mutlaka arttırılmalı. Gerekirse şiddet uygulayana hak mahrumiyeti getirilmeli” dedi.

 

Yıpranma payı

350 bin sağlık çalışanının yıpranma payı hakkından faydalanmaya başladığını belirten Memiş, "Taleplerimiz var. Yıpranma payının geçmişe dönük olması tüm çalışanları kapsaması 5 yıla 1 olarak verilmesi noktasındaki taleplerimizi gerekli yerlere iletiyoruz. 4 yıldır verilen mücadele neticesinde elde ettiğim bu kazanım çok önemlidir. İşin peşini bırakmadık. İnşallah tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde geçmişe dönük olacak şekilde yıpranma payını verecek şekilde çalışmalar yapacağız” dedi.

 

 

15 Ekim 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 1094 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU