Günün Tarihi:17 Eylül 2019

Abhazlar Akbalık’ta buluştu


Abhazya’nın düşman işgalinden kurtuluşu ve bağımsız bir Devlet olmasının 25.yılına özel yazılan ve bestelenen marşla ilgili klip Akyazı’ya bağlı Akbalık Mahallesinde çekildi.

Film çekimi

Metni Gürcan Altın tarafından yazılan, ünlü yönetmen Ezel Akay ve Abhaz kökenli yönetmen Onur Altın tarafından birlikte çekilen klip için Akbalık’ta bir araya gelen abazalar, yapılan çekimde toplu olarak rol aldılar. Ünlü yönetmen Akay v e Abhaz kökenli yönetmen Altın, hazırlanan mizansene uygun bir şekilde ve yaklaşık iki saat süren bir çalışma sonunda çekimi tamamladılar.

 

Ev sahipliği

Klip çekimi ve işgalden kurtuluş ile bağımsız devlet olmanın 25. Yılını kutlamak için Türkiye’nin birçok yerinden Akbalık Mahallesine gelen Abazalara ev sahipliğini başta MHP’nin eski Milletvekili Zihni Açba ve Mahalle Muhtarı Rüstem Ananba olmak üzere tüm mahalle sakinleri güzel bir ev sahipliği yapabilmek için özel gayret gösterdiler. Akbalık Mahallesi sakinleri misafirlerini Akbalık Abhaz Kültür Evininde ağırladılar.

 

Abaza yemekleri

Klip çekimi ve düzenlenen programa katılmak üzere gelen tüm misafirlere ev sahibi konumunda olan Akbalık Mahallesi sakinleri Abaza yemekleri ikramında bulundu. Kendilerine ikram edilen yemeklerin lezzetinden hoşnut olan misafirler yemek sonrası ev sahiplerine teşekkür etmeyi ihmal etmedi.

 

Mutluluk duyuyoruz

Klip çekimi ve yıldönümü kutlaması için bir araya gelen Abazalara hitaben ilk konuşmayı Akbalık Mahallesinin başarılı Muhtarı Rüstem Ananba yaparak, “Tüm misafirlerimizi Mahallemizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu tür organizasyonlara her zaman desek vereceğiz” dedi.

 

Daha ileri boyut

Muhtar Ananba’nın ardından kürsüye Abhaz Federasyonu Genel Başkanı Atanur Aksoy (Akusba) gelerek, “Bize ev sahipliği yapanlara sonsuz teşekkür ediyorum. Bir diğer teşekkürüm ise marşımızın yazarı ve bugün çekimi yapan değerli yönetmenlerimize olacaktır.  Birlik ve beraberliğimizin bozulmaması ve daha da ileri boyutlara götürülmesi için federasyon olarak her türlü katkıyı vermeye hazırız” dedi.

 

Mutlu günlere

Kürsüye son olarak Abhazya’nın Türkiye yetkilisi Vadim Haraziya gelerek, “Yıllarca çektiğimiz acıları yaptığımız savaşı zaferle sonuçlandırarak bu acılarımız sevince dönüştü. Bugün burada güzel yurdumuzun düşman işgalinden kurtuluşumuzun ve bağımsız devlet olmamızın 25. Yılı nedeniyle yazılan marş klipinin çekimine katılmak, dostluklarımızı pekiştirmek için buradayız. Abhazya artık kötü günleri geride bırakmış güzel ve mutlu günlere hızlı adımlarla ilerlemektedir. Bu duruma gelmemizde sizlerin katkılarını ve desteklerini asla unutmuyoruz ve unutmayacağız. Teşekkür ediyorum ve her zaman bir olalım, birlik olalım ve asla birbirimizi bırakmayalım” dedi.

 

Abaza oyunları

Konuşmaların ardından önce Sakarya Abhaz Derneği Halkoyunları ekibi sahne aldı. Gençlerden kurulu ekibin gösterileri adeta nefesleri kesti. Gençler tarafından oynanan oyunların ardından bu defa sahneye yaşları ilerlemiş ancak hala ben gencim diyebilen büyükler çıktı. Mızıka eşliğinde parmak üstü oynadıkları Abaza oyunları gerçek manada parmak ısıttırdı ve izleyenlerden büyük alkış aldı.

 

Oynanan oyunlar

Gerçekleşen klip çekimi, yenilen yemekler, yapılan konuşmalar ve oynanan oyunlardan sonra Akbalık Mahallesinde bir araya gelen Abazalar, mahalle meydanına giderek burada yazılan, bestelenen ve klipi çekilen 25.yıl marşını hep birlikte söylediler ve marşın söylenmesinin ardından da semaya barış güvercinleri uçurdular.

 

Katılım yüksekti

Abhazya’nın 25.bağımsızlık yılı nedeniyle Abhaz Federasyonu tarafından Akbalık Mahallesinde düzenlenen ayaayra kutlaması ve klip çekim programına Sakarya, İstanbul, Kocaeli, Bursa İnegöl, Düzce, Bolu, başta olmak üzere Türkiye’nin birçok İlinden Abaza kökenli vatandaşlar Abhazya’nın 25.bağımsızlık yılı nedeniyle Abhaz Federasyonu tarafından düzenlenen Ayaayra kutlaması ve klip çekim programı katılım için yapılan bu davete katılmak üzere Akbalık mahallesine geldi. Ünlü Abhaz modacı Tanju Babacan’da katılanlar arasındaki yerlerini aldı. 

24 Ekim 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 1078 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU