Günün Tarihi:16 Temmuz 2019

‘Fındık alımı başladı’


Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fındık fiyatını açıklamasının ardından TMO’nun dün itibari ile Keresteciler Sanayi Sitesi’ndeki depoda alıma başladığını açıkladı.

Depo kiralandı

Türkiye Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) fındık alımına başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde fındık fiyatını 14 lira olarak açıklamasının ardından TMO Sakarya’da fındık alımına başladı. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne(ÇKS) üye olan çiftçilerin Keresteciler Sanayi Sitesi’nde TMO tarafından kiralanan depoya ürünlerini teslim edebileceklerini ifade eden Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş, “ Çiftçilerimizin uzun süreden beri beklediği bir durumdu. Geç de olsa TMO’nun alıma başlaması önemli. Ellinde fındık olan üreticilerimiz ürünlerini bu şekilde değerlendirebilirler” dedi.

 

Randevu alınmalı

TMO’ya fındık vermek isteyen çiftçilerin önceden randevu almaları gerektiğini de hatırlatan Ateş, “ İnternet üzerinden randevu şartı var, yoksa alım yapılmıyor. Üreticilerimizin depoya gitmeden önce buna dikkat etmeleri gerekiyor. TMO 50 rutubet fındığın kilosunu 14 liradan alıyor. Bunun yanında Ziraat Odaları Birliği’nin yoğun çalışmaları sayesinde kilo başına 2 lira da destekleme verilecek. Genel Başkanımız ve bizler her zaman çiftçimizin yararına işler için mesai harcıyoruz” dedi.

 

Önümüzdeki yıl

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pekdemirli’nin önümüzdeki yıl için vermiş olduğu sözlerin çok önemli olduğunu da belirten Ateş, “ Sayın bakanımız önümüzdeki yıl ürünlerin fiyatlarının hasattan bir ay önce açıklanacağının sözünü verdi. Bu çiftçi için çok mühim bir konu. Bu sene geç kalındığı için üreticilerimiz büyük sıkıntılar yaşadı ve yaşamaya devam ediyor. Sayın bakanımızın söz verdiği gibi hasattan bir ay önce fiyatlar açıklanırsa çiftçinin emekleri heba olmaz” şeklinde konuştu. 

2 Kasım 2018 , Cuma Bu haber toplam 808 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama