Günün Tarihi:26 Nisan 2019

670 yıllık camide define aradılar!


Erenler İlçesi’nde bulunan 670 yıllık camide kimliği belirsiz kişi veya kişilerce kaçak kazı yapıldı. Büyükesence Mahalle Muhtarı İlhan Uslu caminin yetkililerce restore edilmesi gerektiğini belirtti.

Orhangazi dönemi

Büyükesence Mahallesi sınırları içinde bulunan 1325 yılında Orhangazi döneminde yapılan Cumaaltı Cami definecilerin hedefi oldu. İbadete kapalı olan caminin altında define arayan kimliği belirsiz kişi veya kişiler dikkat çekmemek için caminin yanında bulunan su kuyusunu kullandılar.

Tünel kazdılar

Kulübeden camiye tünel kazarak ilerleyen defineciler altın aradılar. Bir yılda 4 - 5 defa kazı yapıldığını belirten Büyükesence Mahalle Muhtarı İlhan Uslu durumu yetkilileri bildirdiklerini ve caminin restore edilmesini istedi. 

3 mahalleye ait

Büyükesence Mahalle Muhtarı İlhan Uslu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Cumaaltı mevkii diye biliniyor burası. 3 mahalleye ait bir mezarlık Büyükesence, Küçükesence ve Hasanbey Mahallelerine ait. Takriben 1 yıl önce üniversiteden geldiler ve yaptıkları araştırmada ise mezarlık içerisindeki caminin 670 yıllık olduğunu söylediler. Çok eski tarihi bir cami” dedi.

Boşa uğraşma

Uslu, “Caminin yanında eski bir kuyu var. Oradan kazı yaparak aşağıdan caminin altına girmişler. Defalarca kazdılar buraları. Bize haber geliyor bizde bu durumu jandarma ekiplerine haber veriyoruz. Buraya gelerek kazı yapanların bir şey bulduklarını da zannetmiyorum, boşuna uğraşıyorlar. Gece geç saatlerde geldikleri için yakalayamıyor ve kimliklerini tespit edemiyoruz bu kazıları yapanları” diye konuştu.

Dikkat çeken kazı

O kazıları gördüğünde bir şeyin dikkatini çektiğini söyleyen Uslu, “Kimisi mezar gibi açılıyor, ama bir tanesi kuyu şeklinde açılmış yuvarlak ve çapı da çok dardı, takriben 2-3 metre aşağıya inmiş, yani burada ne kürek çalışır, ne bel çalışır nasıl yapıyorlar ve içerisindeki toprağı alıyorlar bilemiyorum. Ama bir şey bulduklarını zannetmiyorum, 1 sene içerisinde 4-5 defa kazı yapıldı. Hatta 3-4 gün önce Hasanbey ve Küçükesence Mahallemizin ölülerinin defin edildiği yerlerde de kazı yapıldığını duydum” dedi.

7 Kasım 2018 , Çarşamba Bu haber toplam 372 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama