‘Meclis milletin olmalı’8 Kasım 2018, Perşembe

Oldu bittiye

Özkoç, Sağlık Komisyonunda dün gece, Anayasaya aykırı şekilde, AK Parti milletvekillerinin de içine sinmemesine rağmen, partinin grup başkanvekillerinin komisyon başkanına dikte etmesi sonucu 5. Maddenin "oldu bittiye getirilmek istendiğini” söyledi. Sözkonusu maddenin, ihraç edilen ve güvenlik soruşturması nedeniyle ataması yapılmayan hekimlerin, SGK’yla anlaşması bulunan hastanelerde çalıştırılmamasını öngördüğünü anlatan Özkoç, düzenlemenin yanlışlığına dikkati çekti.

 

Milletin meclisi

Özkoç, “Biz, TBMM'nin halka vadedildiği biçimde milletin sorunlarını çözen, haksızlığa hayır, hakka evet diyen bir Meclis olmasını istiyoruz. Baskılarla, perde arkası konuşmalarla, kuvvetler ayrılığını yok ederek anayasaya aykırı şekilde, sadece bir partinin söylediklerinin çıktığı bir meclis olmasını istemiyoruz. Bu Meclisin, sarayın değil, milletin temsilcisi olmasını istiyoruz" diye konuştu.

 

Et fiyatlarının yüksekliği

Özkoç’un ardından Sağlık Komisyonunun CHP'li üyeleri söz alarak tepkilerini dile getirdiler.

Özkoç, konuşmaların ardından gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın grup toplantısında, "Hala ülkemizde et fiyatlarının yüksek seyretmesinin genel refah seviyemizin artması sebebiyle talepte yaşanan yükseliş ile ilgili olduğunu düşünüyorum" sözlerini anımsatan Özkoç, "Bunu bir komedyen söylese herhalde rekor kırar. Cem Yılmaz falan havasını alırlar. Milletimiz ete o kadar çok talepte bulunuyor, o kadar rahat ve ucuza alabiliyorlarmış ki et yetmiyor ve bundan dolayı fiyatlar yükseliyormuş. Şaşılacak bir şey. Türkiye'de kişi başına et tüketimi yıllık ortalama 25 kilo, dünya ortalaması 43 kilo, AB ortalaması 77 kilo, ABD ortalaması 125 kilo. Türkiye'yi, bugün 97 bin tonla AB'den en çok kırmızı et ithal eden birinci ülke konumuna getirdin. Pahalılıktan insanlarımız ete el süremiyor, kasaptan kilosu 5 lira koyun kulağı ve 2,5 liradan inek memesi alıyor. Sarayda Erdoğan acaba inek memesi, koyun kulağı mı yiyor?”

Dış siyaset

Bir gazetecinin, ABD'nin PKK'lı teröristlerin elebaşılarına ödül konulmasıyla ilgili değerlendirmesini sorması üzerine Özkoç, Türk dış siyasetinin bu oyuna gelmemesi gerektiğini vurguladı.

 

Bu haber toplam 332 defa okundu.