Günün Tarihi:23 Mayıs 2019

ATSO’da sorunlar konuşuldu


Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası Kasım ayı olağan meclis toplantısını yaptı.

Ekonomik kriz

Meclis toplantısında gündem maddeleri görüşüldükten sonra sorunlar dile getirildi. Meclis üyeleri özellikle son zamanlarda yaşanan ekonomik kriz ve dolardaki dalgalanma yüzünden istikrarlı bir ticaretin olmadığı, piyasalara güvenin kalmadığı, nakit akışının iyice daraldığı, bununla birlikte büyük firmaların ödemelerini bilerek, aksatarak hizmet ve mal aldıkları firmaları zora soktuklarını söylediler. Sürecin böyle devam etmesi durumda ekonomik dengeler tamamen bozulacağı, ticaretin iyice sekteye uğrayacağını belirttiler.

 

Borçlu kalıyoruz

Özellikle yük taşımacılığı işi ile uğraşan nakliyatçılar akaryakıt maliyetleri yüzünden zor bir süreç geçirmekte oldukları gündeme getirildi. Nakliyatçılar akaryakıtın toplam giderler içindeki payının yüzde 35 olduğunu vurgulayarak, “Özellikle nakliyede gidiş – geliş masrafları, otoyol, şoför, lastik, amortisman ve büro giderlerine de akaryakıt giderlerini de eklediğimizde borçlu bile kalıyoruz. Ayrıca haksız rekabete de maruz kalmaktayız. Neticede sektör olarak para kazanamıyoruz. Çoğu nakliyatçı kontak kapatarak ya plakalarını askıya almakta ya da araçlarını satıp borçlarını kapatmak zorunda kalmaktadır” dediler.

 

Bertaraf etmek

Yönetim Kurulu Başkanı Şinasi Bayraktar, meclis üyelerinin sorunlarını dinleyerek, “Sıkıntılı sürecin içerisindeyiz. İş adamları ve sanayiciler olarak, esnaf ve ticaret erbapları olarak, bu zor günleri atlatmak için, ülkemizin hiç hak etmediği bu durumu bertaraf etmek için üzerimize düşenlerin farkındayız. Reel sektör olarak atılacak tüm adımlarda devletimizin ve hükümetimizin yanında olduğumuzun da altını çizmek isteriz. Biliyoruz ki çözümün temeli birlik ve beraberliğimizde yatıyor. Bu noktada alınan ekonomik tedbirlerin de piyasaları rahatlatacağı aşikardır” dedi.

 

Ana reçetesi

Bayraktar, “Ülkemizin ekonomik programın önceliğinin enflasyonla mücadele ve dengeli, sürdürülebilir büyüme olması ve yapısal reformların dikkatle takip edilmesi, yerli ve milli üretim ekonomisini güçlendirmek için en kısa sürede kararlı adımlar atılması, üretip satmanın, ihracat yaparak ülkeye girdi sağlanmasının önündeki engeller kaldırılması ülkemizin sosyo-ekonomik gelişiminin ana reçetesi olacaktır. Reel sektör ile devletin omuz omuza çalışmasının sürecin çok daha hızlı ve çok daha az zararla atlatılacağına olan inancımızla bu kapsamda atılacak adımlardır” dedi.

 

Kontak kapatan

Başkan Bayraktar ayrıca, “Nakliye sektörünün ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Sorunlarını yakından takip ediyoruz ve çözüm için çalışıyoruz. İlçemizde faaliyet gösteren ve bu işle uzun yıllardır uğraşan firmaların faaliyetlerine son verip kontak kapatmasından endişeliyiz. Böyle bir gelişme bütün ülke ekonomisini, dış ticaretimizi çok olumsuz etkiler. Bu nedenle yıkıcı rekabet yapılmamalı. Fiyatta rekabet değil, hizmette rekabet olmalı. Bu sektör çok önemli ve geleceğin sektörüdür. Sektörde haksız rekabetin önlenebilmesi için belli bir fiyat kriterinin oluşturulması gerekiyor ve bu ücretlendirmenin altına inenlerin cezalandırılması gerekiyor” dedi.

 

27 Kasım 2018 , Salı Bu haber toplam 540 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama