Günün Tarihi:19 Mayıs 2019

Cezası 2 bin 423 lira!


Çevre Kanunu kapsamında trafikten kaynaklanan hava kirliliğini en aza indirmek amacıyla yürürlüğe giren, "Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği” uyarınca Sakarya genelinde, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile trafik ekipleri denetim yapmaya başladılar.

Sakarya Caddesi

Sakarya Caddesi’nde  Et-Balık Polis uygulama noktasında yapılan denetimlerde egzoz muayenesini yaptırmayan araçlara idari para cezası uygulandı. Ölçüm ve denetim faaliyetlerinin ilimizin farklı ilçe ve farklı noktalarında belli aralıklarla sürdürüleceği valilikçe açıklandı.

Her iki yılda bir

Hususi ve resmi otomobiller ilk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir. Diğer motorlu taşıtlar ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir olmak üzere yetkili egzoz gazı emisyon ölçüm istasyonlarında, egzoz gazı emisyon ölçüm yaptırmak zorundalar.

İdari yaptırım cezası

Egzoz gazı emisyon ölçümlerini yukarıdaki belirtilen periyotlarda yaptırmayan ya da mevzuata aykırı konsantrasyonlarda emisyona sebep olan taşıt sahiplerine 2872 sayılı Çevre Kanunun 20. Maddesi uyarınca, 2018 yılında uygulanacak idari yaptırım kararlarındaki ceza  uygulanıyor.

Cezası ne kadar?

Uygunsuz emisyon değeri nedeni ile kesilecek ceza miktarı 2 bin 423 TL Egzoz emisyon pulu/raporu olmadığı için kesilen ceza miktarı da bin 206 TL Vatandaşların herhangi bir idari yaptırım ile karşılaşmamaları için egzoz emisyon ölçümlerini yetkili istasyonlarda belirtilen periyotlarda ölçtürmeleri ve raporlarını araçlarında bulundurmalarının gerektiği belirtildi.

3 Aralık 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 392 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama