Günün Tarihi:19 Mayıs 2019

İŞKUR’dan bin 383 engelliye iş


İŞKUR Müdürü Tekin Kaya2018 yılı içerisinde ilimizde bin 383 engellinin istihdamının sağlandığı açıkladı. Kaya ayrıca, işverenlerin engelli kontenjanını kapatma oranının yüzde 90’ların üzerinde olduğunu belirtti.

Uzun süreli

İŞKUR Müdürü Tekin Kaya, Dünya Engelliler Günü münasebetiyle kurumun engellilere yönelik çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Kaya, İŞKUR’a bağlı olarak faaliyette bulunan İş Kulüplerinin, engelli ve uzun süreli işsizler gibi dezavantajlı kişilere danışmanlık faaliyetleriyle iş fırsatlarını çeşitlendirdiğini ifade etti. Kaya , “İş kulüplerinin amacı, iş arayanların öz güvenlerinin yükseltilerek, motivasyon sağlamayı, piyasadaki işgücü talepleri hakkında grup olarak bilgilendirerek dezavantajlı grupların istihdam edilmelerini sağlamaktır” dedi.

 

Tecrübeler paylaşılıyor

Kaya, “Bünyemizde faaliyette bulunan İş Kulübü, engellilere yönelik olarak psikolog ve İş ve Meslek Danışmanlarının rehberliğinde istihdam edilebilirliklerini artırmaya yönelik eğitim ve bilgilendirme faaliyeti yapmaktadır. Engelliler İş Kulübünde, işyerleri ve yaptıkları iş görüşmeleri ile çalışma yaşamlarına ilişkin kendi tecrübelerini de paylaşmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

Prim teşviki

İlimizde 2018 yılı içerisinde bin 383 engelliye istihdam sağlandığını da bildiren Kaya, “İşverenlerin engelli kontenjanını kapatma oranı da yüzde 90’ların üzerinde. Bunun yanında, her ay işverenlerden aylık bazda yaklaşık 150 kişilik engelli işgücü talebi alınıyor. Yine aylık bazda 130 kişi de işe yerleştiriliyor” dedi. Kaya ayrıca engellileri istihdam eden işverenlere her hangi bir şarta bağlanmaksızın SGK prim teşviki sağlanmaya devam edildiğini hatırlattı.

 

Hazine karşılıyor

Kaya, “Söz konusu prim teşviki uyarınca, işverenlerin 50 ve üzerinde engelli çalıştırma zorunluluğu kapsamında istihdam ettiği her engelli için SGK işveren prim hissesinin yarısını (yaklaşık 290.-TL) hazine karşılamaktadır. Ayrıca, kontenjan fazlası olarak engelli istihdam eden veya engelli çalıştırma zorunluluğu olmadığı halde engelli istihdam eden her bir engelli için işverenlerin SGK işveren prim hissesinin tamamını (yaklaşık 580.-TL) hazine karşılamaktadır” dedi.

 

Girişimcilik

Kaya, “Kendi işini kurmak isteyen engellilere 50 bin liraya kadar hibe desteğinde bulunmaktadır. Söz konusu hibe desteğinden faydalanmak için, KOSGEB in 5 gün süreli girişimcilik eğitimine katılarak belge alma zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca, hibe desteği hayvan yetiştiriciliğinden sabit işyeri kurulumuna kadar birçok alanda olabilmektedir şeklinde konuştu.

6 Aralık 2018 , Perşembe Bu haber toplam 348 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama