Günün Tarihi:16 Haziran 2019

‘Sakarya büyük bir hazinedir’


Türk Metal Sendikası Sakarya Şubesinin 12. Genel Kurulunda konuşan Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, “ Sakarya Türk-İş ve Türk işçi hareketindeki önemi çok büyük. Sakarya aynı zamanda bu verimli topraklarıyla Türk sendikacılığını da besleyen büyük bir hazinedir” dedi.

Genel kurul

Türk Metal Sendikası Sakarya Şubesi’nin 12. Olağan Genel Kurulu önceki gün Best Western Premier Otel’de gerçekleştirildi. Başkan Olcay Meriç’in tek aday olarak seçime girdiği ve güven tazelediği genel kurula Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Türk-İş Sakarya İl Temsilcisi Cemal Yaman, MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, CHP İl Başkanı Erdoğan Isır, AK Parti Adapazarı İlçe Başkanı Metin Kurtuluş, Türk-İş eski Genel Başkanı Salih Kılıç, Türk-İş’e bağlı sendika başkanlarının yanı sıra çok sayıda davetli ve işçiler katıldı.

 

Yüz yılın sözleşmesi

Genel Kurul’un açılış konuşmasını gerçekleştiren Sendika Başkanı Olcay Meriç, Sakaryalı işçilerle birlikte çok güzel işlere imza attıklarını dile getirdi. Türk Metal Sendikası’nın kısa süre önce imzaladığı MESS sözleşmesi hakkında da konuşan Olcay Meriç, “ Genel Başkanımızın ve işçi kardeşlerimizin dik duruşu ile yüz yılın sözleşmesine imza atıldı. Tüm işçi kardeşlerimiz adına Genel Başkanımıza teşekkür ediyorum. Önümüzdeki dönemde de emekçilerimiz için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Vergi adaletsizliği

Meriç’in konuşmasının ardından genel kurul saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Divan kurulu başkanlığına ise Genel Başkan Pevrul Kavlak seçildi, divan başkan vekilliklerini ise Genel Mali Sekreter Uysal Altundağ ile Bolu Şube Başkanı Özgür Elçi yürüttü.Divan Başkanı olarak genel kurul delegelerine hitap eden TÜRK-İŞ Genel Sekreteri ve Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak, TÜRK-İŞ Konfederasyonu olarak ülkemizdeki vergi düzenindeki adaletsizliği giderilmesi için tüm siyasi partilere çağrıda bulunduklarını hatırlattı.

 

Acil ve hayati

Kavlak,  “Bizim gelirimiz yıl içinde giderek artacağına, giderek azalıyor. İçinde bulunduğumuz yaşam koşulları dikkate alındığında, Konfederasyon olarak yaptığımız bu talep artık, acil ve hayati bir hal almıştır. Ekonomi yönetiminden beklentimiz son derece basit ve nettir. Biz Ocak ayında aldığımız ücreti, Aralık ayında da almak istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

Türk-İş Sakarya’dır

Pevrul Kavlak Sakarya’nın Türk-İş ve Türk işçi hareketindeki önemini değinerek, “ “Sakarya aynı zamanda bu verimli topraklarıyla Türk sendikacılığını da besleyen büyük bir hazinedir. Emeğin kutsal çatısı Türk-İş’e iki genel başkan, sayısız yönetici ve sendikacı kazandırmış büyük bir emek kentidir. Bugün bu ülkede konuşan, söyleyen herkesin, her kesimin sesi olan emekçiler için hak ve özgürlük talep eden tek lider Genel Başkanımız Sayın Ergün Atalay’dır. 15 Temmuz hain darbe girişiminde Sakarya halkını meydanlara, sokaklara çağıran da odur. Bu onur Sakarya’ya yeter. O nedenle Sakarya Türk-İş’tir. Türk-İş de Sakarya’dır” şeklinde konuştu.

 

Global sorunlar

Genel Başkan Kavlak, “Birbirimize sarılmaya, inanmaya, birlikte olmaya o kadar mecburuz ki, inanın abartmıyorum. Çünkü önümüzdeki günler, hiç de kolay değil. Ne yazık ki küresel düzen, güçlü bir çalkantının içinde, bu çalkantının etkileri sadece Türkiye’den değil, dünyanın her yerinden hissediliyor. Yalnız Türkiye değil bütün dünya bir ekonomik sarsıntının içinden geçiyor.  Finansal hareketlerin dengesizliği ile küresel ticaret ve kota savaşları ekonomik sarsıntının ana hatlarını oluşturuyor. Yetmezmiş gibi büyümeye, istihdama ve üretime yönelik global sorunlar da işin çabası oluyor” dedi.

 

Ekonomik kriz

Konuşmasına dünyadaki ekonomik krizin etkilerine değinerek devam eden Kavlak, “Maalesef yine sıkıntılı günlerin içinden geçiyoruz.  İşte bu günler bizim için hayati önem taşıyor. Çünkü böylesi dönemlerde krizin faturasını hep emekçiler ödüyor. İşten atılanlar, işsiz, aşsız, ekmeksiz kalanlar hep emekçiler oluyor. Yani dostlarım sermayenin, siyasetin, para babalarının, silah tüccarlarının yani dünyanın egemenlerinin yol açtığı bu büyük sorunların bedelini biz emekçiler ödüyoruz. Buradan açıkça söylüyorum. Ne yaparsanız yapın ama yaşanan bu krizin bedelini sadece bizim üzerimize yüklemeyin. İşverenler yaşadıkları sıkıntıdan kurtulmanın yolunu sadece işçi çıkartmak olarak düşünüyorlarsa hiç zahmet edip boşuna kafa yormasınlar. Biz buna izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

 

Yerli üretim

Konuşmasında Türk Metal’in kısa bir süre önce başlattığı “Yerli Tüketim” kampanyasının önemine vurgu yaparak tamamlayan Genel Başkan Kavlak; “Başkasının ürettiğine değil, kendi ürettiğimize güvenelim. Yani Türk işçisinin ürettiğini tüketelim. Biz kazanalım. Ülkemiz kazansın” dedi. Kavlak’ın ardından Türk Metal eski yöneticisi ve kurucularından Recep Demir ile Türk-İş eski Genel Başkanı Salih Kılıç kısa birer konuşma gerçekleştirdiler.

Sendika Üyesi Tarık Döner de kürsüye çıkarak Genel Başkan Pevrul Kavlak’a teşekkürlerini dile getirdi. Konuşmalar sonrasında sendikanın mali ve faaliyet raporları görüşüldü. Raporların delegeler tarafından onaylanmasından sonra ise seçimlere geçildi.

 

Meriç yeniden başkan

Türk Metal Sendikası Sakarya Şubesi’nin tek liste ile yapılan 12. Genel Kurulunda başkanlığa yeniden Olcay Meriç seçilirken Şube Sekreterliğine Bahattin Kaya, Şube Mali Sekreterliğine Özcan Tanıl, Şube Teşkilatlandırma Sekreterliğine İsmail Cantimar ve Şube Eğitim Sekreterliğine Ahmet Demir seçildiler. Yeniden Şube Başkanlığına seçilen Olcay Meriç, tüm üyelere teşekkür etti. 

Yönetim kurulu şu isimlerden oluştu.

Şube Başkanı: Olcay Meriç

Şube Sekreteri: Bahattin Kaya

Şube Mali Sekreteri: Özcan Tanıl

Şube Teşkilatlandırma Sekreteri: İsmail Cantimar

Şube Eğitim Sekreteri: Ahmet Demir

Yönetim Kurulu Yedek: Gültekin Alp, Samet Bingal, Bülent Ürkmez, Burak Alsancak, Mehmet Kaya

Denetim Kurulu Asil: Murat Piriştine, Mustafa Özkan, Osman Önsarı

Denetim Kurulu Yedek: Hüseyin Yoldaş, Selman Gültekin, Kamil Aygen

Disiplin Kurulu Asil: Ali Yazıcıtunç, Ümit Bakır, Serkan Erin

Disiplin Kurulu Yedek: Erdem Karagöz, Selçuk Avcı, Abdurrahman Şafak

Üst Kurul Delegeleri: Olcay Meriç, Bahattin Kaya, Özcan Tanıl, İsmail Cantimar, Ahmet Demir, Ali Yazıcıtunç, Murat Piriştine, Ümit Bakır, Mustafa Özkan, Hüseyin Yoldaş

 

10 Aralık 2018 , Pazartesi Bu haber toplam 675 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama