Günün Tarihi:16 Haziran 2019

SATSO’nun bütçesi 14 milyon


SATSO’nun Aralık ayı meclis toplantısında 2019 yılı bütçesi bir önceki yıla oranla yüzde 45’lik bir artışla 14 milyon 337 bin 8 lira olarak kabul edildi.

Meclis toplantısı

Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası’nda yılın son meclis toplantısı olan Aralık oturumu dün Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantıda yönetim kurulunun faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulunan SATSO Başkanı Akgün Altuğ, “Odamızın sağlıklı ve kaliteli bir şekilde hizmet verebilmesi, üyelerin ihtiyacı ve gelişmesi doğrultusunda faaliyetlerini sürdürebilmesi, komitelerin düzenli ve sistemli bir şekilde çalışması ile mümkündür” dedi.

 

Fikir Sepeti Platformu

SATSO Sanayi ve AR-GE Komisyonu’nun önemli bir projeye imza attığını da ifade eden Altuğ, “ Girişimcileri ve yatırımcıları buluşturmayı amaçlayan ‘Fikir Sepeti Platformu’ oluşturuldu. Bu platform 2019 Ocak ayı itibari ile hizmete girecek. Sakarya’da ilk olarak hayata geçecek olan fikir sepeti projesi girişimciler ve yatırımcıları ticari bir ortamda bir araya getirecek” şeklinde konuştu.

 

İş birliği ziyareti

Markalaşan ve işaret edilen bir kent olarak yola devam ettiklerini belirten Akgün Altuğ, “Bu doğrultuda odalarımızı ve şehirlerimizi de ziyaret ederek örnek modelleri incelemek amacındayız. Gaziantep de hem sanayisi hem de ticari turistik değerleri ile önemli şehirlerimizden birisi, biz de bu şehrimize bir ziyaret gerçekleştirdik. İş birliği ve görüş alışverişinden memnuniyet duyduk” dedi.

 

Eşit şartlar olmalı

Altuğ, “Ancak bir sıkıntıdan da bahsetmek istiyorum. Antep 2 milyon nüfuslu bir şehir. Şuanda 2 milyon 600 bin insan yaşıyor. 600 bin kişi Suriyeli mülteciler yani misafirler. Birkaç şeyden rahatsızlık söz konusu., yaklaşık bin 800 tane şirket kurmuşlar. En büyük problem rekabet şartlarının oluşmaması. Hemen yanındaki vatandaş tüm yükümlülüklerini yerine getirirken Suriyeli vatandaşların ise hiçbir yükümlülüğü söz konusu değil. Bu konuda ciddi bir sıkıntı var. İlerleyen zamanlarda ilimizde de belki aynı şeyler olacak. Bu konuların acilen eşit şartlarda olmasını sağlamamız lazım” diye konuştu.

 

Suriyeli sorunu

Sabiha Hanım Ortaokulu arkasında Suriyelilerin yaşadığı mahalledeki sıkıntılardan da haberdar olduklarını ifade eden Altuğ, “Suç oranı ile ilgili rahatsızlıklar var. Bir de oradaki tabelaların tamamen Arapça olmaması da rahatsızlık yaşatıyor. Bunu burada dile getiriyorum çünkü bir gündem oluşması lazım bu konuda. Ticaret Komisyonumuz bu konu ile ilgili bir çalışma yapıyor. Şehirdeki Suriyelilerin yaşam tarzlarına kadar incelenecek. Bu konuyu masaya yatıracağız” dedi.

 

108 kişiye ödül

Cuma günü ‘Sakarya’nın Yıldızları Ödül Töreni’nin gerçekleştirileceğini de hatırlatan Altuğ, “Sakarya Ticaret Borsası, Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası, Akyazı Ticaret Borsası ile birlikte düzenliyoruz. 108 kişiye ödül vereceğiz” dedi.

 

Nefes kredileri ilgisiz

Nefes kredileri ile ilgili istatistikleri de paylaşan Altuğ, “Kullanılan nefes kredisi tutarı 13 milyon 898 bin 500 lira. Bu krediyi alan üye sayımız ise 253 kişi. Fakat 600’ün üzerinde üyemiz bu kredi için faaliyet belgesi almış odamızdan, 191 üyemiz kredi almamış. Oluşturduğumuz fonun yüzde 45’i hala kullanılmadı. Nefes kredisi yok diyen bankaları bize bildirin. Gereğini yaparız. Yüzde 45’lik fon orada yatıyor bunun üyelerimiz tarafından değerlendirilmesini istiyoruz” dedi. 

 

Gündem maddeleri

Altuğ’un konuşmasının ardından gündem maddelerinin görüşülmesine başlandı. Gündemde yer alan ve kantinlerde uygulanacak olan azami fiyat tarifesi üyeler tarafından onaylandı. Kaynarca Doğu Marmara Makine İmalatçıları İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti asil ve yedek üyeleri seçimi de yine meclis üyelerince gerçekleştirildi. Meclis üyeleri daha sonra da SATSO’nun 2019 bütçesini görüştü bütçesi gelir ve gider bütçeleri eşit olarak 14 milyon 337 bin 8 lira olarak açıklandı.

 

4 milyon arttı

Yönetim kurulu adına meclis üyelerini bilgilendiren Doğan Çatalbaş, “2019 yılı aidat tarifesi, kayıt ücretleri, eksper raporlarına yeniden değerleme oranları civarında artışlar yapılmıştır. Çünkü bütçemizi revize etmek ve büyütmek zorundayız. Aidat ücretini 725 lira, şirket kayıt ücretini ise 350 lira ile sınırlı tuttuk. 2018 ile 2019 yılı bütçeleri arasında 4 milyon 454 bin 499 liralık bir artış var. Yüzde 45’lik bir artış gibi görünse de bunun bir milyon 26 bin lirası TOBB’dan gelecek inşaat yardımı. Bunu çıktığımızda yaklaşık yüzde 34,5’lik bir artış var” dedi.

 

Gelir kaynağı

Çatalbaş’ın açıklamalarının ardından söz alan meclis üyesi Adnan Borazancıoğlu, “ Bütçemiz şehrimize ve ülke ekonomimize hayırlar getirsin. SATSO beklenen çağdaş, güncel hizmet anlayışını gerçekleştirebilmemiz için ciddi bir gelir kaynağına ihtiyacımız var” dedi. SATSO Başkanı Akgün Altuğ meclis bütçenin hayırlı olmasını dileyerek meclis üyelerine destekleri için teşekkür etti. Kapalı oy usulü yapılan oylamada 71 kabul 1 ret oyla onaylandı.

 

20 Aralık 2018 , Perşembe Bu haber toplam 544 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama