Günün Tarihi:16 Haziran 2019

İşçiler meydandan haykırdı!


Tank Palet Fabrikası çalışanı işçiler aileleri ile birlikte fabrikanın Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile özelleştirilmesine tepki olarak dün Gar Meydanı’nda eylem yaptı.

Gar Meydanı’nda gerçekleştirilen eylem öncesinde işçiler ve sendika başkanları Demiryol-İş Sendikası Sakarya Şubesi önünde toplandılar buradan meydana kadar yürüyüş gerçekleştirdiler. Yürüyüş ve eyleme CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Levent Bülbül, İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, CHP İl Başkanı Erdoğan Isır, MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman ve Türk-İş’e bağlı sendika başkanları, STK Temsilcileri, siyasi parti mensupları ve binlerce işçi katıldı.

Milli değerler

Yürüyüşün ardından Gar Meydanı’nda gerçekleştirilen eylemde işçilere seslenen Harb-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Yaşar Yavuz, “Fabrikamızda üretilen Fırtına Obüsleri şuanda üretilmesi gündemde olan ve fabrikamızın özelleştirilmesine sebep olan Altay Tankından çok daha üstün meziyetlere sahiptir. Hedefi nişan alma derdi olmayan bir sistem ile bir dakikada bir ilçeyi yok edebilecek bir güçtür Fırtınalar. Orada çikolata üretilmiyor bu ülkenin milli değerleri savunuluyor” dedi.

 

‘Haykırıyoruz’

Yavuz, “ Bu toplantının amacı fabrikamızın özelleştirilmesine karşı olduğumuzu ifade etmektir. Sakaryalılar tarafından para toplanarak Kara Kuvvetlerine verilen bu arazinin özel şirketlere verilmesine karşıyız. Bu açıklama Sakaryalılar tarafından kendi malına sahip çıkarak bu kararın durması için yapılan bir uyarıdır. Hibe edilen malın başkalarına yasal olarak devredilemeyeceğinin haykırışıdır. Biz sendika olarak bu meydandan bu karara karşı olduğumuzu ve karardan dönülene kadar var gücümüzle mücadele edeceğimizi haykırıyoruz. Bizlere destek olan herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

‘İktidar nerede?’

Yavuz, “ Bu süreçten sonra göreceğiz el mi yaman emekçi mi yaman. Buradan tüm Sakarya halkına sesleniyorum bu mücadele netice alınıncaya kadar devam edecektir. Herkes bunu böyle bilsin” dedi.  Yavuz açıklamaya destek olan siyasi parti temsilcilerine  ve Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’a ayrıca teşekkür etti. İşçilerin ‘İktidar nerede?’ diye sorması üzerine ise Yaşar Yavuz, “ Fotoğraf burada. Bu sorunun sorulacağı yer burası değildir” dedi.

Tank Palet fabrikası işçilerinin eylemine Başta İstanbul ve Kocaeli olmak üzere bir çok ilden işçiler otobüslerle Sakarya’ya gelerek destek oldular.  Otokar fabrikası çalışanı Türk Metal Sendikalı işçiler de eyleme destek verdiler. Bir çok fabrikadan farklı sendikalara mensup işçiler mesai çıkışında aileleri ile birlikte eyleme destek  olmak için Gar Meydanı’na geldi.

 

 

25 Aralık 2018 , Salı Bu haber toplam 665 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama