Günün Tarihi:22 Ağustos 2019

‘İlçe adaylarımız belli’


Sakarya Kent Şurası 2018 yılının son toplantısını Tuna Tan tesislerinde üyelerin katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar “MHP olarak 16 ilçenin belediye başkan aday adayları var. Şu anda tüm adaylarımızın kim olacağı yönünde isimleri belidir” dedi.

30 ilde ittifak

Toplantıya katılan MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar “Önümüzde belediye başkanlığı ve meclis üyeliği seçimleri var. MHP olarak 16 ilçenin belediye başkan aday adayları var şu anda tüm adaylarımızın kim olacağı yönünde isimleri belidir. Benim bu durumda açıklama yapma pozisyonunda değilim. Biz seçimde adaylarımızla çıkmak isteriz ama malumunuz cumhur ittifakı meselesi var. 30 ilde kurulacak İttifakta Sakarya da payını alacak. Şu an Sakarya için netleşen bir görüşme ve sonuç yok. Aday göstermeyeceğimiz ilçelerde belediye meclis üyeliği kazanmak için yoğunlaşarak meclis denetim dengesini oluşturacağız” dedi.

 

Tank Paletin devri

Tank Palet konusuna değinen Başkan Akar, “Tank palet 25 yılığına işletme hakkının devri mevzubahissi tank paletin mülkiyeti devlete kalmaya devam ediyor. Burada devir amacının sadece Altay tankının üretimidir. İşçi kardeşlerimizin üzerinde durduğu hassasiyet patronumuz kim olacak konusu.  Burası Milli Savunma Bakanlığının kontörlündedir. Buradaki verileri iyi inceleyip değerlendirmek gerekir” diye konuştu.

 

Yarın TÜVASAŞ

Şuranın kurucu başkanı Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu ise konuşmasında “Tank palet konusu geçiştirilecek bir konu değildir. Bugün Tank Palet, yarın TÜVASAŞ arkasından gelir ve Sakarya’da birçok insanımız işsiz kalır. Mili ekonomiye katkı azalır dolaysıyla bir felaket yaşanır. Şuramızda bulunan eşraf zamanında dernek kurup Mehmetçik vakfı ve tank palet fabrikasının yerinin alınması ile ilgili çalışmalar yaptılar. Vakfa bağışladılar sonra hazineye geçirildi şimdi tank palet fabrikası satılıyor. Bugün satılmasına karşı çıkmalıyız dilendirmeliyiz Sakaryalı olarak hepimiz bu konuda duyarlı olmalıyız” dedi.  

 

Ekonomik durum

Hacıeyüpoğlu, “Şehrimiz belediyecilik konusunda maalesef başarılı olamadı.Sakarya Caddesi Erenler Toptancılar hali önünde yol yapım çalışması, ulaşımı olumsuz etkiliyor. Bu noktada şehre giriş yolu vermesi lazım. Zeki Toçoğlu’na sesleniyorum; 3 ay içerisinde burayı bir hale soksun burayı bitirsin demiyorum. Mutafa bir çözüm bulunsun.  Daha öncede bahsetmiştim Bu noktada yol çalışması nedeniyle birçok tüccar esnaf sanayici zor durumda.Ekonomik durum herkesin malumu herkes halini biliyor bu konuda yetkililerin çalışma yapması gerekiyor tüccar esnaf sanayiciye hız kazandırmaları gerekiyor diye düşünüyorum” dedi.

 

Tarihi mahzen var

Hacıeyüpoğlu, “Şehrin kültür hazinesi olan bir değerin ortaya çıkarıldığını göremiyoruz. Jüstinyen köprüsü ihale edilmiş kime verilmiş nasıl verilmiş haberimiz yok. Diğer ilerin tarihi kültürel değerleri gün yüzüne çıkarılmış, bizim şehrin doğru düzen bir müzesi bile yok. Uzun Çarşının içinde ayakkabıcılar çarşısından Orta Cami ve Orhan Cami arasında bir mahzen var. Bunun ortaya çıkarılması gerekir. Rumlar zamanında orda geçit varmış. Bu tip ilgi çekici değerlerin gün yüzüne çıkarılması gerekir.  Turizme kazandırılacak, gelen turistlere gösterilecek yerlerimiz olsun. Bunu başkan Toçoğlu’na da söylemiştim o da ilgilenmedi” ifadelerine yer verdi. Sakarya Kent Şurası 2019 yılı Ocak ayının son haftası Salı günü akşamı bir araya gelmek üzere toplantı sona erdi.

 

30 Aralık 2018 , Pazar Bu haber toplam 464 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama