Günün Tarihi:16 Haziran 2019

‘Hafif poşetler ücretsizdir’


Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, uygulamaya giren poşet uygulaması ile ilgili bilgilendirme yaparak şeffaf hışır poşetlerin ücretsiz olacağını söyledi.

Baskılı file projesi

Daha önce Marmara Bölgesi Bakkal Odaları Başkanları olarak gündeme aldıkları baskılı bez filelerin ücretsiz dağıtılması projesinin sürdüğünü belirten Başkan Akdardağan, “Müşterilerimize ücretsiz dağıtmayı düşündüğümüz ve üzerinde esnafımıza sahip çıkılmasını içeren teşvik edici sözlerin yer aldığı bez filelerin dağıtılması projemizi hazırladık, MARKA Ajansına sunduk. Görüşmelerimiz projemize bütçe ayrılması yönünde devam ediyor. Projemiz gerçekleşene kadar, Çevre Kanunu kapsamındaki naylon poşetlerin ücretli verilmesine uygulamasına tüm üyelerimiz uymalıdır” dedi.

 

Gelecek nesillere

TESK’in öncülüğünde odalara genelge gönderildiğini hatırlatan Başkan Akdardağan, “Çevreyi plastik atıklardan kurtarmak ve gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir ortam bırakmak için yeni bir dönem başladı. Artık marketler, mağazalar ve dükkanlarımızda naylon poşetler müşteriye 25 kuruş karşılığında satılacak. Çevre kirliliğini önlemek amacıyla plastik poşetler tüketicilerimize 25 kuruş karşılığında verilecek.  Bu uygulama kapsamında, taşıma amacıyla kullanılacak olan tüm poşetler, sadece kalınlık ölçütü ile boyutuna bakılmaksızın ücretli satılacak” dedi.

 

Hışır poşetler

Akdardağan,  “Kalınlığı 15 mikronun altında 50x35 cm ebadında olan, gıdanın doğrudan temas ettiği ve hijyen için ihtiyaç duyulan birincil ambalaj yani hışır şeffaf poşetler yine ücretsiz verilmeye devam edecek. Yalnızca 15 mikronunun altında olan ve ürünün ambalajı niteliğindeki poşetler ücretsiz olacak. Örneğin peynir, ekmek dolabı ve manav reyonlarında 15 mikron altındaki rulo hışır poşetler ücretsiz olacak. Bunun dışındaki markalı ve markasız 15 mikron ve üzerindeki poşetler, 25 kuruş karşılığında müşterilere verilecektir” diye konuştu.

 

İtirazlar olabilir

Akdardağan, “Hayatımıza giren naylon poşet uygulamasında vatandaşlarımız uygulamanın amacını anlamayıp poşeti parayla almaya itiraz edebilir. Bu durum normaldir.  Burada amaç poşeti paralı satmak değil, sağlığımız ve çevremiz için naylon poşeti caydırıcı hale getirmektir. Vatandaşlarımız naylon poşet kullanımında ısrarcı olmak yerine, eskiden olduğu gibi bez torba ve file taşıyarak alışverişlerini daha rahat yapabilirler. Çevreyi korumak yalnızca bir davranış değil, aynı zamanda gelişmişlik göstergesidir' diye konuştu.

 

Uymayana 6 bin TL

Üyelerini denetim ve kontrollere karşı uyarı yapan Başkan Akdardağan, “Kanun kapsamındaki yükümlülükleri yerine getirmeyenlere 6 bin TL, poşetleri ücretsiz verdiği tespit edilen, promosyon veya kampanya yapanlara depo alanı hariç satış alanının her metrekaresi için 10 TL ceza uygulanacaktır. Üyelerimizin kanuna uymalarını önemle rica eder, kimsenin mağdur olmasını istemeyiz. Detaylı bilgi almak isteyen üyelerimiz, odamız irtibat telefonu (0264) 277 74 17 numaralı hattımızı arayabilirler” dedi. 

2 Ocak 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 541 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama