Günün Tarihi:16 Haziran 2019

‘Bu bir kandırmacadır’


Saadet Partisi İl Gençlik Kolları tarafından Tank Palet Fabrikası için düzenlenen eylemde konuşan Harb-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Yaşar Yavuz, “Bakan işçinin özlük hakları kaybolmayacak dedi. Bu bir kandırmacadır. Biz Harb-İş Sendikası olarak mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz” dedi.

Eylem yaptılar

Saadet Partisi il Gençlik Kolları hakkında özelleştirme kararı alınan Tank Palet Fabrikası için eylem yaptı. Adapazarı Kültür Merkezi önünde gerçekleştirilen eylem ve basın açıklamasına İYİ Parti Gençlik Kolları ve Harb-İş Sendikası da destek verdi. Savunma Sanayi için Tank Palet Fabrikasının önemli olduğunu ifade eden Saadet Partisi İl Gençlik Kolları Başkanı Ali Gürler, “ Özelleştirme kararından bir an evvel geri dönülmelidir” dedi.

 

‘Hatadan vazgeçin’

Gürler, “Bu fabrikanın millilik vasfından çıkarılması hangi ulvi amaca hizmet edecektir? Yüzde 49’u yabancı ortaklı bir şirkete devredilmesi hangi mantık çerçevesinde izah edilebilir. Dünya beşten büyüktür diye slogan atıp büyük Türkiye’den bahsedenlerin bu vahim hataya düşmesi bir çelişki değil midir? Özelleştirme adı altında birilerinin kesesi dolarken bine yakın çalışanının ve onların ailelerinin emeği ve kesesi neden düşünülmemektedir. Bu emekçilerin geleceklerini tehlikeye sokmak, huzurlarını bozmak hangi elin geleceğini aydınlatacaktır? Emin olunmalıdır ki bu girişim ülkemizin ve milletimizin hayrına değildir. Bu yol çıkmaz bir yoldur. Gelin bu hatadan vazgeçin” dedi.

 

‘Tasfiye edildiler’

Gürler’in konuşan Harb-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Yaşar Yavuz, Saadet Partisi Gençlik Kolları’na teşekkür ederek, “Geçtiğimiz günlerde İYİ Parti, CHP, Demokrat Parti ve Saadet Partisi İl Teşkilatları bir açıklama yapmışlardı. Ben bizleri temsil eden AK Parti ve MHP’den de bu davaya sahip çıkmalarını bekliyorum. Cuma günü Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın işçilere yönelik konuşmasının ardından kamuoyunda yanlış bir algı oluştu. Sanki satış yok, işçilerin hak kaybı olmayacakmış gibi anlaşıldı. Bunu kabul etmiyoruz. İlimizde Telekom da TEDAŞ da aynı şekilde özelleştirildi. Bu kurumlardaki kamu işçileri bir şekilde tasfiye edildiler” dedi.

 

‘Mücadele edeceğiz’

Yavuz, “ Savunma Bakanımız arazinin ve tesisin satışının olmadığını söyledi evet bunu biz de biliyoruz. Bunlar dışında camı, çerçeveyi, kapıyı saydı ama orada çalışan ve Fırtına Obüsleri üreten memur ve işçiyi saymadı. Onlar için söylediği tek şey özlük haklarında geriye gidiş olmayacağı. Özlük hakkı 4857 sayılı yasa ile bellidir. Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatıdır. Bunun dışında işçinin özlük hakları yoktur. Bu bir kandırmacadır. Biz Harb-İş Sendikası olarak mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz. Bu insanların emeği için mücadelemizi vereceğiz” şeklinde konuştu.

 

‘Vatan derdindeyiz’

O fabrikada çikolata değil milli savunma araçları üretildiğini ifade eden Yavuz, “ Biz ekmek derdinde değil vatan derdindeyiz. Yaradan herkesi rızkı ile yaratmıştır. Derdimiz işçinin ekmeği değildir. TEDAŞ’ın Türk Telekom’un başına gelen bugün bizim başımıza geliyor. Neden Altay’ı biz üretmiyoruz? Neden macera aranıyor? 7 sene önce Koç Grubuna verilen teşvik fabrikamıza verilseydi Altay Tankı’nın 150 tanesi sınırda olacaktı. Bir ülkede eğitim, haberleşme, savunma ve güvenliğin özeli olmaz. Savaş halinde bunların hepsi bize lazım. İşçi yatıyor diyenler var orada 714 insana 8 senede 281 tane Fırtına Obüs yaptık yatarak olmuyor bu işler” dedi. 

7 Ocak 2019 , Pazartesi Bu haber toplam 488 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama