Günün Tarihi:19 Eylül 2019

‘Özelleştirmelere direnin’


Demiryol-İş Sendikası eski Genel Başkanı ve Türk-İş Mali Sekreteri Enver Toçoğlu, sendika üyelerine özelleştirme kararlarına karşı direnilmesi gerektiğini söyledi.

67 yıllık fener

Geçtiğimiz hafta sonu Demiryol-İş Sendikası Sakarya Şubesi’nin genel kuruluna katılan Toçoğlu yaptığı özelleştirme karşıtı konuşması ile dikkat çekti. 1963 yılından beri Demiryol-İş Sendikası camiasında olduğunu belirten Toçoğlu, “Bu camia farklı bir camia. Özellikle Demiryol-İş  camiası çok daha farklı bir camiadır. Demiryol-İş camiası 67 yıllık fenerdir. Bu camiada önemli sendikacılar yetişti. Tüm sendikacılara yön veren bizim gibi kardeşleriniz yetişti” dedi. 

İngiltere öncülüğünde

Toçoğlu, “Üzerinde tartıştığımız ve bugün Sakarya’nın gündemini sarsan iki tane olayla karşı karşıyayız. Bunlardan birisi Türk-İş camiasındaki önemli bir sendikanın mensupları özelleştirmeyle karşı karşıya kaldılar. Dünyada özelleştirme başladığı tarihlerde ilk İngiltere öncülük etti. 6-7 yıl sonra özelleştirmelerden vazgeçildi. Hala bizim ülkemizde özelleştirmeden vazgeçilmiyor. O tarihlerde soytarı sendikacılar türedi. Soytarı sendikacılar kürsülerde konuşurlarken bizden başlayın özelleştirmeye sayın başbakanım dediler, otelleri bize satın, Türk Hava Yollarını bize satın diye o dönemin soytarı sendikacısı bu işe öncülük etti” dedi.

Üç fabrika özelleşti

Toçoğlu, “Ancak size ben İngiliz bir ekonomistin ve çalışma hayatını yönlendiren bir profesörün sözlerini hatırlatmak istiyorum. İşçi olup, sendikacı olup özelleştirmeye karşı çıkmayanın önce aklından şüphe ederim. Ancak özelleştirmeye karşı çıkmaması için deli olması lazım. 67 yıldır yapılmış sözleşmeler var. 67 yıl bizim ülkemizde ihtilaller oldu. 67 yıldır yapılmış sendikacıların tırnaklarıyla elde edilmiş bütün hakları özelleştirmenin yapıldığı günden itibaren kaybediyorsunuz. Özelleştirme savunulacak, daha iyi olacak, daha güzel olacak denilebilecek hiçbir tarafı yok. Üç fabrikayı özelleştirme kapsamından çıkaran benim. İlk defa özelleştirme kapsamında bu fabrikalar özelleştirme kapsamından çıkarıldı” dedi. 

Tazminatlar gitti

Toçoğlu, “Şimdi tartışmalar yapılıyor taşeronlara % 4 zam verilmesi ile ilgili bana göre çok basit, Yüksek Hakem Kurulu’nun kararı bu. Yüksek Hakem Kurulu % 4 zammı % 26’ya çıkarır yeni bir sözleşme üretir. O sözleşmeyle bütün taşeronlara zamları verilmiş olur. Yüksek Hakem Kurulu’nda değiştirilmeyecek bir karar değil. Yalnız taşeronlarla ilgili burada çok şeyler söylenildi. Taşeronlarla ilgili esas istenilen yapılamadı. Kadro verilen taşeronların tazminatları gitti. 15 senelik kıdem tazminatları gitti. Orda da büyük bir yanlışlık var, işçilere yapılan bir zulüm var. Türk- İş öncülüğünde direnmelisiniz. Çoluk çocuğumuza ekmek götürmek için, istikbalimiz için sonuna kadar direneceksiniz. Sonuna kadar haklarımızın geriye alınması için mücadele edilecek” dedi.

 

15 Ocak 2019 , Salı Bu haber toplam 317 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU