Günün Tarihi:16 Temmuz 2019

Gaffar Okkan dualarla anıldı


Diyarbakır'da uğradıkları saldırıda 5 silah arkadaşıyla şehit olan Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan, şehadetinin 18. yılında Hendek’te mezarı başında anıldı.

Anmaya katılım

Şehidin kabri başında düzenlenen törene, Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayır, Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, 25. Dönem Sakarya Milletvekili Ali İnci, Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Hendek Kaymakamı Orhan Burhan, Hendek Cumhuriyet Başsavcısı Sebahattin Erkaya, Hendek Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Kavakçı, Okkan’ıneşi Zerrin Okkan, kızı Sezin Okkan Çalışkan, Ablası Sebahat Arslan, Gülsüm Özgen, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ileaskeri erkan, polisler ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından, Okkan'ın öz geçmişi okundu.

 

En yüksek makam

Hendek Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Kavakçı bir konuşma yaparak “Şehit Emniyet Müdürümüz, bilindiği üzere bundan 18 yıl önce Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü görevini yürütürken 24 Ocak 2001’de terör örgütleri tarafından haince pusuya düşürülerek 5 silah arkadaşıyla birlikte şehit edilmişlerdir. Bu durum başta kıymetli ailesi olmak üzere sevenlerini ve tüm Türkiye’yi hüzne boğmuştur. Bizler inanmış ve iman etmiş insanlarız. Şahadet mertebesi bir müminin bu dünyada ulaşılabileceği en yüksek makamdır. Ebedi alemde ise en büyük rütbenin peygamberlikten  sonra  şehitlik olduğu belirtilmiştir. Rabbim vatanımızı böldürtmesin, ezanımızı gök kubbeden dindirtmesin, bayrağımızı semalardan indirtmesin diyor sizleri tekrar saygı sevgi ve muhabbetle selamlıyorum “ dedi.

 

Anılar yad edildi

Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ın devre arkadaşı, Mustafa Acar da törende bir konuşma yaparak, Okkan ile anılarını yad ederek, tüm şehitlere Allah’tan rahmet yakınlarına sabır diledi.

 

Aziz şehidimiz

Vali Nayir konuşmasında “ İnsanı kıymetli kılan ona yakışan çok güzel seciyeler vardır. Bunlardan bir tanesi olan vefa duygusunun bugün burada çok güzel bir örneğini görüyoruz. 18 Yıl önce şehit verdiğimiz Ali Gaffar Okkan’a duyulan vefayı, arkadaşlarıyla, ailesiyle, hemşerileri ile birlikte burada getirmiş oluyoruz. İnanıyorum ki bu duyguya en güzel örneği ile layık olan aziz şehidimiz, müdürümüz Ali Gaffar Okkan’dır.  Eğer bu topraklar üzerinde bizler huzur içerisinde yaşıyorsak, minarelerde ezanlarımız, gönderlerde de bayraklarımız var ise bunu biz şehitlerimize borçluyuz” dedi.

 

Şehit olmaya hazır

Nayir, “Malazgirt’ten Çanakkale’ye kadar, Dumlupınar’dan 15 Temmuz’a kadar, terörle mücadelede verdiğimiz şehitlerimize kadar bütün şehitlerimiz bugün bizlere sağlanan bu güzel ortamın kahramanlarıdır. Onlara millet olarak çok büyük bir minnet borcumuz var. Allah hepsine rahmet eylesin. İnanıyorum ki onların açmış olduğu yolda, onların uğruna verdikleri canın karşılığı olarak bu milletin evlatları da o mukaddes duygulara her zamankinden daha fazla sahip çıkacaktır. Onlara layık olduğunu gösteren bir millet olarak arkasından gelenler ile aynı duyguları yaşatacaklardır. Başta, Şehit Emniyet Müdürümüz Ali Gaffar Okkan olmak üzere tüm şehitlerimizi ve şehit olmaya hazır olduğunu gösteren gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum”  dedi.

 

Gaffar Okkan Cami Açıldı

Konuşmaların ardından, Okkan için mezarı başında Kur'an-ı Kerim okunarak, dua edildi. Duanın ardından ailesi ve protokol üyeleri, Okkan'ın mezarına karanfil bıraktı. Anma programı sonrası, protokol ve programa katılan misafirlere Gaffar Okkan’ın ailesine ait olan fırında ikramlar yapıldı.  Protokol üyeleri ve misafirler daha sonra Şehit Ali Gaffar Okkan adına yapılan caminin açılışın gerçekleştirdi. 

25 Ocak 2019 , Cuma Bu haber toplam 592 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama