Günün Tarihi:16 Temmuz 2019

Sakarya'ya iki yeni OSB daha  


Sakarya’nın ekonomik durumunun ve potansiyelinin, devam eden kamu ve özel sektör yatırımları ile istihdam konularının değerlendirildiği yılın ilk İl Ekonomik Toplantısı, iş dünyası platformuyla Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Toplantıya katılım

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir ve toplantıya Ankara’dan katılım sağlayan Türkiye İş Kurumu Aktif İşgücü Hizmetleri Dairesi Başkanı Volkan Öz, yatırım ve istihdam konularında işverenlerin talep ve beklentilerini dinledi. İl Ekonomik Toplantısı İş Dünyasın Platformunu oluşturan kamu ve özel sektör temsilcilerinin katılımları ile gerçekleştirildi. Toplantı Vali Ahmet Hamdi Nayir başkanlığında, Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, kamu kurumlarının yöneticileri ve iş adamı derneklerinin başkanları ile üyeleri katılım sağladı.

 

İki yeni organize sanayi

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ, toplantıda ilin ekonomisi ile ilgili bilgi paylaşımında bulundu. Savunma Havacılık Kümelenmesi Derneği’nin kurulduğunu, Aselsan’ın bazı üretimlerin ilimizde yapılması için çalışmalar yapıldığını ve Sakarya’nın Savunma Sanayi üretiminin de merkezi olacağını belirten Altuğ, yatırımların ve üretimin artması için Ferizli ve Söğütlü’de iki yeni Organize Sanayi Bölgesinin kurulması yönünde çalışmaların devam ettiğini, önümüzdeki hafta Bakan Varank ile görüşülerek muhtemelen onaylanacağını aktardı.

 

Hangi sanayiler olacak

Altuğ, söz konusu Ferizli’de kurulması planlanan organize sanayi bölgesinin metal ve otomotiv ihtisas Organize Sanayi Bölgesi olarak 530 hektar arazi üzerine kurulacağını bildirdi. Söğütlü Organize Sanayi Bölgesinin ihtisas alanının ise otomotiv üzerine karma model olarak 230 hektar üzerine kurulmasının planlandığını ifade eden Altuğ, ayrıca Adapazarı Dörtyol’daki küçük ve orta ölçekli sanayi sitesinin dönüşümüne ilişkin çalışmalarının da devam ettiğini, bütün bu çalışmalarla ilin 20-25 yılını dolduracak planların yapıldığı hususunda bilgi verdi. Bunun yanında, Sakarya’nın gümrükleme işlemlerinin yetersiz kaldığını belirten Altuğ, konuyla ilgili gerekli çalışmalarının bir an önce başlatılması gerektiğinin bildirdi.

 

Genç ticaret köprüleri

MUSİAD Başkanı Yaşar Coşkun, Türkiye’de 86, dünyada da 79 irtibat noktalarının olduğunu, iki yılda bir EXPO fuarları düzenleyerek 140 ülkeden iş adamlarını getirdiklerini, yabancı öğrencileri de işyerlerine yerleştirip kendi ülkeleriyle genç ticaret köprüleri kurulmasına katkı sağladıklarını söyledi.

 

 Üniversite sanayi işbirliği

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, üniversite sanayi işbirliğiyle nitelikli eleman yetiştirme fırsatının yakalandığını belirttiği konuşmasında, “Üniversitemiz öğrencilerinin bir dönem tam zamanlı işyeri eğitimi görmesiyle iş dünyasının ihtiyaç duyduğu personel yetişiyor. Bu uygulamayı biz yüksek lisans ve doktora eğitiminde de sanayiyle birlikte yapmaya başladık. Bu vesileyle tüm paydaşlarımıza da teşekkür ediyorum” dedi.

 

İstihdam sizden maaşı İŞKUR’ dan

İşverenlerin sorularını cevaplandıran, talep ve beklentilerini değerlendiren Türkiye İş Kurumu Aktif İşgücü Hizmetleri Dairesi Başkanı Volkan Öz, işverenlerin yeni işe alımlarında bilişim ve imalat sektöründe 6 ay, bilişim ve basın sektöründe 9 ay, diğer sektörlerde 3 ay süreyle ücretlerin İŞKUR tarafından ödendiğini, istihdam teşvikinden işverenlerin yararlanabilmesi için en az iki sigortalı çalışanının olmasının yeterli olduğunu belirterek diğer istihdam teşvikleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Ayrıca, ilave istihdamda 18 aya kadar SGK primi ve gelir vergisi stopajı alınmadığını ifade eden Öz, işverenlere “İstihdam sizden maaşı İŞKUR dan” çağrısında bulundu.

 

İstihdam yeniden artacak

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya iş dünyasını bir araya getiren sinerji grubuna yaptığı hizmetler dolayısıyla teşekkür ederek başladığı konuşmasına, yatırım, üretim ve istihdam artışlarının yakın bir tarihte tekrar ivme kazanacağını, işveren ve sanayiciden aldığımız geri bildirimlerin buna işaret ettiğini belirtti. Vali Nayir, sanayicinin, işverenin ve il ekonomisinin ihtiyaç duyduğu ve kendilerine iletilen her türlü sorunu not ettiklerini, ilgili kuruluşlar nezdinde takipçisi olacaklarını belirtti. 

27 Ocak 2019 , Pazar Bu haber toplam 777 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama