Günün Tarihi:16 Temmuz 2019

Hibrit’in merkezi Sakarya olacak


Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 230 milyon Euro ek yatırımla hibrit versiyona sahip aracı Corolla Sedan dün düzenlenen törenle banttan indirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın programında değişiklik olduğu için törene katılmadı.

Erdoğan gelmedi

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 230 milyon Euro ek yatırımla hibritversiyona sahip Yeni Corolla Sedan üretimine başladı. Toyota Otomotiv Sanayi’yi Türkiye’nin hibrit üssü haline getirecek yeni model ile birlikte şirketin toplam yatırımı 2 milyar Euro’yu aştı. Fabrikada gerçekleştirilen hattan çıkış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılmayacağı son dakika da açıklandı.

 

Törene katılım

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Vali Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, belediye başkanları ve davetlilerin katılımlarıyla gerçekleşti.

 

Ekonomiye katkı

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. Başkan ve CEO’su ToshihikoKudo, “12’nci nesil Toyota Corolla Sedan için hazırlanırken, Türkiye’de ürettiğimiz ilk model olan 7’nci nesil Corolla modelini 1994 yılında üretirken duyduğumuz heyecan ve coşkuyu yine duyduk” dedi.  

 

Yüksek üretim hacmi

Bu yatırımın Toyota’nın Türkiye’ye duymuş olduğu güveni yansıttığını ifade eden Kudo,“Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye olarak Toyota'nın Avrupa'daki şirketleri arasında en yüksek üretim hacmine sahibiz. Yıllık üretim kapasitemizin neredeyse tamamı olan 280 bin adedi kullanarak ve üretimin yüzde 90'ını dünyadaki 150 farklı ülkeye ihraç ederek Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Satış hedefleri

Toyota Motor Avrupa Başkan ve CEO’su DrvanZyl ise, “Bugün Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin tarihinde önemli bir dönüm noktasını kutluyoruz. Bugün, bu fabrikada yeni bir model daha, 12. nesil Yeni Corolla Sedan'ın seri üretimine başlamanın gururunu duyuyoruz. Corolla modelimiz ilk defa hibrit motor seçeneği ile üretiliyor ki hibrit modellerimiz Avrupa ve global stratejimizin tam merkezinde yer alıyor. Toyota C-HR'ın yanı sıra, Corolla Sedan'ın da 2020 yılına kadar yüzde 50 hibrit satış hedefimize önemli bir katkıda bulunmasını bekliyoruz” dedi.

 

İlk aracı kullandı

Kudo ve DrvanZyl’ın konuşmalarının ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay banttan çıkan ilk Toyota Corolla Hibrit’i kendisi kullanarak tören alanına getirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli de aracın içinde tören alanına giriş yaptılar. Araçtan indikten sonra bir konuşma gerçekleştiren Oktay, “Dünyanın en çok satan ikinci markası olan Toyota'nın, Türkiye'nin otomobil ihracatında ikinci durumda olduğunu ifade ederken, Corolla modelinin ise dünyanın en çok satan modeli olarak Türkiye'nin de gururu olduğunu belirtti.

 

Refah seviyesi

Oktay, hibrit modelinin Türkiye'de üretilmesiyle, bu alanda da önemli bir sıçrama yaşanacağına inandığını dile getirdi.Ulaşım sektörünün, dünyadaki hızlı değişimin en çarpıcı örneklerine şahit olunan alanlardan olduğunu belirten Oktay,"Refah seviyesinin yükselmesiyle birlikte, otomobil talebi de artmaktadır. Örneğin ülkemizde 2002'de bin kişiye düşen araç sayısı 130 adet iken, bugün bu rakam 283'ü buldu ve yükselmeyi sürdürüyor. Her 3-4 kişiye bir aracın düştüğü ülkemizde, akaryakıt tüketiminin de artması tabiidir. Ancak petrol ve türevleri, hem fiyat istikrarsızlığı hem de rezervlerin yarım yüzyıl sonra büyük ölçüde tükenebileceği öngörüleri sebebiyle hızla güvenilirliklerini yitiriyor” dedi.

 

Milli otomobil

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “ Hibrit ve elektrikli otomobil teknolojilerinde sağlanan hızlı gelişmeler, bunların yakında büyük ölçüde konvansiyonel motorların yerini alacağına işaret ediyor. Türkiye olarak bu sürecin gerisinde kalmamak için, her iki alanda da mesafe kat etmeye çalışıyoruz. Bu çerçevede milli otomobil markamızla ilgili çalışmalarda önceliğin hibrit ve elektrikli modellere verilmesi arzumuzu her fırsatta ifade ediyoruz" şeklinde konuştu.

 

Sağlığa zararlı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, hibrit ve elektrikli otomobil üretimine yatırım yapan mevcut firmaları da desteklediklerini belirterek, kapalı mekanlarda sigaranın insanlara verdiği zarar neyse, açık havada dizel atıklarının insan sağlığına verdiği zararın da, aşağı yukarı aynı olduğunun tespit edildiğini anlattı.Avrupa'nın, özellikle dizel motorlu araçlarda zararlı emisyon oranının, izin verilenin çok üzerinde çıkması karşısında, sıkı önlemler almaya başladığını aktaran Oktay, Avrupa'daki son 30 yılın eğilimlerine bakıldığında dizel kullanımının yüzde 55'lerden yüzde 30'lara gerilediğini vurguladı. Oktay, Türkiye'de ise tam tersine yüzde 20'lerden yüzde 60'lara varan bir yükseliş görüldüğünü anlattı.

 

Petrol türevleri

Pek çok ülkenin, dizelden başlayarak, petrol türevleriyle çalışan motorları yasaklama hazırlığı içinde olduğuna değinen Oktay, dünyanın kaynaklarının sınırsız olmadığını, evrenin havasıyla, suyuyla, yeşiliyle, üzerindeki yaşayan tüm canlılarıyla korumanın herkesin görevi olduğunu söyledi.Fuat Oktay, Türkiye'nin ise kullandığı akaryakıtın neredeyse tamamına yakınını ithal eden bir ülke olarak, bu gelişmeleri yakından takip etmek durumunda bulunduğunu kaydetti.

 

Enerji tasarrufu

Elektrik üretimi için yenilenebilir enerji kaynaklarına çok ciddi yatırımlar yapan Türkiye'nin, otomobil piyasasını da ihmal edemeyeceğini belirten Oktay, "En ucuz enerjinin tasarruf edilen enerji olduğu bilinciyle, düşük tüketimli, çevreye zarar vermeyen otomobil teknolojilerinin ülkemizde geliştirilmesini ve kullanılmasını hayati önemde görüyoruz. Toyota Corolla'nın hibrit modeli için yaklaşık 3 yıl önce başlayan sürecin, bugün üretim bandından çıkışla sonuçlanması, işte bu anlayışın bir neticesidir" diye konuştu.

 

Vergi indirimleri

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 2016'da üretime başlayan hibrit teknolojisi SUV modelinin ardından, Corollanınhibrit modelinin de Türkiye'de üretilmeye başlanmasından memnuniyet duyduklarını belirterek, diğer firmaların da benzer açılımları olduğunu, bu çabaları desteklemek için hibrit otomobillere çok ciddi vergi avantajları sağlandığını, yüzde 50'ye varan tasarruf oranıyla çalışan hibrit araçlar için yüzde 50'yi bulan vergi indirimleri getirildiğini anlattı.

 

Bizim için önemli

Böylece hibrit otomobillere yapılan yatırımların karşılık bulmasına katkı sağlamaya çalıştıklarını dile getiren Oktay, "Ülkemiz, hibrit ve elektrikli otomobil satışları konusunda henüz emekleme aşamasındadır. Örneğin, geçtiğimiz yıl Türkiye'de 4 bine yakın hibrit, sadece 155 adet de elektrikli otomobil satışı oldu. Oysa ki toplam otomobil satışı, yarım milyona yakındır. Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde, gerekirse yeni teşvikler getirerek, bu rakamları mutlaka yükseltmek kararındayız. Sakarya'da üretilen Toyota araçlarının 150 ülkeye ihraç ediliyor olması, bizim için ayrıca önemlidir” dedi.

 

Teşekkür etti

Oktay, “Teknolojinin son imkanları kullanılarak üretilen Toyota Corolla modelinin, ülkemize ve tüm dünyaya hayırlı olmasını diliyorum. Böylece, Sakarya'daki Toyota Fabrikasında üretilen araçların üçte ikisinden fazlası hibrit teknolojisine sahip oldu. Bugüne kadar ülkemize 2,5 milyar dolar yatırım yapan Toyota ile önümüzdeki dönemde daha büyük iş birliği imkanlarına sahip olacağımıza inanıyorum. Bu modelin geliştirilmesi ve üretiminde emeği geçen Türk ve Japon mühendislere teşekkür ediyorum. Ülkemizin potansiyellerine güvenerek, Sakarya'ya yatırım yapan Toyota yönetimine de ayrıca şükranlarımı sunuyorum" şeklinde konuştu.

 

Yatırımlar

Ülke kaynaklarını en verimli şekilde değerlendirerek Türkiye'yi gelişmiş ülkeler ligine taşıyacak sistemin altyapısını oluşturduklarını dile getiren Oktay, " Bugün yurt dışındaki Türk yatırımları 38 milyar doları bulmuştur. En büyük gücümüz olan müteahhitlerimizin 123 ülkede üstlendiği projelerin toplam değeri 379 milyar dolara ulaştı. İş adamlarımız, dünyanın dört bir yanında başarıyla ülkemizi temsil ediyor.  Artık dünyanın neresine gidersek gidelim, her yerde Türkiye menşeli ürünlerle Türk şirketleriyle karşılaşıyoruz. 'Türk malı' damgası taşıyan ürünler kalite-fiyat dengesindeki avantajlarıyla her yerde rağbet görüyor. İşte bu sayede ihracatımız 36 milyar dolardan yaklaşık 5 kat artışla 168 milyar doların üzerine çıktı" dedi.

 

Sosyal yardımlar

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, zengin ile fakir arasındaki uçurumu gidermek için sosyal yardımlardan desteklere kadar pek çok alanda vatandaşın yanında olduklarını belirterek, 2002-2018 döneminde toplam 284 milyar liranın üzerinde sosyal yardım gerçekleştirildiğini kaydetti. Oktay, bunların sonucunda sadece belli çevreler değil; üreticisi, işçisi, esnafı, çiftçisi, ihracatçısı, sanatkarı, kamu kesimiyle 81 milyonun tamamının kazandığını ifade etti.

 

‘Sahip çıkıyoruz’

Demokrasiye sahip çıktıkça, milli iradenin üstünlüğü ilkesine gölge düşürmedikçe, Türkiye'nin bu büyük kalkınma ve büyüme mücadelesinde hedeflerine mutlaka ulaşacağı tespitinde bulunan Oktay, “Türkiye'nin hedeflerine ulaşması, 2053 ve 2071 vizyonlarını hayata geçirmesinin de önünü açacaktır. Türkiye'nin önünü başka türlü kesemeyeceğini görenlerin, son dönemde giderek daha çok demokrasimize ve ekonomimize saldırıyor olmaları boşuna değildir. Bunun için demokrasimize daha çok sahip çıkıyoruz, kalkınmamıza daha çok sahip çıkıyoruz, ekonomimize daha çok sahip çıkıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

‘Geri adım yok’

Oktay, “ 15 Temmuz'da silahla darbe yapmaya çalışarak elde edemedikleri sonuca, geçtiğimiz yıl kur-faiz-enflasyon şer üçgeniyle kavuşacaklarını sananların hevesleri bir kez daha kursaklarında kalmıştır. İşte bugün burada banttan indirme törenine iştirak ettiğimiz bu yatırım da başlı başına ekonomimize sahip çıkma irademizin bir işaretidir. Türkiye, öyle birilerinin istediği ve sağlamaya çalıştığı gibi yerinde saymayacak. Türkiye, yine birilerinin hayalini kurduğu gibi bölgesindeki ve dünyadaki kazanımlarından asla geri adım atmayacak” dedi.

 

Zafere ulaşacak

Fuat Oktay, “ Tam tersine siyasi, diplomatik, askeri, ekonomik tüm kazanımlarımızı daha ileriye taşımak için her türlü mücadeleyi vereceğiz. Daha çok yatırım yaparak, daha çok üreterek, daha çok ihraç ederek, daha çok istihdam oluşturarak, daha çok proje geliştirerek, daha çok büyüyerek, bir kez daha herkesi şaşırtacağız. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, milletimizin ve dostlarımızın desteği yanımızda olduğu müddetçe, Allah'ın izniyle bu mücadeleyi mutlaka zafere ulaştıracağız” ifadelerini kullandı.

 

Hayırlı olsun

Toyota'nın söz konusu yatırımıyla Türkiye'yi geleceğin dünyasına ortak ettiğinin farkında olduklarını belirten Oktay, "Ülkemize güvenleri, ahde vefaları, bizimle yol yürümeyi tercih etmeleri sebebiyle Toyota ailesine tekrar şükranlarımı sunuyorum. Bir kez daha corolla modelinin hibritversiyonunun ülkemize ve dünyaya hayırlı olmasını diliyorum. Çalışmalarınızda sizlere başarılar temenni ediyorum." diyerek sözlerini tamamladı.Program protokol üyeleri ve fabrika çalışanlarının çektirdiği aile fotoğrafı ile sona erdi.

Konuşmaların ardından Toyota Avrupa Başkanı ve Üst Yöneticisi JohanvanZyl ve Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdürü ve Üst Yöneticisi ToshihikoKudo, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'a, Fuji dağının yer aldığı tabloyu hediye etti.

 

 

29 Ocak 2019 , Salı Bu haber toplam 587 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama