Günün Tarihi:16 Temmuz 2019

Teşviklerden yararlanın çağrısı


MÜSİAD Sakarya Şubesi’nin düzenlediği programda, İŞKUR İstihdam Destekleri ve Kısa Çalışma Ödeneği ile SGK Sigorta Prim Teşvikleri hakkında işadamlarına bilgilendirme yapıldı.

İstihdam teşvikleri

Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya İle SGK Sosyal Güvenlik İl Müdürü Erhan Çavuş tarafından yapılan bilgilendirme toplantısına MÜSİAD Şube Başkanı Yaşar Coşkun, yönetim kurulu üyeleri ve işverenler katıldı. Toplantıda yapılan değerlendirmede İstihdam teşviklerinin firmaların rekabet güçlerini artırdığına yer verildi.

 

Maaşlar İŞKUR' dan

İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya, işbaşı eğitim programlarının, işverenlere, nitelikli işgücünü maliyetsiz yetiştirme fırsatı sunduğunu, çalışanlarını % 10 ila % 30 oranında yedekleme imkânı verdiğini bunun yanında İşsizlere de meslek öğrenme ve tecrübe kazanma olanağı verdiğini ifade etti.

 

En az 2 sigortalı

Kaya, imalat ve bilişim sektöründe 6 ay, diğer sektörlerde 3 ay uygulanacak olan işbaşı eğitim programları ile yeni işe girenlere günlük 77,7 TL, aylık olarak da 2.020 TL olan asgari ücretin İŞKUR tarafından ödendiğini en az 2 sigortalı çalışanı olan işverenlerin yeni işe alacakları kişilerin 3 ay ile 6 ay arası ücretlerini İŞKUR' un ödemeye devam ettiği hatırlatmasında bulundu.

 

Kısa çalışma ödeneği

Ekonomik daralma durumunda devreye sokulan Kısa Çalışma Ödeneğinin, işçileri korumaya yönelik bir tedbir olduğunu belirten İŞKUR Müdürü Tekin Kaya, işyerindeki faaliyetin kısmen veya tamamen durması halinde çalışanların maaşlarının Kısa Çalışma Ödeneği olarak İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılandığını belirtti.

 

Hesaplana tutarlar

Kaya ayrıca, 3 ay olarak öngörülen bu sürenin, Cumhurbaşkanı tarafından 6 aya kadar uzatılabildiğini, kısa çalışma ödeneği tutarının da işçinin son 12 aylık prime esas kazançlarının ortalamasının %60'ı üzerinden (bin 558.-TL olarak) hesaplanmakta olduğunu, kısa çalışma ödeneğinin aylık asgari ücretin brüt tutarının % 150'sini (3 bin 837.-TL' yi) geçemeyeceğini işverenlere anlattı.

 

Sigorta primleri

Üretimini azaltan işverenlere, istihdamlarım koruyabilmeleri İçin İŞKUR' un kısa çalışma ödeneği ile fırsat sunduğunu belirten SGK Sakarya Sosyal Güvenlik İl Müdürü Erhan Çavuş’da sigorta prim teşvikleri hususunda işverenleri bilgilendirdi. istihdamın arttırılması, üretimin üzerindeki işçilik maliyetlerinin azaltılması için uygulanan birçok sigorta prim teşvikleri bulunduğunu belirten  Çavuş, SGK prim teşvikleri hakkında detaylı bilgi vererek, söz konusu prim teşviklerinin 2020 yılına kadar devam ettiğini ve bu teşviklerden işverenlerimizin azami derece de faydalanmasını beklediklerini belirtti.

 

Rekabet güçleri

Toplantı sonrasında değerlendirmede bulunan MÜSİAD Şube Başkam Yaşar Coşkun, "Devletimizin iş dünyamıza sağladığı İŞKUR'un istihdam destekleri ile SGK' mn sigorta prim teşvikleri firmalarımızın ulusal ve uluslararası rekabet güçlerinin artırılmasına katkı sunacak, üretimin istihdamın ve ihracatın artmasına vesile olacaktır. Dolayısıyla, işverenlerimizi bu destek ve teşviklerden azami ölçüde yararlanmaya çağırıyoruz” dedi.

 

31 Ocak 2019 , Perşembe Bu haber toplam 601 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama