Günün Tarihi:16 Temmuz 2019

‘Esnafımız iyice bunaldı’


Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sürekli olarak tepkisini dile getirdiği market ürünlerindeki fiyatların yüksekliğinin, perakende yasanın güncellenerek esnafa verilecek desteklerle dengeleneceğini belirtti.

Ekmeği bölüyorlar

Başkan Akdardağan, “AVM’ler ve zincir marketlerin neredeyse her sokak arasında ve mahalle başlarında hızla çoğalması hepimizi çaresiz bırakmaktadır. Günümüz piyasa şartları esnafı artık rekabet edemez hatta ayakta duramaz hale getirmiştir. Zincir Marketler hızla  tekelleşerek esnaf ve sanatkarın ekmeğini bölmesinin yanı sıra, vatandaşımıza istedikleri fiyatla ürün satışı yapabilmektedir. Durum böyle olunca yüksek fiyat karşısında çaresiz kalan vatandaşımız ve esnafımız her geçen gün ekonomi sıkıntı yaşamaktadır” dedi. 

 

Sınırlandırma getirilsin

Akdardağan, “Zincir marketlerin kuralsızca her gün yeni şubelerinin açılışına izin verilmesi, perakendede tekelleşmeye doğru bir gidişin olması en büyük sorunumuzdur. İsteğimiz bir an önce perakende yasanının güncellenmesi ve zincir marketlere yönelik sınırlandırma getirilmesidir. Aksi takdirde esnafın ihmal edilmesi, işsizlik ve kapanan dükkanların artması kaçınılmazdır. Durgun piyasa, giderlerin artması ve nakit sıkıntısı esnafımızı iyice bunaltmıştır” dedi.

 

Piyasa kılıfıyla

Ülke ekonomisinin dinamosu olan esnafların fiyat artışı konusunda denge unsuru olduğuna dikkat çeken Başkan Akdardağan, “Esnaflar semtlerin vazgeçilmezleridir. Esnafımız zaten veresiye defteriyle kuruş hesabı yapmadan sürekli milletimizin yanında yer almaktadır. Dengesiz ekonomik ortama neden olan ulusal  zincir marketlere yönelik önemli yaptırımlar acilen devreye alınmalı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ında sıklıkla dile getirdiği gibi 'piyasanın şartları' kılıfı adıyla fırsatçılığa yönelenleri önlemenin, mutfaktaki yangını söndürmenin, fiyat istikrarın sağlanmanın yolunun esnafımızı kollamak ve güçlendirmekten geçtiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

 

İşsizliğin önlenmesi

Akdardağan, “Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanımız Bendevi Palandöken öncülüğünde diğer illerimizin bakkal odaları olarak isteğimiz piyasanın bir an önce dengelenmesi, işsizliğin önlenmesi, milletimizin değerlerinin yaşatılması, geleneksel ticaretin devam etmesi için gerekli yasal düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmesidir. Her zaman esnafımıza büyük önem veren Cumhurbaşkanımızın söylemini destekliyor, yapılacak olan girişimlere esnaf olarak tam destek veriyoruz” dedi.

 

31 Ocak 2019 , Perşembe Bu haber toplam 579 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama