Günün Tarihi:16 Temmuz 2019

Çocuklar okulda!


Yarıyıl tatilinin ardından 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı’nın ikinci dönemi bu sabah itibariyle başladı. İlimizde de 186 bin öğrenci ile 11 bin dolayındaki öğretmen, 2 haftalık yarıyıl tatilinin ardından ders başı yaparak okulları doldurdular.

Sınavlar ne zaman?

Eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla birlikte öğrencileri en çok bu dönem içinde ve sonunda yaşayacakları sınavların heyecanı bekliyor. Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin hazırlandığı Liseye Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki sınav 1 Haziran’da yapılacak.

‘Hayata en güzel

şekilde hazırlanın’

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, ikinci yarı yılın başlaması nedeniyle yayınladığı mesajında, ikinci yarı yılın sınavlar açısından önemli olduğunu vurgulayarak, öğrencilere, “Hayata en güzel şekilde hazırlanmak için çok çalışın” dedi.

Durmuş yayınladığı mesajında öğrencilere, öğretmenlere ve velilere seslenerek beklentilerini dile getirdi. Durmuş’un mesajı şöyle, “

Öğrencilere;

“Dünyada en iyi olmak yerine dünya için iyi biri olunuz. Dünyadaki doğruları ve güzellikleri görmek ve göstermek, yanlışları düzeltmek için güç ve cesaret verir. Sizden beklentimiz, derslerinize çok çalışarak, ailenizle, öğretmenlerinizle ve çevrenizdeki yakınlarınızla kuracağınız güzel iletişimlerle hayata en güzel şekilde hazırlanmanızdır. 2023 vizyonu içerisinde eğitim hedeflerine, sizlerle ulaşacağız. Gelişen ve değişen dünya şartlarına ayak uydurabilmeniz için kendinizi geliştirmeli, büyük düşünmelisiniz. Başarıya giden bütün yolların çalışmaktan geçtiğini unutmayarak gerekli bilgi ve donanıma sahip olmalısınız.”

Öğretmenlere;

“Eğitmek doğru tepki vermektir. Görevimiz potansiyel yeteneklerimizi konfor alanları dışına çıkartarak gelişim fırsatları sunmaktır. Çocuklarımızın ilgi ve yeteneklerini keşfederek, onları hayata en iyi şekilde hazırlamanın gayreti içinde olmalıyız. Ciğerparelerimizin geleceğe güvenle bakabilmesini sağlamak amacıyla ışık tutmaya, yol göstermeye ve onlara ideal rehber olmaya devam edeceğiz. Sizlerle meslektaş olmanın gururu içinde şahsınıza ve büyük fedakârlıklarla yetiştirdiğiniz öğrencilerimize sağlıklı ve başarılı bir eğitim öğretim dönemi diliyorum.”

Velilere;

“Çocuklarınızı hayatınıza ortak ediniz. Ev içinde bazı işleri birlikte yaparak sorumluluk ve öz yeterlilik kazandırın. Çocuklarınız eve geldiğinde onlara ‘bugün kime yardım ettin, kimden yardım istedin, bu hafta hangi arkadaşının başarısına katkıda bulundun, senden daha az şanslı insanlar için ne yaptın, sahip oldukların için kendini hangi konularda şanslı hissettin?’ sorularını sorarak onlara hayatımızdaki önemli değerlerimizi sık sık hatırlatın. Başarının sadece akademik olmadığını, iyi bir insan olmanın hayattaki en büyük başarı olacağını paylaşın. 2023 eğitim vizyonunun hedeflerine ulaşması, siz değerli velilerimizin bu süreçte etkin roller üstlenmesi, çocuklarına iyi rol modeller olması, okul aile işbirliğinin sağlam temeller üzerine kurulması ve veli-öğrenci iletişiminin güçlendirilmesi ile mümkün olacaktır. ”

YKS 15 Haziran’da

Lise 12. sınıf ve mezun öğrencilerin gireceği Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sınavının başvuruları 12 Şubat’ta başlayacak. Üniversiteye geçişte ilk sınav olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) 15 Haziran 2019 Cumartesi günü, Alan Yeterlilik Testi (AYT) ise 16 Haziran 2019 Pazar günü yapılacak. İkinci dönem 14 Haziran 2019 Cuma günü sona erecek.

Karnelerini alarak 15 gün önce ilk yarı yıl tatiline çıkan çocuklar bugün okullarına geri dönerek ders başı yaptılar.

 

4 Şubat 2019 , Pazartesi Bu haber toplam 356 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama