Günün Tarihi:18 Ağustos 2019

‘Kenevir’de bir numara olacağız’


Erenler Ziraat Odası’nın Genel Kurulunda konuşan AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem Yüce, Erenler ve Arifiye’nin kenevir üretim sahası olması için bakanlığa başvuruda bulunduklarını belirterek, “Sakarya’yı kenevir üretiminde Türkiye’de bir numaraya getireceğiz” dedi.

Geniş katılım

Erenler Ziraat Odası’nın 1. Olağan Genel Kurulu dün Erenler Belediyesi Kültür Merkezi Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Genel kurula Erenler Kaymakamı Salih Karabulut, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, AK Parti Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem Yüce, AK Parti Erenler Belediye Başkan Adayı Fevzi Kılıç, İYİ Parti Erenler Belediye Başkan Adayı Şemsettin Duman, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Ali Altun, Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman, APEK Başkanı Sebahattin Karasakal, Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, Erenler Muhtarlar Derneği Başkanı Şaban Süleyman, esnaf odalarının başkanları, delegeler, çiftçiler ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Sorun yaşanmaz

Genel kurulda seçime tek liste olarak giren Erenler Ziraat Odası Başkanı Fehmi Özüpek güven tazeleyerek yeniden başkanlığa seçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan genel kurulun açılış konuşmasını gerçekleştiren Erenler Ziraat Odası Başkanı Fehmi Özüpek, ülke olarak çok değerli toprak yapısı ve iklimine sahip olduğumuzu dile getirdi. Özüpek, “ Bu noktada bizden birlik ve beraberliğimizi sürdürdüğümüz sürece ülke topraklarını gözümüz gibi koruduğum müddetçe Allah’ın da izniyle gıda konusunda sorun yaşamayacağımıza eminiz” şeklinde konuştu.

 

Çiftçinin sesi

Özüpek, “ Sakarya’mızın bulunduğu coğrafya gereği birçok ürüne ev sahipliği yapmaktadır. Olağanüstü bir çeşitliliğe sahibiz. Bizler ziraat odaları olarak üzerimizdeki misyon gereği platformda siz değerli üyelerimizin çözülmesi hususunda sonuna kadar mücadele etmeye söz verdik. Ülkemizin yaşamış olduğu çalkantılı dönem sebebi ile ortaya çıkan en büyük sorunlardan bir tanesi de girdi maliyetleri çok yüksek olmasıdır. Bunun için genel başkanlığımız düzeyinde gerekli adımlar atılmaktadır. Bizlerde yerel bazda çiftçilerin sesi olmak için buradayız” dedi.

 

Kenevir talebi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği Kenevir üretimi için Erenler ile Arifiye’nin bir merkez haline gelmesini istediklerini belirten Fehmi Özüpek, “ Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pekdemirli’ye Erenler ve Arifiye’nin üretim sahası olması talebimizi ilettik. Bitkisel Üretim Müdürlüğüne başvurumuzu da yaptık. Bize bu konuda destek olan AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem Yüce’ye ve teknik konularda bizden desteğini esirgemeyen Ali Şener Bayraktar’a teşekkür ediyorum. Odamızın kuruluşundan itibaren bize destek olan TZOBB Başkanı Şemsi Bayraktar ile Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk’e de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

 

Önde gelen ilçe

Özüpek’in konuşmasının ardından yönetimin faaliyet ve mali raporları delegeler tarafından ibra edildi. İbra sonrasında dilek ve temenniler bölümünde konuşan Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, “Erenler’in ilçe olmasının ardından ziraat odamızın da kurulması gerektiğini düşündük. Çünkü Erenler bir ilçe. Adımlarımızı o dönemde attık.  Genel başkanın da Sakaryalı olmasını değerlendirdik ve kendisi de bizleri kırmadı. Erenler Ziraat konusunda önde gelen ilçelerden bir tanesi. Allah mahcup etmesin hayırlı hizmetler yapmaya nasip etsin” dedi.

 

Olmazsa olmaz

Erenler Kaymakamı Salih Karabulut Ziraat Odası’nın çok önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini dile getirdi. Karabulut “ Bu odanın kurulmasında katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Tarım bu ülkenin olmazsa olmazıdır. Ülkemizin temeli tarımdır ve kuruluşunda da lokomotif görevi yapmıştır” ifadelerini kullandı. AK Parti Erenler Belediye Başkan Adayı Fevzi Kılıç ise, “ Göreve gelirsek çiftçimizin problemleri ile ilgili her türlü çalışmayı gerçekleştiririz” dedi.

 

‘Araştırma yapacağız’

AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem Yüce ise, "Marka ürün çıkarmada, sanayide, tarımda Sakarya inşallah hakettiği konumu alacaktır. İstihdamın yüzde 65'i tarım olan şehrimizde tarım önemli bir konumda. Tarım ayrıca birçok sektöre de katkı sağlamaktadır. Ürünlerin hammaddesini sağlamaktadır. Toprağı iyi bilen bir kardeşinizim. Topraktan en iyi verimi almak için çalışmalar, araştırmalar yapacağız. Tarım Bakanlığı'nın bir modelini burada oluşturacağız. Tarım Dairesi Başkanlığımızı etkin bir şekilde kullanacağız. Üreticilerimizin gelir düzeyini ve yaşam standartlarını yükselteceğiz" dedi.

 

Mısır yağı fabrikası

Yüce, “Marka şehir olmak adına ulaşım ve mimariye ayrı bir önem veriyoruz. Yatay mimari anlayışını sürdüreceğiz. Ulaşımda yeni çalışmaları hayata geçireceğiz. Sakarya'da Tohum Gen Bankası'nı hizmete alacağız. Sertifikalı tohum ekimini sağlayacağız. Akyazı Ziraat Odası Başkanı Ali Şener Bayraktar dün talepte bulundu bunun üzerine Mısır Özü Yağ Fabrikasını da programımıza aldık hayırlı ve uğurlu olsun. Merak etmeyin faaliyetlerimiz arasında bu şehre kazandırmak istiyoruz. Çiftçimizin isteklerini yerine getirebilmek adına çalışmalar gerçekleştireceğiz. Hep birlikte bu şehir için üreteceğiz" dedi.

 

Başarı yakalanacak

Ekrem Yüce, “Sosyal ve kültürel belediyeciliğin en güzel örneklerini şehrimizle buluşturacağız. İnşallah Çocuk Üniversitesi'ni kuracağız. 10 farklı başlıkta marka şehir olabilmek için tüm imkanlarımızı kullanacağız. Başarılı olmak için 4t formülünden bahsediyorum. Tahayyül, talep, tatbik, takip ederek başarıyı yakalayacağız. Gayretkeş olacağız.  Niteliği ön planda tutacağız. Doğal Yaşam ve Sağlık Vadisi ile tarımda ürettiğimiz ürünleri sağlıklı yaşam için kullanacağız. Turizm girdilerimize katkılar sağlayacağız. Sakarya Nehri'ni turizmin merkezi haline getireceğiz. İnşallah Sakarya'yı tarımda, turizmde, ulaşımda, eğitimde, sporda marka şehir yapacak çalışmalara imza atacağız" diye konuştu.

 

Bir numara olacak

Kenevir üretimi konusunda da açıklamalarda bulunan Ekrem Yüce, “Bizzat Tarım Bakanının kendi ifadesi ile bana ‘tamam Ekrem gerekli müracaatı yapın ne gerekiyorsa yapacağım” dedi. Dolayısı ile biz de hemen imzaları topladık ve dilekçemizi Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğüne gönderdik. Genel Müdürü de bizzat aradım ve takibinin yapılmasını talep ettim. Bakanlıktaki sürecin tamamlanmasının ardından bakanlar kuruluna götürülecek. İnşallah Sakarya’yı kenevir üretiminde Türkiye’de bir numaraya getireceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Güven tazeledi

Konuşmalar sonrasında Erenler Ziraat Odası’nın meclis ve başkanlık seçimleri gerçekleştirildi. Seçime tek liste olarak giren mevcut Başkan Fehmi Özüpek güven tazeleyerek yeniden başkanlığa seçildi. Toplantıda ayrıca odanın kurulmasında emeği geçen ve odaya destekte bulunan isimlere teşekkür plaketi takdim edildi. 

 

Fehmi Özüpek başkanlığındaki yönetim kurulunda şu isimler yer aldı.

Meclis Asil: Fehmi Özüpek, Lütfü Akbıyık, Ömer Ayaz, Ali Usta, Şaban Genç, Ali Bat, Yusuf Bozkaya, Süleyman Büyüksu, Vahdettin Arslan, Burak İnce, Ali Akgün, Seyfullah Yılmaz, Hasan Yılmaz, İrfan Sevgi, Yaşar Aydın, Mustafa Tarkan, Mustafa Pekbal, Muharrem Tepecik, Zeynel Abidin Duman, Kemal Taş, Hüseyin Balkan

Meclis Yedek: Hüseyin Akbıyık, Faruk Acar, Abdullah Erman, Ruhi Yurdusev, Yakup Gencer, Faruk Bulut, Alaettin Taşkın, İzzet Söyler, Murat Özkaya, Dursun Özçelik, Sadık Ekici, İrfan Kaş, Recep Şen, Bahtiyar Keskin, Sami Tırnova, Zekeriya Bağdat, Necmi Kalem, Erdoğan Erman, Suvat Bir, Mehmet Ali Altaş, Ertuğrul Altıparmak.

Yönetim Asil: Fehmi Özüpek, Lütfü Akbıyık, Ömer Ayaz, Şaban Genç, Ali Bat, Yusuf Bozkaya

Yönetim Yedek: Ali Akgün, Mustafa Pekbal, Zeynel Abidin Duman, Yaşar Aydın, Muharem Tepecik, Kemal Taş, Mustafa Tarkan.

 

8 Şubat 2019 , Cuma Bu haber toplam 652 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama