Günün Tarihi:19 Ağustos 2019

İYİ Parti muhtarlarla görüştü


İYİ Parti Sakarya teşkilatı Adapazarı’nda ki muhtarlarla bir araya gelerek; sorunları dinledi.

İstişare toplantısı

İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, Büyükşehir Belediye Başkan adayı Uzm. Dr. Cihan Kolip ve Adapazarı Belediye Başkan adayı Dr. Aydoğan Arslan, Adapazarı’ndaki muhtarlarla bir araya geldiler.  İşadamı Türker Ergül’ün Yerel Kültür Derneği otağında düzenlediği ‘Mahallelerin sorunları muhtarlarla çözülür’ adlı istişare toplantısına SKYK Başkanı Necmettin Kırık ve yöneticileri de katıldı.

Depremi hatırladılar

İYİ Parti Büyükşehir adayı Kolip, muhtarların belediyelerin yönetim ve icraat kademelerinin her aşamasında büyük öneme sahip olduklarını ifade etti.  Adapazarı Başkan adayı Arslan’da, Adapazarı’nda yaşanacak bir sonraki depremin, 17 Ağustos depremi kadar yıkıcı olacağını söyledi.  İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır ise Sakarya Muhtarlar Federasyonu ile birlikte bir süredir bir kanun teklifi hazırlığı üzerinde çalıştıklarını ifade ederek, “Biz muhtarların yerel yönetimlerde de söz sahibi olması adına bazı yasal düzenlemeler yapılmasını istiyoruz. Bu konuda hazırlıklarımız devam ediyor. Belediyelerimizin icraatlarında muhtarlarımız yasal olarak, aktif roller alırlar. Bunu Sakarya’daki muhtarlarımız ile başlayıp, bunu buradan tüm Türkiye’ye yaymak istiyoruz” dedi.

Muhtarlık

Milletvekili Dikbayır, demokratik seçim anlayışı düşünüldüğünde gerçekten demokratik seçimlerin bir tek muhtarlık seçimlerinde yaşandığını da ifade ederek, “Milletvekili olsun, Belediye Başkanı olsun sonuçta adaylar Parti Genel Başkanları veya başka organların inisiyatifleri ile belirleniyor. Ama muhtarlık öyle değil. Vatandaşlar gidiyor, kendi iradesi ile aday olanlar arasında seçimini yapabiliyor. İktidar olduğumuzda ilk yapmak istediğimi şey de Siyasi partiler kanununu değiştirmek. En azından daha önceleri uygulandığı gibi tercihli oy sistemi bile uygulanabilir.”

Yardıma hazırız

Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem ise muhtarların o mahallenin sorunlarını en iyi bilen insanlar olduğunu, çünkü mahalle sakinlerinin karşılaştıkları sorunları ilk olarak muhtarlara ilettiğini ifade ederek, “Belediyelerin muhtarlarla işbirliği halinde o bölgenin sorunlarının tespiti ve sorunların çözümünü aramaları çok daha etkili olacaktır. Zaten bizler sorunların teşhisinin, çözümünün yarısı olduğunu düşünüyoruz. Biz muhtarlar bu konuda belediyelerimize seve seve yardım etmeye hazırız” dedi.

 

11 Şubat 2019 , Pazartesi Bu haber toplam 293 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama