Günün Tarihi:18 Ekim 2019

‘Çocuklar, göç ve sağlık konuşuldu’


Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğünün koordinasyonu ve Hendek Belediyesi’nin katkılarıyla "Çocuklar, Göç ve Sağlık" konulu konferans gerçekleştirildi. Göçlere dayalı en savunmasız ve zarar gören çocukları etkileyen savaşların sonuçları değerlendirildi.

Konferansa katılım

Hendek Kaymakamı Orhan Burhan, İlçe Emniyet Müdürü Şevket İlhan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Çuhadar, Hendek Belediye Başkan Yardımcıları Sinan Baylan, Ahmet Kavakçı, İl Sağlık Müdürlüğünden ve Sosyal Hizmetlerden kurum yetkilileri, sağlık çalışanları, öğrenciler konferansa  katılım sağladılar.

 

Toplumsal farkındalık

Programın açılış konuşmasını yapan Hendek İlçe Sağlık Müdürü Uz.Dr.Burcu Başaran Güngör, ilçe müdürlüğü olarak göçmenlere yönelik çalışmalarından bahsederek, toplumsal farkındalığın önemini vurguladı.

 

En değerli varlıklar

Konferansın sunuculuğunu yapan Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğünden Uz.Hem.Deniz De Asis  çocuğun toplumumuzun kültürel ama dünyanın en değerli evrensel varlığı olduğunu ve kurumsal çalışmalarında bu konuları önemsediklerini vurguladı.

 

Göçlere dayalı

Konferansın ilk konuşmasını yapan Sakarya Üniversitesi Mikrobiyoloji ABD başkanı Prof.Dr.MustafaAltındiş, göçlerin istatistik verilerini paylaşarak, göçlere dayalı enfeksiyonlardan bahsetti. Bu konudaki önlemlerin ve çalışmaların geliştirilmesinin önemine değindi.

 

Savaşın mağdurları

Konferansın ikinci konuşmasını yapan  Koç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinden Prof.Dr.Ayşe Ferda Ocakçı  özellikle savaşların yıkıcı etkisinin en mağdurlarının  çocuk ve kadınlar olduğunu ifade ederek ihmal ve istismar konularında bilgilendirmelerde bulundu.

 

Toplumsal duyarlılık

Konferansın üçüncü konuşmasını gerçekleştiren  Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof.Dr.AbulfezSüleymanov sosyolojik bir analizde bulunarak, toplumsal duyarlılığın artmasıyla,  birlik ve beraberlikle sorunları çözebileceğimizi ifade etti.

 

Koruyucu aile

Kalben Derneği Başkanı  ve oyuncu Pelin Çalışkanoğlu koruyucu aile içindeki kendi yaşam hikayesini anlatarak, bir çocuğun hayatına olumlu bir etki bırakmanın aslında topluma getireceği önemli bir kazanım olduğunu, yaşamsal amaçların bu olumlu hedeflerle belirlenmesi konusunda örneklerde bulundu.

 

Toplumsal duyarlılık

Katılanların soruları ile renkli ve keyifli geçen konferansın sonunda, sunumu gerçekleştirenlere şilt takdimi yapılarak ,organizasyonda emeği geçenlere teşekkür edildi.

Toplumsal duyarlılığın gelişmesi adına kurumsal çalışmalar ve bu tür farkındalıklar önem taşımaktadır. 

24 Şubat 2019 , Pazar Bu haber toplam 401 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU