Günün Tarihi:25 Mayıs 2019

‘Tanzim değil üretim lazım’


Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş, tanzim satışı ile sebze ve meyvedeki pahalılığın önüne geçilemeyeceğini belirterek, “Ürün fiyatlarından şikayet ediliyorsa tanzim satış değil üreticiye destek lazım. Çiftçi üretmezse ülke aç kalır” dedi.

Çiftçi perişan

Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş, sebze ve meyve fiyatlarının yüksek olması sebebi ile başlatılan tanzim satışlarını eleştirdi. Piyasadaki sıkıntının üretimin az olmasından kaynaklandığını ifade eden Ateş, “ Ürün çok olursa fiyatlar da düşer. Herkes fiyatları konuşuyor ancak kimse çiftçinin perişan olduğunu görmüyor. Girdi maliyetleri her geçen gün artıyor. Çiftçi üretemez hale geldi. Bunun önüne geçilmezse ve üretim desteklenmezse ne tanzimle ne de başka bir şeyle bu ateşi söndüremezler” şeklinde konuştu.

 

Girdi maliyetleri

Ercan Ateş, “ Gübrenin çuvalı geçtiğimiz sene 55 lirayken şimdi 95 liradan satılıyorsa bu çiftçi ne yapsın? Mazot, tohum, ilaç bunların hepsinde aynı durum geçerli. Ürün para etmiyor ancak maliyetler her gün artıyor. Tarım bakanlığımız bir takım önlemler almaya çalışsa da şuana kadar çözüm bulunamadı. Yeni sezonda tarlalar boş kalırsa kimse şaşırmasın. İnsanlar artık zarar etmektense üretim yapmamayı tercih edecekler. İşte o zaman sonu olmayan bir yola girmiş oluruz. Bir an evvel harekete geçilerek girdi maliyetleri düşürülmelidir” ifadelerini kullandı.

 

Destekleme teşekkürü

Mazot ve gübre desteklerinin ödenmeye başladığını belirten Ercan Ateş, “Çiftçinin 2018 yılından alacağı destekleme kalmadı. Tarım bakanımız Sayın Bekir Pekdemirli’ye sesimizi duyduğu için teşekkür ediyoruz. Çiftçilerimiz bu desteklemelerle bir nebze olsun nefes aldı” ifadelerini kullandı.

24 Şubat 2019 , Pazar Bu haber toplam 596 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama