Günün Tarihi:25 Mayıs 2019

‘Teşviklerden yararlanın’


SGK İl Müdürü Erhan Çavuş, “14 farklı kalemde devlet teşviki var. İşverenler devletin sunduğu bu imkanlardan yararlanmalı” dedi.

Toplantı düzenledi

SGK İl Müdürü Erhan Çavuş,basın mensupları ile bir araya geldiği toplantıda ilimizde görev yaptığı iki yılı değerlendirdi. Görev süresi boyunca kurumda birçok değişiklik yaptıklarını anlatan Çavuş, prim borçlarının yeniden yapılandırılması ve teşviklere de dikkat çekerek, işverenleri hem uyardı, hem çağrıda bulundu.

 

Fırsat kaçmasın

7159 sayılı kanunla birlikte yapılandırılan pirim borçlarının ödeme süresi 28 Şubat 2019 tarihine kadar uzatıldığını hatırlatan SGK İl Müdürü Çavuş, “Bu uzatma ile birlikte vadesi geçmiş pirim borçlarının gecikme zammı ile birlikte ödenebilme imkanı sağlandı.   Bu güzel bir avantaj. Bütün işverenlerin bu imkânlardan faydalanmalarını pirim borçlarını yapılandırmalarını ve taksitlerini düzenli olarak ödemelerini istiyoruz. Prim borçları yapılandırıldığında, herhangi bir icra takip yapılmayacak, işverenler teşviklerden faydalanabilecekler. Genel sağlık sigortası borcu olanlarda bu borçlarını 28 Şubat’a kadar ödeyebilirler. Bu fırsatı da kaçırmamalılar” ifadelerini kullandı.

 

Devletin imkanları

Sigorta teşviklerine de dikkat çeken Çavuş, “ Birde bizim en çok önemsediğimiz sigorta prim teşvikleri geliyor. Şuan Sakarya’da 14 farklı konuda sigorta primi teşviki var. İşverenlerimizin bu teşviklerden yeterince yararlanamadıklarını görüyoruz. İşverenlerimizin bu teşviklerden yeterince haberleri olmadığını düşünüyoruz. Dolayısı ile biz bu manada kendimizde eksiklik görerek, basın aracılığı ile bunu tüm işverenlerimize duyurmayı amaçladık. Devletin kendilerine verdiği bu imkandan yararlanmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

Düzenli ödenmeli

İşverenlerin teşviklerden yararlanabilmeleri içinde yapılandırılan borçların düzenli ödenmesinin önem arz ettiğini de ileri süren Çavuş; “Geçmişe dönek sigorta prim borçlarının olmaması, yapılandırılmış borçlarında düzenli bir şekilde ödenmesi gerekiyor” dedi.Sosyal Güvenlik Kurumu’nun doğum öncesinden, ölüm sonrasına kadar hizmet veren önemli bir kurum olduğunu da ileri süren Çavuş,  bu manada toplumun her kesimine hizmet verdiklerini söyledi.

 

Hizmetler sürüyor

Sakarya’da iki yıldır görev yaptığını ve geldiği günden bu güne neler yaptığını da tek tek anlatan Çavuş, hem vatandaşlara hizmetin ulaştırılması açısında, hem de çalışma arkadaşlarının çalışma ortamlarının iyileştirilmesi açısından birçok hizmet ortaya koyduklarının altını çizdi.10 ilçede 297 personel ile hizmet verdiklerini belirten İl Müdürü Çavuş, “ 200 bin sigortalı, 26 bin 876 eski deyim ile Bağ-Kur’lu ve 30 bin 404 Emekli Sandığı çalışanımız var. Toplamda da 165 bin 745 emeklimiz mevcut.  Bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerle birlikte 982 bin kişiye Sakaya’da SGK olarak hizmetlerimizi sürdürüyoruz” dedi.

 

7 güne indi

50 gün süren emekli maaşı bağlanma süresini 7 güne düşürdüklerini de belirten Erhan Çavuş, “ Doğum, yurtdışı ve askerlik borçlanması işlemlerimizde artık bir hafta değil, aynı gün içinde sonuçlandırıyoruz” diye konuştu. Türkiye’de bir ilk olan “Performans Takip Sistemi” başlattıklarını söyleyen Çavuş, “İlk defa Sakarya İl Müdürlüğü’nde uygulamaya geçtiğimiz Performans Takip Sistemi ile kamudaki hantallığa son verdik. Evrakın işleme girdiği an itibari ile sonuçlanıncaya kadarki tüm süreçlerini takibe aldık. İşlemi yapan memur açısından da o ay içinde ne kadar iş üretmiş bunu da görebiliyoruz, bu sistem sayesinde. Bundan ne elde ettik? Birikmiş iş yükünü gördük. Birikmiş iş yükünün de sosyal güvenlik kurumunda kamuda bir hantallığa sebebiyet verdiğini gördük” dedi.

 

Performans takibi

Erhan Çavuş, “ Bu performans takibi ile etkin, verimli ve kaliteli bir hizmet sunmaya çalışıyoruz. 2018 Eylül ayında başladığımız bu uygulama ile hizmet memnuniyetimiz arttı. Personelin çalışmasında oto kontrol sağladık. En güzel örnekte 50 günlük maaş bağlama işlemini 7 güne indirdik.Geçmişten gelen birikmiş iş yükünü ortaya çıkardık. Denetim havuzunda bekleyen 3 bin 800 tane iş vardı, bunu sıfırladık. Performans takibi ile ilçelerimizde bekleyen 77 bin kalem işi de yine bu yöntemle sıfırladık” ifadelerini kullandı.

 

Personel rahatlığı

İki yıl içerisinde SGK binasının iyileştirilmesinden, kurum içerisindeki birimlerin kolay hizmet alınabilmesine yönelik yeniden düzenlenmesine kadar birçok yenilik yaptıklarını da belirten Çavuş, personelin rahat bir ortamda çalışmaları için de birçok konfor getirdiklerine dikkat çekti.

25 Şubat 2019 , Pazartesi Bu haber toplam 538 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama