Günün Tarihi:25 Mayıs 2019

Hocalı katliamı unutulmadı


26 Şubat 1992’de613 Azerbaycan vatandaşının katledildiği Hocalı Soykırımı için Erenler Belediyesi düzenlediği “Tek Millet Tek Göz Yaşı Hocalı Katliamı Anma Programı” düzenledi. Soykırımda hayatını kaybeden vatandaşlar dualarla anıldı.

Katliamın yıl dönümü

Azerbaycan’a bağlı Dağlık Karadağ bölgesindeki Hocalı köyünde26 Şubat 1992'de, Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından insanlığa sığmayan bir katliam gerçekleştirildi. 106'sı kadın, 170’den fazla yaşlı, 83'ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycan vatandaşının katledildiği Hocalı Katliamı'nın üzerinden 27 yıl geçti.

 

Geniş katılım

Hocalı katliamının yıl dönümünde Erenler Belediyesi tarafından düzenlediği “Tek Millet Tek Göz Yaşı Hocalı Katliamı Anma Programı” düzenlendi. Geçtiğimiz yıl Sakarbaba Caddesi üzerine yapılan Hocalı Anıtı’nda düzenlenen törene AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, Erenler Kaymakamı Salih Karabulut, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, Cumhur İttifakı Erenler Belediye Başkan Adayı Fevzi Kılıç, Baro Başkanı Abdurrahim Burak ve davetliler katıldı.  İki devletin marşlarının söylenmesiyle başlayan program, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Daha sonra katliamı anlatan bir sinevizyon gösterimi yayınlandı.

 

Ölmüş numarası

Törende ben Türküm şiirini okuyarak bir konuşma yapan Azerbaycanlı şair ve yazar Nazmiye Hicran, “Görüyoruz ki bizim Azerbaycan şehitlerimiz yaşıyor. Ermenilerin eline geçmemek için bazen ölmüş numaraları yaptık. Bazen de o soğuğa rağmen gizlenmeye çalıştık. Ben o zaman küçük bir kızdım. Ben gözlerimle annesinin kucağından alınan aleve atılan çocukların, evlatlarının gözleri önünde ayakları ve elleri bağlanarak öldürülen babaları gördüm” dedi.

 

Sebebi Türk olmaları

Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk ise, “Bundan 27 yıl önce 1992 yılında korkak, hain Ermeni eşkıyaları Hocalı kasabasının tüm giriş ve çıkışlarını kendi kontrolü alarak kapatmış ve işgal etmişti. Ermeni eşkıyalarının Hocalı’da bu soykırımı gerçekleştirmeleri için tek bir sebepleri vardı, o da orada yaşayan insanların Türk ve Müslüman oluşları. Hocalıdan bahsederken duygularımızı saklamak elbette mümkün değil” ifadelerini kullandı.

 

Şehit edildi

Cavit Öztürk, “Tek millet, tek gözyaşı olarak adlandırdığımız ve Türk İslam Dünyasını derinden yaralayan bu katliamda kalleş Ermeni eşkıyaları resmi rakamlara göre 83 çocuk, 106 kadın, 170’den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplamda 613 tane Azerbaycanlı kardeşimizi şehit ettiler. Bu insanlık suçunu asla unutmadık, unutmuyoruz ve unutturmayacağız” diye konuştu. Erenler Kaymakamı Salih Karabulut da soykırımın unutulmaması gerektiğini dile getirdi.

 

Tek millet

AK Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye-Azerbaycan Dostluk Parlamento üyesi Tülay Kaynarca ise, “Azerbaycan bizim için tek millet, iki devlet şiarı ile ticari-siyasi tüm etkinlikleri dostça, kardeş ülke olarak gerçekleştirdiğimiz, dost bir ülke. Hocalı Katliamı 27 yıl önce bugün yaşananlar tarihte kara bir lekedir. Bu katliamı hem Türkiye hem Azerbaycan tarihi olarak düşündüğümüzde o yaşananları unutmamanın, unutturmamanın ne kadar önemli olduğunun da bugün ki program bir işaretidir. Özellikle Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ davasında yanında olduğumuzu, bu konuda uluslararası toplumun hem birleşmiş milletler düzeyinde hem yapılacak tüm çalışmalarda kardeş ülkemizin yanında olduğumuzu her konuda deklare ediyoruz” şeklinde konuştu. Program konuşmaların ardından dua edilmesi ve anıtın önünde fotoğraf çekimi ile son buldu.

27 Şubat 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 559 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama