Günün Tarihi:20 Mayıs 2019

Kariyer gelişiminde tavsiyeler


Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Topluluğu tarafından ‘Bir Mezunun Gözünden Kariyer Gelişimi’ adlı konferansın konuğu Yunus Sönmez, öğrencilerde iş ve insan ilişkileri üzerine tavsiyelerde bulundu.

Dil öğrenme

SAÜ Hukuk Fakültesi Sabahattin Zaim Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansa YTB Başkan Danışmanı Yunus Sönmez konuşmacı olarak katıldı.  Uluslararası ilişkiler alanında kariyer yapma alanında yabancı dil bilmenin önemine dikkat çeken Sönmez, “Türkiye’nin itibar sahibi birkaç üniversiteye bakarsanız, en önemli özelliklerden biri mezunlarının iyi bir bilgi kapasitesinde ve dil seviyesinde oldukları varsayılarak iş piyasasına dâhil edildikleridir. Eğer bu üniversitelerin birinden mezun değilseniz, belirli bilgi birikimine ve dil kalitesine sahip olduğunuzu karşı tarafa ispatlamak zorundasınız. Ben dil konusu üzerinde çok durdum” dedi.

Tavsiye

Üniversiteye devam ederken eğitim ve bilgilenme konusunda takviye alınması gerektiğini belirterek tavsiyelerde bulunan Sönmez, “Uluslararası ilişkiler alanında ilerlemek istiyorsanız kendinizi derslerle kısıtlamayın. Ders dışı faaliyetlerde bulunmak da çok önemli. Teoride edindiğiniz bilgileri uygulayabileceğiniz yerler bulmalısınız. İnsan bir işi tecrübe etmeden sevip sevmediğini anlayamıyor. Önceden çalışmazsanız sonrasında çalıştırılırsınız. İşleri deneyimleyin. Staj yapın. Yaptığınız işlerin de hakkını verin. Benim mezun olduktan sonraki en büyük pişmanlığım, tecrübe edinmemiş olmaktır. Eğer imkânınız varsa mutlaka mezun olmadan staj yapın. Yapmak istediğiniz iş ne ise o işin yapıldığı ortamda bulunun. İşi yapan insanlarla tanışın. Böylece geç olmadan o işin size uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz” dedi.

İnsan ilişkileri

Mezun olduktan sonra gerçekleşen iş arama sürecini ve beraberinde yaşanan ekonomik sıkıntıları kendi hayatından örneklerle açıklayan Sönmez, ekonomik sıkıntıların kişisel gelişim yönünde bir avantaj olduğunu ve krizlerin fırsata çevrilmesi gerektiğini kaydetti. İş hayatında insan ilişkilerinin önemine vurgu yapan Sönmez “Bazen dostluklarınızı korumak, terfi almaktan çok daha önemli olabilir. Eğer iyi insani ilişkiler kurduysanız, hangi seviyedeki kurumda olursanız olun, kurduğunuz bu ilişkiler kariyer bakımından yükselmenize mutlaka yardım edecektir” dedi.  Konferansın sonunda Uluslararası İlişkiler Topluluğu tarafından konuk Yunus Sönmez’e plaket takdim edildi.

13 Mart 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 277 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama