Günün Tarihi:16 Haziran 2019

Karasu OSB’de sıkıntı büyüdü!


Karasu’da 10 yıl önce kurulan OSB’de yaşanan arazi birim fiyatlarındaki karmaşık durum yatırımcıları ürkütmeye yetti. Henüz yatırımlarını yapmayan yatırımcılar kara kara düşünmeye başladı.

86 bin metrekare alan

Karasu OSB’deki en büyük yatırımın sahibi Gazi Metal Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gazioğlu, 2009 yılında soğuk hadde tesisi kurma kararı aldıklarını belirterek, “Sanayi Bakanlığı’nın yönlendirmesi ile Karasu OSB’ yi seçtik. Bu amaç doğrultusunda sektöründe isim yapmış diğer beş şirket ile bir araya gelerek OSB Müteşebbis heyeti tarafından belirlenen birim fiyatı üzerinden uzlaşma sağlanan arsa sahiplerinden toplam 86 bin 753 metrekare arsa, ortalama 13,45 Türk Lirası metrekare birim değeri üzerinden satın alındı. Ancak uzlaşma sağlanamayan parsel malikleri aleyhine 2010 yılı nisan ayında Karasu OSB Müteşebbis Heyeti Başkanlığı tarafından 55 adet kamulaştırma bedelinin tespiti ve tescili davası açıldı. Davalar sonucunda metrekaresi 35 TL bedelle bu yerlerde alınıp tapular alındı” dedi.

 

125 liraya çıktı

Tapuların ardından 300 kişi istihdam edilen fabrikayı sulak alan üzerinde yapılan yatırımla kurduklarını ve 2016 yılında üretime geçtiklerini söyleyen Gazioğlu, “Şirketimizin, Türkiye, Sakarya ve Karasu ekonomisine katkısı büyüktür. Hatta tesislerimizin inşasından sonra Karasu Limanı hayata geçirildi. İlçeye doğalgaz getirildi. Bilirkişi raporları ile metrekare değeri bir anda 125,00.- Türk Lirasına vardı. OSB müteşebbis heyeti tarafından şikayetçi olundu ve hukuki süreç devam ediyor.  Sonuç olarak, OSB’ye yeni yatırımcıların gelmelerin önü kapanmış hatta bazı Karasu OSB katılımcıları fabrikalarını inşa etmekten dahi imtina etmeye başladılar” diyerek sıkıntılarını dile getirdi.
 

20 Mart 2019 , Çarşamba Bu haber toplam 315 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama