Günün Tarihi:22 Ekim 2019

Vali Nayir’den altın öğütler


Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Adapazarı 15 Temmuz Camili Mahallesinde bulunan Sait Faik Abasıyanık Ortaokulunda incelemelerde bulundu.

Görüşme hattı

Adapazarı Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Coşkun Bakırtaş ve İlçe Milli Eğitim Müdür Ziya Cevherli’nin de eşlik ettiği ziyarette Vali Ahmet Hamdi Nayir’e bilgiler veren Okul Müdürü Recep Almaz, 52 kişilik eğitim kadrosuyla 939 öğrencileri bulunduğunu, bilimsel ve sportif faaliyetlerin yanı sıra, beyaz bayrak, beslenme dostu okul, veli-öğretmen görüşme hattı gibi birçok projeleri de bulunduğunu kaydetti.

 

Şed kuşatma töreni

5-B, 5/C, 6/F ve 7/F sınıflarında Sosyal Bilgiler, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile İngilizce derslerine katılarak öğrencilerle bir süre sohbet eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, Ahilik Teşkilatının konu edindiği Sosyal Bilgiler dersindeki Şed Kuşatma Töreni gösterisini çok beğendiğini ifade etti. Öğrencilerin sevgi gösterisinde bulunup hatıra fotoğrafı çektirme isteklerini de yerine getiren Vali Ahmet Hamdi Nayir, öğrencilere değişik konularda sorular yöneltip görüş ve taleplerini de dinledi.

 

Geleceğe hazırlama

Matematik dersinde matematiğin hayatımızdaki yerinin tartışılmaz olduğunu belirten Vali Nayir, "Bir gün sizler de bu okuldan mezun olacaksınız ve daha sonra yetkili bir konuma geldiğinizde tekrar buraya gelip buradakilerin bir ihtiyacı olup olmadığını soracaksınız. Herkes sizin iyi bir birey olmanız için gayret gösteriyor. Müdürünüz, öğretmenleriniz ve aileleriniz sizi geleceğe daha iyi hazırlamak için uğraş veriyor. Bunun farkında olduğunuzu biliyoruz, ancak bunun karşılığını da verebilmeniz gerekiyor. Her alanda başarılı olup, ülkemizin idaresini, ülkemizin gelecekteki yönetimini, sanayisini, tarımını hep sizler yöneteceksiniz. Öğretmeninizin yerine geçip böylesi sınıflarda ders vereceksiniz. Bunu başaracağınıza yürekten inanıyorum" dedi.

 

Sait Faik’in hikâyeleri

Öğrencilere okula adının verildiği Sait Faik Abasıyanık’ı tanıyıp tanımadıklarını da soran Vali Nayir, "Okuduğunuz ve yaşadığınız ilden okula ismini verebilecek derecede başarılı olmuş bir yazar yetiştirmek çok güzel bir olaydır. Umarım sizler de gelecekte çok çalışıp başarılı olursunuz ve böylesi eğitim yuvalarına isimleriniz verilir. Unutmayalım ki hiçbir başarı tesadüfen olmuyor. Okulunuzun adını taşıyan yazarımız Sait Faik Abasıyanık’ın çok güzel hikâyeleri var, okumanızı tavsiye ediyorum. Başarılı olmuş sanatçıları, bilim adamlarını, iş adamlarını, sporcuları örnek alıp onların yerini doldurmanızı istiyoruz” dedi.

 

Doğruyu bilmek uygulamak

Vali Nayir, “Donanım ve teknolojik imkânlar açısından okuduğunuz okullar ve ders gördüğünüz sınıflarda her şey mevcut.  Ben sizin yaşınızdayken bir sırada 2 kişi oturduğumuzu hatırlamam. Genellikle 3 kişi otururduk ve hatta kollarımızı rahat hareket ettiremezdik. Şuandaki şartlara bakarsak, sizlerden beklentilerimizin de o oranda yüksek olması hakkımızdır. Çalışkan olmanızı, dürüst olmanızı, saygılı olmanızı, çevreye karşı duyarlı olmanızı istiyoruz. Geriye sadece bunları uygulayabilmek kalıyor. Doğruyu bilmek yetmiyor, doğru bildiğimizi bir de uygulamamız gerekiyor. Ziyaret ettiğim tüm sınıflarda öğrencilerimizin istek ve taleplerini dinleyip, onları yerine getirmeye çalışıyoruz. Bunun yanı sıra bizlerin de sizlerden beklentilerini ifade ediyoruz. Bizler teker teker saymasak da herkes kendisinden neler beklediğimizi çok iyi biliyor" diye konuştu.

 

Değerlerimize sahip çıkın

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde de öğrencilere sorular yönelten Vali Nayir, "Miraç Kandilinin ne anlama geldiğini, Peygamber Efendimizin bu gecede neler yaptığını ve bizlerin neler yapması gerektiğini hepiniz Maşallah biliyorsunuz. Sizlerden en önemli isteğimiz, kutsal değerlerimize sahip çıkmanız, sorumluluklarınızın bilincinde olmanız ve hangi mesleği seçerseniz seçin en iyisi olmaya çalışmanızdır" dedi.

 

İyi yetişmiş bir nesil

Öğretmenler Odasında okul yönetimi ve öğretmenlerle de tanışma toplantısı gerçekleştiren Vali Ahmet Hamdi Nayir, "Eğitimin önemini hayatımıza dokunan, bizlere yön veren ve belki de bugün geldiğimiz noktaları borçlu olduğumuz sizler gibi öğretmenlerimizden öğrendik. Size emanet edilen çocuklarımızın hayatına dokunarak onları iyi bir şekilde yönlendirmeye talip olduğunuzu da iyi biliyoruz. Sizlerle birlikte aynı havayı soluyup sizlerin istek ve görüşlerini dinlerken, beklentilerimizi de dile getirmek istiyoruz. Her şeyden önce çok iyi yetişmiş bir geleceğe, geleceğimize yön verecek iyi bir nesle ihtiyacımız olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz” dedi.

 

Sorumluluk sahibi

Vali Nayir, “Ancak yalnızca bilgi dolu ve girdiği sınavları başarıyla geçen bir nesil değil arzuladığımız, aynı zamanda onlara değerler eğitimi dediğimiz değerleri de vermek hayatlarında çok önemli bir yer tutacaktır. Bu konuda başarı sağlayıp sağlayamadığımız da tartışılır. Çocuklarımızın sorumluluk hissetmesinin yanında, kendisini hiçbir şeyden kopuk olarak görmemesi de gerekiyor. Her çocuğumuz bir soy isim taşıdığına göre, öğretmenlerimizin onlara üzerlerinde bir aile sorumluluğu olduğunu iyice öğretebilmesi gerekiyor. Yani ailelerinin birer ferdi olarak sorumlulukları olduğunu, başarılarıyla övünecek veya uygun olmayan bir durumda üzülecek bir aileleri olduğunun farkında olmalarını sağlamalıyız” dedi.  

 

İyi bir insan olma

Vali Nayir, “Yine bir şehir sorumluluğu olmalı çocukların üzerinde. Burada yetiştirdiğimiz çocuklar bir gün belki üniversiteyi başka şehirde okuyacak. Gittiği yerlerde Sakarya’yı temsil ettiğinden dolayı, şehrini iyi ya da kötü bir şekilde tanıtacağı büyük bir sorumluluk taşıdığının farkında olmasını öğretmeliyiz. Ailesinin sorumluluğunu üstlendiğini, yaşadığı ilin-ilçenin sorumluluğunu üstlendiğini, eğer temsil ettiği bir görevi varsa, bir öğretmen olacaksa mesela, o camianın sorumluluğunu hissetmesini bu yaşlarda öğretmemiz gerektiği inancındayım. İyi bir insan olmanın yolu buradan geçiyor. Dört işlemi çok iyi bilen, tarih alanındaki bütün soruları bize tam olarak ifade eden bir çocuk bize mutluluk verse de, bunlardan daha önemlisi iyi duygulara sahip, sorumluluğunu hisseden bir nesil yetiştirmek daha büyük bir sevinç kaynağıdır” dedi.

 

Sorumluluk duygularıyla

Vali Nayir, “Bizim çocuklara kazandırmamız gereken en önemli özelliklerden birisi olan sorumluluk duygusunu elbette ki en iyi sizler öğretebilirsiniz. Çocuklarımızın hayatta tek başına olmadığını, temsil ettiği bir ailesi olduğunu, yaşadığı bölgenin temsilcisi olacağını, milletin bir temsilcisi olacağını anlatıp kendisini daha sorumlu hissettirirsek, davranışlarını da buna göre yönlendirebiliriz. Eğer biz bu duyguları verebiliyorsak, çocuk da o sorumluluk duygularıyla yetişip geliyorsa geleceğe daha hazır bir neslimiz olacak demektir” dedi.

 

İç dünyaya kapatarak

Vali Nayir, “Eskiye nazaran gelişen ve değişen teknolojinin olumsuz yanlarını da hesaba katarsak, çocuğu terbiye etmedeki imkânlarımızın daha da daraldığını görebiliyoruz. Dikkatle takip etmediğimiz takdirde, iletişim alanındaki gelişmeler çocuğu bizim elimizden almaya başlıyor, çocuğu da kendi iç dünyasına kapatarak, sorumluluklarını da biraz unutturuyor. Dolayısıyla bizim özel bir programla okullarımızda olabildiğince çocuklarımıza bu sorumluluklarını tekrar tekrar hatırlatmamız lazım” dedi.

 

İnsanları sevdirecek

Eğer çocuklarımız herhangi bir konuda başarı sağlarsa, bu başarıya yalnızca kendisi değil, ailesi, akrabaları ve hatta çevresindeki insanlar da sevineceklerdir. Ayrıca hatalı bir davranışta bulunmasının sorumlusu da yalnızca kendileri değildir. Böyle bir durumda faturanın aynı zamanda ailesi ve çevresindekilere de kesileceğini hissetmesi, attığı her adımda o sorumluluğu bilerek yürümesi lazım.  Eğer öğretmenlerimiz bu konuda üzerlerine düşeni daha özverili bir şekilde yaparlarsa, zannediyorum ki bizim iyi insan yetiştirme konusundaki gayretimiz şekillenir ve başarımızı da ona göre yönlendirmiş oluruz" diye konuştu.

 

5 Nisan 2019 , Cuma Bu haber toplam 418 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU