Günün Tarihi:22 Ekim 2019

Yetkililer işbaşına!


Sakarya Nehri’nin kirlilik seviyesinin en üst seviyede olduğunu belirten Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Çevre ve Şehircilik Komisyonu Başkanı Mehmet Tuncer Açan, nehrin temizlenmesinin milli bir sorun olduğunu söyledi.

Milli bir sorun

Eskişehir’den doğan toplam 824 kilometre uzunluğu ile Türkiye'nin en uzun 3. akarsuyu olan Sakarya Nehri'nde yaşanan kirliliğe önlem alınması için uzmanlar uyarılarda bulundu. 9 ilden geçen, 53 bin 800 kilometrekare beslenme havzası bulunan Sakarya Nehri'nde kirliliğin en üst seviyeye çıktığını belirten SATSO Çevre ve Şehircilik Komisyonu Başkanı Mehmet Tuncer Açan, nehrin temizlenmesinin milli bir sorun olduğunu belirtti.

4. derece kirlilik

Sakarya Nehri’ndeki kirliliğin en üst seviyede olduğunu belirten Mehmet Tuncer Açan, “Suyu 4 derece de değerlendiriyoruz ve en kirli derecede. Birinci derece içme suyu, ikinci derece belli bir işlemden sonra içilebilir su, 3’üncü derece kirli su belirli işlemlerden sonra sadece belirli noktalarda kullanabilir su, 4’üncü derece ise en üst seviyedeki kirli sudur. Ne yazık ki şuan akan Sakarya nehri 4’üncü seviyede kirliliğe sahip bir nehrimizdir” dedi.

Sebep çok

Kirliliğin pek çok sebebi olduğunu söyleyen Açan, “Bu kadar büyük ve uzun bir nehri kirletebilen tek bir noktadan sebep söylemek çok doğru değildir. Onun için bunun temizlenmesi milli bir sorundur ve bunu tek bir kurumdan tek bir noktadan halletmek mümkün değildir. Milli bir sorun olarak ele alınmalı ancak bu şekilde bir çözüm yoluna ulaşılır diye düşünüyorum” dedi.

Biz kirlettik

Başkan Açan, “Yaz-kış sürekli aynı debide akan bir nehri biz kirletmiş durumdayız. 824 kilometrelik Türkiye’nin havza olarak yüzde 7 buçuk bir alanını kirletmiş bulunuyoruz. Biz sadece Sakarya nehrini kirletmiyoruz, tarlaları, sulama alanlarını, nehrin içindeki yaşama formlarını da kirletmiş durumdayız. Sakarya iline, Sakarya nehri giriş yaptığı andan itibaren 4. derece kirli su olarak giriş yapıyor. Buradan ise şehir içinden geçerek Karadeniz’e dökülüyor” dedi.

Nehrin milli mesele olarak ele alınmasının Sayın Cumhurbaşkanı’nın himayesinde olabileceğine dikkat çeken Açan, “Veya başka devlet kurumlarının ortaklaşa olarak çalışması ile sorun çözülebilir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2014 ve 2016 yılları arasında yaptığı çok kapsamlı bir çalışma var. Bu nehir kadim bir nehir, efsanelere konu olmuş bir nehir ve bize yaşam verebilecek bir nehir haline geri getirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

11 Nisan 2019 , Perşembe Bu haber toplam 351 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU