Günün Tarihi:22 Ekim 2019

İlahiyat vizyon programı


Sakarya Üniversitesi Abı Hayat Topluluğu tarafından “İlahiyat Vizyon Programı” başlıklı bir etkinlik düzenlendi.

İslam

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinliğe İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı, İstanbul Şehir Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara ve İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Tahsin Görgün konuşmacı olarak katıldı. Dekan Bostancı’nın açılış konuşması ile başlayan etkinlik, Büyükkara’nın “İmkân ve Zaaflarıyla Çağdaş İslami Akımlar” konulu konuşması ile devam etti.

Boyut

Prof. Dr. Büyükkara, konuşmasında mezhep kavramı üzerinden cemaatleşmenin sosyolojik, psikolojik ve dini boyutunu ele aldı. Mezhep adı verilen dini yapıların daha önceden dini bir ekol olduğunu söyleyen Büyükkara, “İslam’ın çizdiği yolda kaldığınızda mezhepleşme olmaz. Çağdaş cemaatleri izlemek bize potansiyel bakış açısı kazandırır. Mezhepleşme ve tarikat boyutunu görmemizi sağlar. Çağdaş yaklaşımlarla İslam tarihinde örneği olmayan yeni oluşumlar ortaya çıkmıştır. Günümüzdeki tarikatlar, modern olgular olarak farklı bir kimliğe bürünmüştür.”

Modernizm

İslam modernizmini anlatan Büyükkara, bu akımın diğer akımlardan geleneği sorgulama, aklı ön planda tutma, sosyal bilimler ve felsefi birikimleri yüksek kişilerden oluşması bakımından farklılaştığının altını çizdi. Modernistlerin tek ölçüt olarak Kur’an-ı kabul ettiğini söyleyen Büyükkara, İslam modernistlerinin bu ana kaynağa farklı yaklaşım sergilemeleri nedeniyle ‘metinselci modernizm’ ve ‘tarihselci modernizm’ temsilcileri olduğunu kaydetti. Düşünce çeşitliliğinin kaosa sebep olduğunu vurgulayan Büyükkara, refaha giden yolun ise söz konusu kaostan geçtiğini belirtti. Büyükkara, “Farklı yapı ve akımlar irtibat halinde olursa ve birbirleriyle diyalog kurabilirlerse, ön yargılar kırılabilir. Tüm bunların ana teması budur” dedi.

15 Nisan 2019 , Pazartesi Bu haber toplam 297 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU