Günün Tarihi:22 Ağustos 2019

‘Irkların müziği yoktur’


Büyükşehir Belediyesi Nisan Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında ‘Türk Halk Müziği ve Bağlama’ isimli söyleşi dinleti programı yoğun ilgi gördü.

Tarihi Alicanlar Konağı’nda gerçekleştirilen programa konuk olarak Kenan Serhat İnce ve  çok sayıda sanatsever katıldı. İnce, “Türk Halk müziğinin 2 başlık altında toplayabilme şansımız vardır. Bunlar uzun havalar ve kırık havalardır. Herhangi bir ritmi ve temposu olmayan eserlere uzun havalar demekteyiz. Örneğin Barak havaları biraz Malatya, Antep, Adana, kokusunu bizlere verir. Bozlak dediğimizde rahmetli birçok Abdal’ın kullandığı Orta Anadolu havasıdır. Uzun hava türlerinin yöresel olarak üslupları böyle bulunuyor. Bu da Türk Halk Müziği’nin zenginlikleri diyebiliriz. Biz taşra müziğini 81 ilin hepsinde dinleyebiliyoruz. Türk halk müziğini değerlendirirken ırkların müziği yoktur, coğrafyaların müziği vardır demekteyiz. Bunu en ciddi şekilde değerlendirmek istersek çok zengin bir müzik kültürümüz var diyebiliriz” dedi.

 

19 Nisan 2019 , Cuma Bu haber toplam 294 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama