Günün Tarihi:22 Eylül 2019

Berberler sorunlarını anlattı


Sakarya Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Haluk Hacıoğlu, iki berber dükkanı arasına mesafe farkı konulması, kayıtsız göçmen berberlerin önlenmesi, tarifelere uyulması ve hijyen konularında önemli açıklamalarda bulundu.

Üyelerin hakkı

Odanın bünyesinde Arifiye, Erenler, Serdivan ve Adapazarı ile birlikte 530 üyeye hizmet vermenin heyecanını yaşadıklarını söyleyen Başkan Hacıoğlu, “Her zaman dediğimiz gibi önce üyemizin hakkı diyoruz ve bu hakları savunmak için ne gerekiyorsa onu yapacağız. 530 üyeyle Sakarya’nın en büyük odalarından biriyiz. Asli görevlerimizin yanı, hizmet anlamında kültürel, eğitim, sosyal ve sağlık alanındaki projelerimize hızla devam edeceğiz” diye konuştu.

 

Haksız rekabet

Berber esnaflarının sorunlarını dile getiren Başkan Hacıoğlu, “Bir çok lokal sorunlarımızın yanı sıra bugünlerde öncelikli bir konumuz var ki, o da yeni açılan berber dükkanlarının arasında mesafe farkı olmayışıdır. Yıllardır bu işi yaparak ekmeğini kazanan üyelerimizin hemen yanında, mesleğini yeni eline alan gençlerimiz de dükkan açabiliyor. Pasajlarda, gelişi güzel sokak başlarında yan yana bir çok berber dükkanımız var. Bunların hepsini tespitini yaptık ve çözümleri için belediyelerimiz ile proje geliştirdik. Üyelerimizin tek isteği biran önce bu haksız rekabete son verilerek bir çeki düzen getirilmesidir. Yeni açılacak olan berberlerimiz için mesafe farkı gözetilmesini istiyoruz. Bu konuyu en kısa sürede çözebilmek için belediyelerimiz ile istişarelerimiz sürüyor” dedi.

 

Kayıtsız göçmenler

Son yılların sorunu olan göçmenlerinde bu mesleğe el atması konusunda yapılan çalışmalar hakkında konuşan Başkan Hacıoğlu, “Şehrimizde sayıları binlerce olan göçmen kardeşlerimizi ağırlıyoruz. Bunların içerisinde kayıtsız olarak Suriyeli, Iraklı, Afganistanlı olup mesleğimizi yapanlar bulunmaktadır. Bu sorunun çözümü için geçen yıl başlattığımız kayıt altına alma çalışmalarımızı ve denetimlerimiz hala sürüyor. Bir önlük alıp, dükkan camına arapça yazarak bu işi yapmak olmaz. Hele hele ekmeğimizi bölmek hiç olmaz. Gereken ne ise onu yapacaklar ve kayıt altına girerek, hem vergisini verecekler, hem de yanındaki esnafım ile aynı şartlara haiz olacaklar. Biz bunun olması için diğer ilçelerimizde çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Yakında gelinen noktayı açıklayacağız” diye konuştu.

 

Tarifeleri asın

Başkan Hacıoğlu, Bağ-Kur, SGK primleri, belediye tabela vergileri ve diğer giderlerin artması nedeniyle son günlerde iyice zorlandıklarını, siftahsız dükkan kapatan üyelerinin olduğunu söyleyerek, “SESOB’tan aldığımız fiyat tarifelerimize lütfen tüm üyelerimiz uysun. Üyelerimizden fiyat tarifelerini ya dükkan girişlerine, ya da camlarına asmaları önemle rica ediyoruz. Bunun için ilgili belediyelerden yardım isteyeceğiz ve üyelerimizi bu konuda uyarıyoruz” diye konuştu.

 

Hijyene dikkat

Hijyen konusu da değinen Başkan Hacıoğlu, “Vatandaşlarımızdan gelen her şikayeti önemli ve değerlendiriyoruz. Yine ustalarımızdan ve kalfalarımızdan hijyene dikkat etmelerini, dükkanlarını temiz tutmalarını rica ediyoruz. Vatandaşlarımızın memnuniyetini ön planda tutsunlar” dedi.

 

Berber Müzesi

Başkan Hacıoğlu ayrıca sosyal ve kültürel faaliyetlerin yanı sıra yeni sürprizlerin olacağı belirterek, mesleği gelecek kuşaklara aktarılması için berber müzesi yapmak istediklerini, elinde eski malzemeleri olanların oda ile yada ve kendileriyle irtibata geçmelerini istedi.

 

17 Mayıs 2019 , Cuma Bu haber toplam 757 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU