Günün Tarihi:21 Eylül 2019

‘Kocaali’deki olaylar kanımızı donduruyor’


Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Zekiye Güneş Kılcı, Kocaali’de meydana gelen olaylarla ilgili yaptığı açıklamasında, şiddetin bir bütün olduğunu belirterek, “Bugün hayvana yöneltilen şiddet, yarın size, çocuğunuza yöneltilir” dedi.

Tecavüz bulgusu

Kılcı, “Maalesef bu başıboşluğun en çirkin örneğini 26.05.2019 günü Kocaali’de yaşadık. Kocaali Barınağı içinde kafeste kan kaybetmiş baygın yatan köpek gönüllülerce bulundu, veteriner incelemesinden geçen köpek de anüs genişlemesi, bağırsak da hırpalanma tespit edildi. Tecavüz olayından 60 saat önce başarılı bir kısırlaştırma ameliyatı geçiren dişi köpeğin ölüm sebebi; şiddetli tecavüz sebebi ile dikiş yerlerinin açılmasına bağlı iç kanama olarak tespit edildi” dedi.

Başkandan savunma

Kılcı, “Konu ile ilgili olarak belediye başkanı ile görüşüldü. Belediye başkanı basında çıkan eksik haberler ile kendini savunsa da köpeği bulan kişilerin beyanları ile gerçek ortaya çıkmıştır. Köpeği bulan kişilerle yapılan görüşmede köpeğin baygın halde barınakta kafes içinde bulunduğu belirtilmiştir” diye konuştu.

Usulsüz toplama

Daha önce de ilçede bazı olayların yaşandığını ifade eden Kılcı, “Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak yaptığımız görüşmelere rağmen belediye usulsüz toplamalarına devam etmiş,  toplanan köpeklerin başka mahalleye bırakıldığı iddia olunsa da toplanan küpeli köpeklerin bir kısmı gönüllüler tarafından Adapazarı ilçesi Kerestecilerde ve Hendek ilçesi Çam dağında bulunmuştur.” dedi.

Müdahil olacağız

Barınağın göstermelik ve çok kötü durumda olduğunu belirten Kılcı, “Başkan ile ikinci görüşmemizde de sonuç alamadık” dedi. Bir başka olayla ilgili savcının yaptığını şaşkınlıkla karşıladıklarını belirten Kılcı, “Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak ilimizin en uzak ilçelerinden olan Kocaali ilçesinde tespit edilen hususlar kanımızı dondurmuş ve yaşanan olayları bizzat takip ederek hukuki sürece dâhil olma kararı alınmıştır” dedi.

 

3 Haziran 2019 , Pazartesi Bu haber toplam 362 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU