Günün Tarihi:18 Eylül 2019

Orman’da saha incelemesi


Silvikültür Dairesi Başkanı Kahraman Temür, Sakarya Orman Bölge Müdürü Okan Kurşun ve beraberindeki heyet, Hendek Orman İşletme Şefliği’nde gerçekleştirdiği toplantı sonrası sahada Silvikültür vejetatif gençleştirme incelemesinde bulundu.

Değerlendirme

Hendek Orman İşletme Müdürlüğü Çamdağı 1917 İşletme Şefliğinde 2004-2013 yılları Amenajman planlarında 52,5 Ha da eksojen (vejetatif) yöntemle gençleştirilmesi planlanan  ve 2006- 2013 yıllarında uygulaması yapılan, yeni amenajman planlarında 52 nolu bölmede bulunan  sahalarda incelemelerde bulunuldu. Yapılan inceleme sonucunda Silvikültür Dairesi Başkanı Kahraman Temür, yapılan çalışmaların başarılı olduğunu ve sahaların sıklık bakım çağına geldiğini bu sahalarda sıklık bakım çalışmalarının idare süresini kısaltacak ve biyokütle birikimini arttıracak tekniklerle yapılmasının araştırılması gerektiğini söyledi.

Gençleştirme

Tatbiki olarak vejetatif gençleştirme tekniği, örnek bir sahada el aletleri ve ekskavatör ile kök yaralamaları katılımcılara gösterilmiş ve akabinde Hendek Orman İşletme Müdürlüğü’nde değerlendirme toplantısı yapıldı. Değerlendirme toplantısında Bölge Müdürü Okan Kurşun Ülkemizin odun hammaddesinin yerli kaynaklardan karşılanmasına yönelik arayışlar çerçevesinde optimal yayılış alanı dışında ve degrede kayın sahaları ile Saçlı Meşe sahalarından kısa idare müddeti ile idare amacı en yüksek miktarda endüstriyel odun üretmek olan ve gençleştirme metodu vejetatif gençleştirme olan işletme sınıfları oluşturulmasının teknik ve idari yönden faydalar sağlayacağını ifade etti.

Toplantı

Silvikültür Dairesi Başkanı  Kahraman Temür, Daire Başkan Yardımcısı Ertan Pirdal, Gençleştirme Şube Müdürü Serdar Özkan, Bölge Müdürü Okan Kurşun, Bölge Müdür Yardımcısı Halil Karademir, Ağaçlandırma ve Silvikültür Şube Müdürü Ziya Karagüzel  ve İşletme Müdürleri  ile teknik personelin katılımlarıyla İzmit Sosyal Tesisleri’nde toplantı yapıldı. Toplantıda Bölge Müdürü Kurşun ve Daire Başkanının yaptığı değerlendirme sonrasında 2015 yılında Gölcük Orman İşletme Müdürlüğüne  bağlı  Suadiye Orman İşletme Şefliğinin  Amenajman  planlarında “ Kestane direk İşletme  sınıfında “ tensile ayrılan ve 2015-2017 yıllarında 15 nolu bölmede toplam 15,7 Ha. alanda  20 yıllık idare müddeti ile  vejetatif yöntemle gençleştirilen  kestane sahalarında incelemelerde bulunuldu.

Ankara’da

Daire Başkanı Gölcük ve yapılan çalışmaların Ankara’da Daire Başkanlığınca değerlendirilerek sonucunun uygulayıcılarla paylaşılacağını söyleyerek Bölge Müdürü Okan Kurşun ve personeline teşekkür etti. 

13 Haziran 2019 , Perşembe Bu haber toplam 269 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU