-

 

Günün Tarihi:19 Kasım 2019

Yavuz ‘Büyük işler yapıyoruz’


AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, dün basın mensupları ile bir araya gelerek şehir gündemini değerlendirdi.

Vergi dairesi

Yavuz toplantıya katılan basın mensuplarına teşekkür ederek sözlerine başlarken, Büyükşehir Belediyesinin vergi iadelerinden aldığı pay ile ilgili soru üzerine, “Bu sadece Sakarya’nın değil, Ordu’nun, Gaziantep’inde meselesi. Bizde bu konuda en fazla ilgilenen illerden biriyiz. Ben bu konuyu Cumhurbaşkanımız ile konuştum. Bu iş ya bakanın halledebileceği bir iş ya da yasal düzenlemeyle halledilebilecek bir mesele. Ama hangi birini yaparsanız yapın başka bir ilin kaynağına dokunuyorsunuz. O çok basit gibi görünen meselenin böyle zor bir tarafı var” dedi.

 

‘10 milyon gidiyor’

Yavuz, “Her ay Toyota sebebiyle bizden 10 milyon TL gidiyor, aslında çok büyük yatırım var ve büyük bir istihdam alanı oluşturulmuş burada ama bize belediyeye maliyeti 10 milyon TL. Biz Toyota’ya bir girişimde bulunalım, Toyota merkezini buradan İstanbul’a alsa hiç yasal düzenlemeye gerek olmadan bu meseleyi çözebiliyoruz. Toyota’nın burada olması bizim için çok büyük bir prestij ama bir yandan da merkez değişikliği bizi rahatlatsın diye bir hamlemiz olacak. 3 ihtimalli bir şekilde meseleyi takip ediyoruz, Cumhurbaşkanımız nezdinde. Başka illere dokunan bir yanı var bunun, bu sadece Sakarya’nın meselesi değil, Cumhurbaşkanımıza varıncaya kadar takibimizde bu konu” dedi.

 

‘Sakarya’ya da tanınacak’

Yaşanan sel felaketi sonrasında Düzce’de ki afetzedelere yapılan yardımların Sakarya’da da selden etkilenen vatandaşlara yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine ise Yavuz, “ Bu işin odağı Düzce’ydi, Cumayeri ve Akçakoca’ydı. Ama Düzce’ye tanınan imkanlar, Sakarya’ya tanınmıyor değil, tanınmayacak değil. Son bir hafta içerisinde bakanlarımız ile görüşmelerimiz oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanımıza en son gittiğimizde de yarın gelişinin sebebi o; Akçakoca, Cumayeri elbette olayın merkezi ama Kocaali’de onlardan farksız dedik” dedi.

 

‘Duraksama yok’

Yavuz, “ Daha sonrasında belli bir miktar para felaketin yaşandığı ilçeye aktarıldı benim yanımda daha sonra İller Bankası’nı arayarak kredi kolaylığı tanıyın dedi, ekiplerini görevlendirdi. Bütün ekibi ve genel müdürleriyle Sakarya’ya gelecek yarın, bölgede incelemelerde bulunacak bakanımız ve bu işin takibini yapacağı biz. Biz bu işin takipçisi oluyoruz. Şunu çok rahat bir şekilde söylememiz mümkün; Düzce’de mağdur olanlara ne yapılıyorsa, burada mağdur olmuş olanlara da onu yaptırırız ve yaptırıyoruz, orada bir duraksama yok” diye konuştu.

 

Yatırımlar sürüyor

AK Parti olarak büyük işler yaptıklarını aktaran Yavuz, “Biz çok büyük işler yaptık ve yapıyoruz. Sakarya için konuşalım, biz şuana kadar AK Parti döneminde 24 milyar kamu yatırımı yapmışız. Son yıllarda 2 milyar TL’lik yatırım yapıyoruz. Sadece Ballıkaya projesi 1 milyarlık yatırım. Ballıkaya projesine kısa vadede ihtiyaç var mıydı, yoktu ama Ballıkaya ile gelecek yüz yıllarımızı kurtarıyoruz. 1 milyar ile biz 5 yıllık tarla, köy yollarını yapar ve sorun yaşamazdık” şeklinde konuştu.

 

Büyük işler yapıldı

Yavuz, “ İnsanlar Ballıkaya’dan bana ne diyor ben tarla yoluma girmek istiyorum, tarla yolunu hallet diyor. Ben çamurdan geçerek evime gitmek istemiyorum diyor tabi ki haklı. Bizde AK Parti olarak, Avrasya Tüneli’ni hele bir yapalım, 3'üncü köprüyü yapalım, Dünya’nın en büyük havaalanını yapalım, ana yolları açalım öncelikle diye düşünüyoruz. Biz her şeye rağmen anladık ki o büyük yatırımlar devam etsin ama o daha basit, daha kolay yapabileceğimiz işlere biraz daha eğilelim, eğilmemiz gerekirmiş. Tabi eksikliklerimiz olabilir ama belediyecilik anlamında çok önemli ve çok büyük işler yapıldı” şeklinde konuştu.

 

Üstün’e gönderme

 AK Parti Sakarya eski Milletvekili Ayhan Sefer Üstün’ün başkanlık sistemine ucube benzetmesi yapmasının sorulması üzerine ise Yavuz, “ Öncelikle Ayhan bey 16 Nisan referandumunda bu sistemi açıkça savundu. Önce o gün hata ettiğini söylemelidir. Bunun üzerine ne söyleyecekse söyleyebilir. Seçildiğin zaman başka seçilmediğin zaman başka konuşmak yanlıştır. Çok yadırgıyorum” ifadelerini kullandı. İhraç edilip edilmeyeceğinin sorulması üzerine ise, “ Kendi kendini ihraç etmiş zaten” dedi. Yavuz, Ahmet Davutoğlu’nun da tavrını doğru bulmadığını sözlerine ekledi.

 

‘Neferi olacağım’

Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinin Türkiye için büyük bir şans olduğunu ifade eden Ali Yavuz, “ Tayyip bey ile Türkiye çok daha büyük adımlar atsın da geleceğimiz çok daha iyi olsun diye bakıyorum. Ben Tayyip beyin çizgisi dışında hiçbir şekilde siyaset yapmayacağım. Benim üçüncü dönemim ve yeni aktörlerin siyasette rol almasını istiyorum. Aktif siyaseti bir gün bıraksam bile Tayyip beyin çizgisinin bir neferi olacağım bu net. Ben böyle bir lideri Türkiye’nin çok kolay bulabileceğini düşünmüyorum” diye konuştu.

 

Parti tazelenecek

Partinin yenilenme sürecine girdiğini belirten Yavuz, “ Önümüzde 4 yıllık bir süreç var. Seçim olmadan bir 4 yıl yaşayacağız. AK Parti kurulduğu günden bugüne hiçbir zaman kongresini iki yılda yapmamış hep üç yılda yapmış. Ancak bu dönem Genel Başkanımızın talimatı ile iki yıl dolar dolmaz yapacağız. Eylül ayında delege seçimleri başlayacak. Nisan gibi il ve ilçe kongreleri tamamlanmış olur. Kendini yenileme ve yeniden kurgulama yöntemi denilebilir buna. Genel başkanımızın teşkilatçılığı üzerine denilecek söz yok zaten. Partimiz silkelenecek tazelenecek ve çok güçlü şekilde 2023’lere taşınacak. 2023’e gidişin ayak seslerini hissediyorum” dedi.

 

Sağlık yatırımları

Sakarya’da sağlıkta işleyen yatırımlar ile birlikte 423 milyon TL’lik yatırım yapıldığını dile getiren Yavuz, “Allah’ın izniyle biz bin yataklı hastaneyi de yapacağız. İlk yapılacak şehir hastaneleri arasında Sakarya olacak. Tabi bunlar kurumların işi biz sadece köprü vazifesi görüyoruz. Sağlık bizim en eksik kaldığımız yerlerdendir, ama en eksik kaldığımız yerde de aslında çok büyük gelişmeler kaydetmiştir ve kaydetmeye devam etmektedir bu şehir. Mesela bizim handikabımız başka illere oranla şuydu; biz başka illere göre daha fazla hastane yaptık. Şuana kadar 253 milyon TL’lik yatırım yapılmış Sakarya’ya. Şuanda yatırımı işleyen yatırımlar ile birlikte 423 milyonluk yatırım söz konusu olacak. Bu yarım katrilyon demektir sadece sağlıkta, az ve hiç küçümsenecek bir şey değil” dedi.

 

Daha fazla yatırım

Yavuz, “Peki biz niye etkisini başka iller kadar göremedik madem bu kadar yapıldı? Başka illerde yenisi yapıldı eskisi de çalıştı. Bizim eskiler çalışamadı. Eskiden kalan, işleyen bir hastane yok. Bizim handikabımız başka illere oranla eskilerden hiç istifade edemedik, onlar yok, yenisini biz başka illerin ortalamasından daha fazla yaptık. Eski binalardan istifade edememek bizi biraz geri düşürdü. Biz bu işi bin yataklı hastaneyi buraya yaparak toparlarız. İlk yapılacak yatırımların içerisinde olacak bu hastane. Yoğun bakım ünitesi sayısı 2002’de 19 iken şuanda 305. Nüfus artış hızımıza vurduğunuzda hiç mukayese edilmeyecek bir oran olduğunu görüyoruz. Toplam sağlık çalışanı yüzde 257 artmış” ifadelerini kullandı.

 

‘Hiçbir ilde yok’

Yavuz,  “Sakarya’da hiçbir ilde olmayan ya da çok az ilde olan işler yapılıyor şuanda. Birkaç tane örnek vermek istiyorum; karaciğer nakli sadece 6 ilde oluyor birisi de Sakarya. Böbrek nakli Türkiye’de sadece 10 ilde oluyor bir tanesi de Sakarya. İnme Ünitesi 14 ilde var bir tanesi Sakarya. Sağlık alanında da yapılan çok şey oldu, ihtiyaçlarımız var tabi ama bunun için biz bu konunun takibini yaparak bin yataklı hastane konusunda ilk kazma vurulacak iller arasında da Sakarya olsun diye uğraşıyoruz” diye konuştu.

 

Etaplandırma teklifi

Sağlık Bakanı ile bir görüşme gerçekleştirdiğini ifade eden Yavuz “ Yanına gittiğimde bin yataklı hastaneyi etaplandıralım gerekirse buna ihtiyacımız var dedim. Bin yataklı olacak şekilde projeyi yapalım, örneğin 250-250 parça parça şeklinde yapa yapa gidelim. Sağlık Bakanlığı bu yönteme daha sıcak baktı. Bu sistemle parça parça yapılarak onun önüne geçmekte mümkün. Sakarya’da bin yataklı hastane ile ilgili herhangi bir yer sorunu yoktur” dedi.

 

Liyakat esası

CHP’li yeni belediye başkanlarının eşini-dostunu bir takım görevlere getirdiği konusunda sorulan soruyu da yanıtlayan Yavuz, “Bizim açımızdan durum net, biz bir takım ilkelerimizi teşkilatçılık anlamında da bu doğrultuda ortaya koymuş en net partilerden bir taneyiz. Bir takım teşkilat ilkeleri doğrultusunda hatta seçilebilecek, seçilemeyecek kişileri aktarırken bırakın belediyeleri teşkilatçılık anlamında da öyle bunu çok net ortaya koymuş bir partiyiz. Ve bu ilkeleri ilan ediyoruz, büyük oranda da bunu uyguluyoruz. Ehliyet ve liyakat esası üzerinde ve kesinlikle ahbap çavuş ilişkisi içerisine girmeden, akraba kayırmacılığı gibi bir yönteme başvurmadan bu işleri doğru ve düzgün bir şekilde yapmak gibi bir mecburiyetimiz var” dedi.

 

Yanlışı savunmayız

Yavuz, “ Bunu en önce AK Parti yapmalıdır ve bunu en iyi AK Parti yapıyor. Bunu savunan bir parti asla olmayız, böyle bir eksiklik ve yanlışlık gördüğümüzde de orada ki bizim yaklaşımımız CHP’nin yaklaşımının çok ötesinde olur. Yani eğer böyle bir şeye tevessül eden varsa onu kesinlikle yanlış yaptığını söylemek mümkün. Bizim açımızdan doğru bulunamaz ve bu konuda yapabileceğimiz bir şey olursa yaparız. Ben ahbap çavuş ilişkisi içerisinde bu işlerin sürdürülmesinin doğru olmadığını düşünüyorum, parti de böyle düşünüyor” şeklinde konuştu.

 

Otopark sorunu

Otopark ve toplu taşıma konusunda da konuşan Yavuz, “Otoparklar ile ilgili bir farkındalık oluşturalım. Belediye başkanlarımız başta olmak üzere herkesin bir katkısı olsun. Park sorununu çözmek boynumuzun borcu, takip ederek bir şekilde çözeceğiz. Toplu taşıma noktasında yeni model ve yeni yöntemlere de bu şehirde ihtiyaç olabilir. Bu tür değişimler hiçbir yerde kolay olmuyor açıkçası. El birliği içerisinde bu işler olacak” diye konuştu.

 

Sofuoğlu’na haksızlık

Kenan Sofuoğlu hakkında sorulan soru üzerine ise Yavuz, “ Kenan Sofuoğlu Türkiye’nin bir markasıdır. Bizi karşılaştırmamak lazım. Onun yaptığını ben yapamam. SKM başkanıyken tüm şehirlerden talep geliyordu Kenan’ı oraya göndermemiz için. Kendisini Sakayaspor için hırpaladı. 2 milyonu da aldı ama çocuğu linç ettik. Günlerce emek harcadı. Bu emeğin bir karşılığı yok mu” dedi.

 

Sakaryaspor konusu

Sakaryaspor yönetimine eleştiride de bulunan Yavuz, “ Sponsorlar için defalarca bizleri aradılar ancak yönetim oluşurken kimse bize bir şey sormadı. Ben merak ediyorum siyasetçiler sadece katkı sağlamak için mi var? Bir de fikir sorun yönetimin oluşması ile ilgili. Beni geçtik Kenan sporcu kendisine bir sormaları lazımdı. Benim dediğimi yapma ama önerin var mı diye bir sor” diye konuştu.

 

BMC çok önemli

BMC’nin yatırımının Sakarya ve ülke adına çok önemli olduğunu dile getiren Yavuz, “40’ıncı tankın üzerine yerli motor koyacaklar. Bütün dünyaya tank satılacak buradan. Sakarya’nın en prestijli yatırımıdır  BMC. Tank Palet eleştirilerine ben katılmıyorum. Orası özelleşmiyor kiraya veriliyor. BMC orada yeni yatırımlar ve tank yapacak sonra da oradan çıkacak. Ayda 7 tane tank yapmak isteniyor. Karasu ve Kocaali’nin tüm fındıklarını toplayıp satsanız bir tane tank alamıyorsunuz. Ayda 7 tane üretilecek burada. Önemini anlamamız lazım” dedi.

 

2 Ağustos 2019 , Cuma Bu haber toplam 562 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU