-

 

Günün Tarihi:19 Kasım 2019

‘Çiftçinin yüzünü güldürün’


Mısır hasadı öncesinde sorunlarla boğuşan çiftçilerle birlikte dün basın açıklaması düzenleyen Sakarya Ziraat Odaları adına konuşan Ali Şener Bayraktar, “ Ziraat Odaları olarak amacımız üreticimizin mısırını değerinden sattığı bir mısır piyasasının oluşmasıdır. Mısır piyasasındaki sorunlar çözülsün istiyoruz. Hasat öncesinde fiyat açıklayın ve çiftçimizin yüzünü güldürün” dedi.

Tarlada eylem

Sakarya Ziraat Odaları hasat öncesinde mısırdaki fiyat talebinin yinelendiği eylem Ozanlar Mahallesi Karakamış Yolu üzerindeki bir mısır tarlasında gerçekleştirildi. Basın açıklamasına Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Şener Bayraktar ve İlçe Ziraat Odalarının başkanlarının yanı sıra İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem ve çok sayıda çiftçi katıldı.

 

Sakarya ilk 7’de

Sakarya ilindeki bitkisel üretim içerisinde önemli bir yere sahip olan mısırda hasata çok az bir zaman kaldığını söyleyerek sözlerine başlayan Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Bayraktar, “Sakarya İlimiz yaklaşık 450 bin ton civarındaki yıllık mısır üretim miktarıyla Ülkemizin mısır üretiminin %7’ sini gerçekleştirirken, Ülkemizde mısır üreten iller arasında da 7 sırada yer almaktadır. 372 bin 916 dekar alanda yapılan üretimde dekar başına ortalama verimliğimiz bin 206 kg’dır” dedi.

 

‘Ana geçim kaynağı’

Bayraktar, “  Özellikle Adapazarı, Akyazı, Hendek, Erenler, Söğütlü, Ferizli, Serdivan ve Kaynarca ilçelerinde üreticilerimizin önemli bir kısmının ana geçim kaynağıdır. Buna rağmen ilimiz ekonomisi için ve üreticilerimiz için böyle değerli bir ürünü üreten mısır üreticilerimiz zor durumdadır.Üreticilerimiz üretimlerinden yeterince gelir elde edememekte, elde ettiği gelirin önemli bir kısmını üretim için yaptığı masraflara harcamaktadır. Kalan tutarda borçlarını kapatmaya yetmemektedir” ifadelerini kullandı.

 

Fiyat açıklanmalı

Toprak Mahsülleri Ofisinin 2019 yılı mısır alımı taban fiyatını biran önce açıklamasını talep ettiklerini belirten Bayraktar, “ TMO geçen yıl 14 rutubet kuru mısır fiyatı olarak ton başına 950 TL’lik fiyat açıklamıştır. Son 1 yıl içerisinde mısır üretiminde kullanılan gübre ve tarım ilaçları fiyatlarında  yüzde 100’e yakın, mazot fiyatı ve işçilik ücretlerinde de yüzde 50’nin üzerinde artış yaşanmıştır. TMO bu yıl alım fiyatını belirlerken son 1 yıllık dönemde girdi kalemlerinde görülen artışları göz önünde tutmayı ihmal etmemelidir. TMO mutlak suretle hasat başlamadan fiyatını açıklamalı hızlı bir şekilde alımlara girmelidir” dedi.

 

Heyecanı kaybeder

Şener Bayraktar, “ Üretici para kazanamazsa üretim heyecanını kaybetmekte ve üretimden vaz geçmektedir.Mısır üreticisinin tarlasında ve üretimde kalmasını sağlamak, ürününü değerinde satmasıyla mümkün olacaktır.O halde üreticinin kazanmasını sağlayacak bir piyasa oluşması gerekmektedir.Üreticimizin Tarım Bakanlığından bir diğer beklentisi mısır pirim desteklerinin ton başına en az 70 TL’ye çıkarılmasıdır. Geçmiş yıllarda ton başına 25 TL’den başlayıp ton başına 67 TL’ye kadar çıkan geçen yıl itibarıyla ton başına 30 TL’den ödenen mısır pirim destekleri ton başına en az 70 TL’ye çıkarılmalıdır” dedi.

 

Arz talep dengesi

Üreticilere de uyarlılarda bulunan Bayraktar, “ Özellikle ilk hasat döneminde üreticilerimiz piyasadaki arz talep dengesinin çiftçi aleyhine bozulmasına ve fiyatların geriye gelmesine sebebiyet verecek hızlı hasattan ve hızlı ve aşırı piyasaya arzdan elden geldiğince uzak durmaya çalışmalıdır. Mısır hasadını ve piyasaya arzını piyasadaki şartları ve fiyatları gözeterek yapmalıdır. Piyasaya hızlı arzın dengeleri bozacağını ve fiyatları geri çekerek mağduriyetine sebep olacağının bilincinde olmalıdır.İlimizde faaliyete geçen mısır lisanslı deposunu önemsiyoruz. Üreticilerimizin ürünlerini ihtiyaçları kadar satarak geri kalanını lisanslı depolarda bekletmelerini arzu ediyoruz” dedi.

 

‘Üretici sömürülmesin’

Bayraktar, “ Ziraat Odaları olarak amacımız üreticimizin mısırını değerinden sattığı bir mısır piyasasının oluşmasıdır. Mısır piyasasındaki sorunlar çözülsün istiyoruz. Üreticimiz, tüccarımız, sanayicimiz, ülkemiz herkes kazansın istiyoruz.Ancak birileri kazanırken, üreticilerimiz sömürülmesin diyoruz” şeklinde konuştu 

9 Ağustos 2019 , Cuma Bu haber toplam 336 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU