Günün Tarihi:20 Ocak 2020

Yüksek riske rağmen böbrek nakli yapıldı!


Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SAÜEAH) Böbrek Nakli Merkezi bir ilki daha gerçekleştirerek, yüksek riskli hastaya ‘Duyarsızlaştırma’ protokolü uygulayarak böbrek nakli gerçekleştirdi. Hastanın durumunun gayet iyi olduğu belirtildi.

Her pazartesi bir tane

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (SAÜEAH) Böbrek Nakli Merkezi’nde operasyonları her pazartesi günü en az bir böbrek nakli gerçekleştiriliyor. Başarılı nakillere imza atılan merkezde operasyonu yüksek riskli olan C.B. isimli hastanın nakil öncesi Sağlık Bakanlığı’ndan izin alınarak işlemleri başlatıldı. Hastaya özel, ‘’Duyarsızlaştırma’’ tedavisi uygulayarak böbrek nakli gerçekleştirilirken Sakarya’da bir ilk daha gerçekleştirilmiş oldu.                                                                 

Riskli hastalar

‘’Duyarsızlaştırma’’ protokolü hakkında bilgi veren Doç. Dr. Hamad Dheir “Yüksek immünolojik riskli hastalar maalesef direkt olarak böbrek nakli olamıyorlar. Bu nedenle hastanın vücudunda bu riski oluşturan hücreleri özel bir ilaç protokolü uygulayarak nakle uygun hale getiriyoruz. Bu süreç nakil operasyonundan yaklaşık 2-3 hafta öncesinden başlıyor. Nakil sonrası da çok yakından takip edilmesi gerekmektedir. Hastamızın genel durumu çok iyi” dedi.

Desteğe teşekkür

Bundan sonra da yüksek riskli hastalara özel tedavi protokolü ile nakil işlemlerini yapmaya devam edeceklerini belirten Dheir, “Böbrek Nakli Merkezi’nin kurulması ve başarılı çalışmalara imza atmasında verdikleri destek dolayısı ile İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Aziz Öğütlü ve Hastane Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Akif Çakar’a da tüm hekim arkadaşlarımız adına teşekkür ediyorum.” dedi.

Ekip memnun

İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkan Prof. Dr. Savaş Sipahi, Böbrek Nakli Merkezi’nin bu tür komplike hastalar için yeterli donanıma sahip olduğunu belirtti.  Operasyon Prof. Dr. Fehmi Çelebi, Doç. Dr. Fatih Altıntoprak, Op. Dr. Necattin Fırat ve Op. Dr. Emrah Akın tarafından gerçekleştirildi.

Kardeşi verdi

Böbrek alıcı ve verici hakkında bilgi veren Op. Dr. Necattin Fırat, “Böbrek veren kardeş T.B. operasyonun üçüncü gününde taburcu ettik. Böbrek alıcısı hastamızın genel durumu çok iyi. Nakilini gerçekleştirdiğimiz böbrek hastamıza hemen uyum sağladı ve hasta idrar yapmaya başladı. Ameliyatta herhangi bir cerrahi sorunla karşılaşmadık. Böbreğin fonksiyonunda tam iyileşme sağlandı. Önümüzdeki günlerde hastamızı taburcu etmeyi düşünüyoruz.”

10 Ağustos 2019 , Cumartesi Bu haber toplam 513 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU