Günün Tarihi:24 Ağustos 2019

‘Hoca bile namaz kıldırıp para alıyor’12 Haziran 2019 , Çarşamba

Akyazı’nın sokaklarına konan ve üzerinde Akyazı Belediyesi yazan kullanılmış ayakkabı ve giysilerin toplandığı kumbaralardaki giysileri toplayan şirket yetkililerinden ilginç savunma geldi; “’50 kuruşa alıp, fakir ülkelere satıyoruz. Cami Hocası bile namaz kıldırdığı için Devletten parasını alıyor”…

Geçtiğimiz aylarda Akyazı’nın birçok bölgesine konulan ve üzerinde, “Akyazı Belediyesi” yazan kullanılmış ayakkabı ve giysi kumbaraları kullanılmaya devam ediliyor. Geçtiğimiz günlerde de haber konusu olan bu kumbaralar büyük tepki almıştı. Akyazılılar şirket ya da belediye yetkililerinden kendilerini rahatlatacak ve kafalarında oluşan soru işaretlerini ortadan kaldıracak cevap beklerken, şirket çalışanlarından geldiği belirlenen açıklama tepkiyi daha da arttırdı.

Akyazılı sade bir vatandaş bahse konu olan kumbarada birikmiş olan giysilerin birileri tarafından kumbaradan alınarak araçlarına yüklediklerini görünce telefonuyla o anları görüntüledi. O sade vatandaş sadece görüntü çekmekle de kalmadı, giysileri kumbaradan çıkarıp araçlarına yükleyenlere soru sormayı da ihmal etmedi ve onlara, “Bu kumbara belediyenin mi, yoksa şirketin mi? Şu anda topladığınız eşyaları nereye götürüyorsunuz ve nereye vereceksiniz? Bu kumbaralarla ilgili basında yer alan haberler var. Yapılan o haberler doğru mu?” şeklindeki sorularına şirket çalışanları bakın nasıl cevap vermişler; “ Gazetecilerin başka işleri yok, bunu haber yapıyorlar. Biz bu eşya ve giysileri belediyeden 50 kuruştan alıyoruz. Bu eşyaları ayıklıyoruz, iyilerini fakir ülkelere satıyoruz ve kalanları yıkayıp ihtiyaç sahiplerine veriyoruz. Hoca bile namaz kıldırdığı zaman parasını alıyor. Biz bu işi bedava mı yapalım?”.

Akyazı Belediyesi yetkililerinin konuyla ilgili olarak sürdürdükleri sessizlik nihayet sese dönüştü ve belediyeden de şöyle bir açıklama geldi; “Belediyemiz ile firma arasında 2019 yılının başında bir anlaşma yapılmış. Yapılan sözleşmenin bitmesi bekleniyor. Sözleşme bittiğinde ise yenileme yapılmayacak. Ayrıca kumbaraların üzerinde yazmakta olan, “Akyazı Belediyesi” ibaresi hemen kaldırılacak”

Belediyenin ismi kullanılarak milletten hayır adı altında toplanan giysiler için şirketin ‘parça başına 50 kuruş ödüyoruz, bizde temizledikten ve ayıkladıktan sonra onları satıyoruz’ açıklamasına Akyazılılar büyük tepki gösterdiler ve Belediyeden yapıldığı söylenen sözleşmeyi bitim tarihini beklemeden derhal iptal etmesini ve kumbaraları da kaldırmasını istediler.

Bu yazı toplam 90 defa okundu.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama