Günün Tarihi:21 Eylül 2019

1.Uzlaştırmacılar Çalıştayı İzlenimleri19 Mart 2019 , Salı


Seyfi Yücel

1.Uzlaştırmacılar Çalıştayı İzlenimleri

 

Uzlaşma, Uzlaştırma kapsamına giren bir suç nedeniyle, şüpheli veya sanık ile mağdur veya suçtan zarar görenin Kanun ve Yönetmelikteki usul ve esaslara uygun uygun olarak anlaşmış olması.

***

Uzlaştırma, uzlaştırma kapsamına giren bir suç nedeniyle şüpheli veya sanık ile mağdur, suçtan zarar gören veya kanuni temsilcisinin, Kanun ve yönetmelikteki usul ve esaslara uygun olarak uzlaştırmacı tarafından anlaştırılması suretiyle suretiyle uyuşmazlığın giderilmesi sürecidir.

***

Uzlaştırmacı, şüpheli veya sanık ile mağdur veya suçtan zarar gören arasındaki uzlaştırma müzakerelerini yöneten, Cumhuriyet savcısının onayıyla görevlendirilen avukat veya hukuk öğrenimi görmüş kişidir.

***

Uzlaştırma adalet sistemimize 2006’dan itibaren girdi. 2017’de de yönetmelik çıkarılarak kapsamı genişletildi.  Anglosakson yani İngiltere ve Amerikan adalet sistemi kökenli diyebiliriz. Anca tarihimize baktığımızda Orta Asya Türk Kültürü’nde, Selçuklu, Osmanlı özellikle Ahi Teşkilatı’nda benzer müessesenin olduğunu görebiliyoruz. Yani bizden bir kurum diyebiliriz.

***

UYAP verilerine adliyelerimizde bir yılda 4.917.032 dosya Cumhuriyet Savcılarımız tarafından işlem görmüş. 3.771.404 dosya halen mahkemelerde görülmekte olup; 19.501.767 icra dosyasını da eklediğinizde adliyelerinin yükünü, uzlaştırma müessesesinin ne kadar gerekli olduğunu görebiliyorsunuz. Bu dosya yüküne karşılık 2018 yılında 208.014 dosya uzlaştırmayla sonuçlanıp; bir daha dava konusu olmamak üzere kapanmış. Genel rakamlarla oranladığınızda küçük gibi gözükse de uzlaştırma kurumunun yeni olması, altyapısının yeni olması, toplum tarafından az biliniyor olmasına rağmen en az dört yüz bin kişi adliyeye gidip-gelmekten, zaman kaybetmekten; adli personel iş yükünden kurtulmuş oldu diyebiliriz.

***

Uzlaştırma kurumunun mevcut durumu, geliştirilmesi, uzlaştırmacıların çalışma koşullarının iyileştirilmesi amacıyla geçtiğimiz hafta sonu İstanbul’da çalıştay düzenlendi. İstanbul Anadolu Adliyesi, Yeditepe Üniversitesi ile sivil toplum örgütü olan Onarıcı Adalet Platformu’nun ortaklaşa düzenlediği çalıştaya ben de katıldım. Bursa’dan katılan uzlaştırmacı Gülsün Koçak ile Anadolu grubunu temsilen sorunları ve çözüm önerilerini ortaya koymaya çalıştık.

***

Uzlaştırma sürecinin algoritmik programı, uzlaştırma etiği, ücretleler, adliyeler arasında uygulama farklılıkları, uzlaştırma kurumunun topluma tanıtılması, uzlaştırma sürecinde özel sigortaların konumu, kamu binalarında uzlaştırma yapılabilmesi, uzlaştırmacıların hizmet içi eğitimi, yurt dışı uygulamaları, süreçte yaşanan sorunlar ile diğer illerdeki uygulamalar çalışma gruplarınca ayrıntılı olarak değerlendirildi. Grup sözcüleri sabah bölümümde sorunları, öğleden sonra da çözüm önerileri değerlendirildi. Önemli bir başlıkta 9 Mart’ın Dünya Uzlaştırmacılar Günü olarak kutlanması kararı alındı. Alınan kararlar platform tarafından gözden geçirilip Yeditepe Üniversite’sinin bilimsel süzgecinden geçirilip Adalet Bakanlığına sunulacak.

***

Umuyor ve diliyoruz ki tamamen gönüllü, özveriyle hazırlanan çalıştayda alınan karalar dikkate alınır, ilgililerce gereği yapılır.

İki noktaya ayrıca değinmek istiyorum. Kanun, yönetmelik çıkarırsınız ama insan eli değmedi sürece başarıya ulaşması zor olabilir. İstanbul Anadolu Adliyesi Uzlaştırma Savcısı, Doç. Dr. Cengiz Apaydın konuya hakimiyeti, adliyesine bağlı uzlaştırmacılara rehberliği, iletişi ile uzlaştırma alanında Türkiye Birinciliği ödülünü fazlasıyla hak ettiğini düşünüyorum. Diğer illerden görev yapan savcılarımızın da “Cengiz Savcım”’ı örnek almasını diliyorum. Devamında da bir insan neleri başarabilir? Sorusunun karşılığını Yeditepe Üniversitesi’ni gördükten sonra cevaplayabilirsiniz. Sayın Bedrettin Dalan yıların mücadelesiyle ülkemize nasıl bir eser kazandırdığını görebilirsiniz. Ben gördüm. Gurur duydum…

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 351 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU