Günün Tarihi:19 Ekim 2018

 

 

2018 için umutlar...14 Ocak 2018 , Pazar


Murat Kaba

Beni takip edenleriniz bilirler her sene bu günlerde Almanya Frankfurt’ta fuarda olurum. 

Dünya ev tekstili sektörünün en önemli oyuncuları arasında yer alan Türk firmaları 2018 yılındaki ilk ihracat atılımına Heimtextil Fuarı ile başlarlar. Bu sene de Türkiye olarak toplam 251 firma ile katılarak başladık.

Türkiye, dünyanın en büyük oyuncularının bir araya geldiği Heimtextil’de aynı zamanda fuarın en çok katılım sağlayan ülkelerinden biri. 3000’e yakın dünya firmasının yer aldığı Heimtextil, uzun yıllardır Türk ev tekstilinin yeni sezonda neler ürettiğini takip eden ziyaretçiler için büyük önem taşıyor. Ben son 20 senedir aralıksız gelirim...

Hem senenin ticari anlamda nasıl geçeceği yönünde ön bilgi de toplamış oluyoruz.

Sizlerle de genel ekonomi ve uluslararası ticaret anlamında paylaşayım...

Bir kere sektörel bazda da olsa bu sene bu fuarda ziyaretçi sayısının yüzde 10 artmış olması umut verici...

150 ülkeden 70.000 kişi ziyaret etmiş .Ağırlıklı; Almanya, Çin, İtalya, İngiltere, İspanya, Amerika ile Uzak Doğu ülkelerinden gelenler...


 

Tabii ki bu bilgiler sektörel ama uluslararası çalışan satıcılar ile alıcılar farklı bölgelerdeki siyasi türbülanslardan dolayı son zamanlarda yoğun bir şekilde biraraya gelememişlerdi...


 

190 ülkeye ticaret yapabilen bir ticari kabiliyete sahibiz... Her bir ülkede hacim artabilir... Bu fuar bana da gösterdi ki; Almanya ile ikili ilişkiler özellikle ticari alanda bu sene artacak...


 

Turizm ile ilgili bilgi vereyim. Özellikle araştırdım, sordum... Almanya’dan Türkiye’ye gelecek turistte geçen yıla oranla yüzde 71’lik bir artış var; bu da benim izlenimimin son günlerdeki bir göstergesi. 


 

Artık uluslararası diplomaside buna göre bir dil kullanılabilir...


 

Allianz Makroekonomik Araştırmalar Kurluluşunun yaptırdığı rapora göre 2017 yılınıyüzde 4,3 büyüme ile kapatan küresel ticaret hacminin 2018 yılında yüzde 3,9 artacağı tahmin ediliyor...


 

Global ticaret hacminde 2014-2016 döneminde yaşanan 3 trilyon dolara yakın daralmanın 2017'deki büyümenin de etkisiyle önümüzdeki yıl telafi edileceği öngörülüyor.

Küresel ticaret hacminde yaşanması beklenen büyümede ABD, Euro Bölgesi ve gelişmekte olan Asya ülkelerinden gelecek güçlü talebin etkili olacağı belirtilen rapora göre, ihracat kanadında da Avrupa ve gelişmekte olan Asya ülkeleri ticaretin ivme kazanmasından en çok faydalanacak taraflar olacak.

Ayrıca, bölgesel serbest ticaret anlaşmaları ölü küresel anlaşmalar arasındaki boşlukları dolduruyor. Asya'da "Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık" ve Kanada ile AB arasındaki "Kapsamlı Ekonomik ve Ticari Anlaşma" bu yaklaşıma iki örnek.

Hizmetler ve dijitalleşmenin ticarette yeni bir altın çağın perdelerini aralayabileceği ifade edilen raporda, gelişmekte olan pazarların ise daha çok hizmet sektörüne odaklandığı belirtiliyor. Rapora göre, daha güvenli ve güçlü tedarik zincirleri için artan yenilikçi çözümler de küresel ticaret hacminin artışında etkili olacak.

İşte tüm bu bilgiler bende 2018’de ihtiyacımız olan ihracata daha fazla önem vermemizin gerekliliği inancını arttırdı. Bu fırsatları değerlendirmemiz gerekiyor. Çok çalışıp analiz yapıp dikkatle hareket etmemiz gerekiyor.

Bu yazı toplam 195 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın