Günün Tarihi:26 Eylül 2018

 

 

45 yıllık emekliyim. Neler yaptım?11 Ekim 2017 , Çarşamba


Abdullah Çelik

4 Eylül 1973 günü resmen emekli oldum. İlgimi kestim. Evet 45 yıl oldu. Çok iyi, çok faydalı hizmetlerde bulundum. Bilenler çok. Kutlayanlar çok. 26 yıl 3 ay üzerinden emekli oldum. Hiç arzu etmezdim. Öneriler oradan da, ısrarla yapıldı. Kabul ettim. Hemen Adapazarı Akşam Haberleri Köşe yazarıyken Sorumlu Yazı İşleri Müdürü oldum. Sahibi Selami Savaş İstanbul’a evcek göç etti. Ev aldı.

Diğer taraftan yönetim kurulu üyesi olduğum ÇEK Başkan ve Üyeleri, rahmetle anıyorum. Çok iyi insandı. 1969’da temelini attığımız 90 odalı İşhanı inşaatı bitmişti. 90 odayı ihaleye çıkardık. Kapışıldı.

Kontratların yapımı paraların alınıp bankaya yatırılması önemliydi. Benden daha iyi yapan olmamış. Bu işi az bir maaşla yapmamı istediler. Önerilen cazipti. İkisini de yapabilirdim. Kabullendim. İkisini de herkese sınırsız hizmet vererek yaptım. Hiç kimseyi kırmadım. Herkese iyilik ettim. Yeni iş yeri açanlar kira ödeme güçlüğündeydiler. Hiç birini icraya vermedim.

Kimsenin parası kimsede kalmaz sözüne güvenerek aldığı emekli paramla ödeyemeyen kiracılarınkini ödedim. Hiç alacağım kalmadı. Hepsi ile dostluklar kaldı. Emekliye ayrılırken hiç kimseye yapılmayan yapıldı bana. Vali rahmetli Mustafa Uygur Çanakkaleli, Ispartalı Milli Eğitim Müdürü Fazıl Özen adına Funda Düğün Salonu’nda jübile düzenlediler. Tarih 12 Kasım 1973. Vali Uygur eşiyle bulundular ve lehimde çok üzücü bana onur veren konuşmayı yaptılar. Koca salon tıklım tıklım doluydu. İlkti ve bana yapılıyordu. Rahmetli Uygur Televizyon hediye ettiler. Ahmediye Köyü’ne verdim. 3 ay kutuyu açmadılar. Köylü televizyon aleyhindeymiş. TV’yi aldım. Tavuklar Köyü’nde büyük kahve olan Hidayet’in Kahvesi’ne kurdum. Yıllarca faydalandık. 12 Aralık 1973 tarihli Milli Eğitim Bakanı Orhan Dengiz imzalı, yalnız bana hizmetlerimden ötürü taahhütlü ev adresime teşekkür yazısı geldi. Dengiz 2 kez bakan oldu. Uşak milletvekiliydiler. Bir Sakarya ziyaretinde okula gelmişlerdi. Mavi kapak topladık 47 kilo. Engellilerin evlerine başkan Bülent Dik’le götürdük. Verdik oturttuk, çok üzüldük.

Okul bahçelerine, hayırseverlerce 55 çeşme yaptırdık. Ve daha neler neler yaptırdım.

 

Çeşmeler yaptırıyordum okul bahçelerine

Hani bir türkü vardır.

‘Köprüler yaptırdım gelip geçmeye’ diye. Benden yardım isteyen hayırseverlere aracı olup okul bahçesine usta bulup çeşmeler yaptırıyorum. 55 çeşmeden, hayırseverlerle yaptırdığımız çeşmelerden su içiliyor. Merkezi okullar Dr. Nuri Bayar.

Yazdığım bir yazı üzerine Vali Kıraç’ın yaptırdığı çeşme Cumhuriyet Lisesi bahçesine.

Benim yaptırdığım, ödediğim çeşme Erenler Yücel Ballık Okulu bahçesine.

Şehit Cengiz Topel Okulu bahçesinde de yapılan çeşmeyi görebilirsiniz. 

Emekli öğretmen Nejdet Bakar’ın emekli öğretmen eşi ile aldıkları karar üzerine Vali Mustafa Cahit Kıraç Erenler Lisesi Bahçesine çeşme yaptırmıştır.

Almanya’dan Hannover’de yaşayan Sevinç Yüceefegüç Çökekler Okulu, Şen Piliç Endüstri Meslek Lisesi bahçesine. 2 çeşme ablasının kızı Yasemen Erenler Yeşiltepe, Serdivan Anadolu Lisesi bahçesine. Emekli öğretmen Safiye Çelik Güneşler Lisesi bahçesine. Emekli Canan Ortaç kendisinin benden ricasıyla Serdivan Endüstri Meslek Lisesi bahçesine. Akyazılı emekli öğretmen Nevruz Banoğlu Akyazı’da okulun bahçesine yaptırdı.

Sabihahanım Okulu Müdürü emekli 97 yaşında Abide Utku Coşkun 5 okulun bahçesine toplam 5 çeşme yaptırdılar.

Ödemelerini yaptılar. Merak edeniniz, ölen eşi için, babası annesi, dayısı ve kendisi için olmak üzere 5 okul yaptırdılar.

Çark Caddesi Nuri Bayar, Ankara Caddesi, Cumhuriyet Lisesi, Ozanlar ilk ve ortaokul bahçesi Ali Dilmen İlk ve Ortaokul bahçesi ve Karadere Okulu Bahçesine.

Oğlum Özgür Çelik’te 21 Haziran okul bahçesine.

Önemli not: Okul bahçesine çeşme yaptırmak isteyen hayırseverler yazım sonundaki telefonumla bana ulaşabilirler her türlü kolaylığı, gösteririm ben.

 

Bu yazı toplam 233 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın