Günün Tarihi:21 Eylül 2019

Adapazarı Belediye Meclisi renkleniyor12 Haziran 2019 , Çarşamba


Cevdet Güngör

Yeni dönemde Adapazarı Belediye Meclisi toplantıları oldukça renkli geçeceğe benziyor. Bu dönem Adapazarı Belediye Meclisi’nde İYİ Parti ve CHP’li üyeler kent aidiyeti üzerine duruyorlar.

            Örneğin bir önceki toplantıda,  CHP’li üye Haluk Akbay, son toplantıda ise İYİ Parti’li üye Ahmet Bıçkıcı  Şemsiyeli Parkı eleştirdi.

            Sizler ile daha önce paylaşmıştım. Şemsiyeli Park gerçekten önceki Şemsiyeli Parkı aratıyor.

            O yıllarda Şemsiyeli Park Adapazarı’nın gerçekten simgesiydi. Şemsiyeli Park’ta şehir eşrafının sohbetlerine doyum olmazdı.

            Şemsiyeli Park yeni düzenlenmiş şekliyle son derece hantal bir görünümde.

            Akbay ve Bıçkıcı, Şemsiyeli Park’ın ufak masalı ve  ufak sandalyeli halini eleştirmekte bence haklılar. Genellikle emeklilerin vakit geçirdiği Şemsiyeli Park’ın bu haliyle emeklilere yakışmadığını vurguladılar.

Otopark sorunu

            Haluk Akbay son toplantıda şehirdeki otopark sıkıntısını gündeme taşıdı. Akbay, otoparkı olmayan binalardan alınan belediye harçları ile kaç tane otopark yapıldığını sordu.  Akbay, bu konuyu gündeme getirirken uzun uzun otopark yönetmeliğinden de söz etti.

            Akbay ile belediye meclisi toplantısından sonra uzunca bir sohbet yaptım.

            Akbay, bu sohbet sırasında nostaljik bir önerisi daha olacağından söz etti.

            Yıllar önce Adapazarı Belediye Bandosu her Cuma günü Çark Caddesi’nden marşlar çala çala geçer ve şu anda  Kayın İş Merkezi’nin yanındaki yeşil alanda bulunan belediye binası önüne gelirdi. Bando belediye binası önünde İstiklal Marşını çalarken, Türk Bayrağı da göndere çekilirdi.

            Haluk Akbay, yine eskiden olduğu gibi belediye bandosunun Cuma günleri Atatürk Parkı’nda marşlar çalmasını ve daha sonrada bayrağın göndere çekilmesini  isteyen bir önerge vermeyi planlıyor.

            Ancak şu anda Adapazarı Belediyesi’nin bandosu yok. Büyükşehir Belediyesi’nin bandosu var. Sanırım böyle bir önerge verilecekse Sakarya Büyükşehir Belediyesinin meclis toplantısında verilmesi uygun olur.

Belediye meclisinin daha önceki toplantıları

            Adapazarı Belediye Meclisi’nin yeni dönemdeki toplantılarını görünce örneğin 90’lı yıllardaki çok renkli belediye meclis toplantıları aklıma geldi.

            1994 yerel seçimlerinde Refah Partisi adayı Aziz Duran Belediye Başkanlığını kazanmış. Zeki Aydıntepe üstadımız hem belediye başkan vekilliği, hem de belediye meclisi başkan vekilliği görevlerini yürütüyordu.

O dönemde  SHP’den Belediye meclis üyesi olan Engin Özkoç, ANAP’tan Nuri Paker, Doğruyol Partisi’nden rahmetli Erdoğan Taş özelikle Zeki Aydıntepe’nin,  belediye meclisi yönettiği oturumlarda kendisini bayağı köşeye sıkıştırırlardı. Ancak Aydıntepe,  kıvrak zekasıyla kendilerine  o anda aklına düşen görüşleri   şiirleştirerek karşılık verirdi.

***

Bahsettiğim belediye meclisi tarihi bir karar ile şu anda Kent Park olan yeri beton yığını olmaktan kurtarmıştı.

Söz konusu alana buradan Bahçe Traktör Fabrikası’na taşının Donatım Fabrikasına  kaynak oluşturmak için konut yapılmasına  karar verilmişti.

Ancak yukarıda bahsettiği Belediye Meclisi’nin Refah Partisi, SHP, ANAP ve DYP’li üyeleri oy birliği ile o alanda imar değişikliği yaptılar. İmar değişikliği ile konut yapılması düşünülen yer yeşil alana döndürülmüştü.

Bugün şehir içinde nefes alacak bir nokta olan Kent Park o dönemin belediye meclisinin aldığı hayırlı karar ile olmuştur.

Dilerim bu dönemde de Adapazarı Belediye Meclisi böylesine hayırlı kararlar alır.

 

Bu yazı toplam 166 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU