Günün Tarihi:16 Haziran 2019

Adapazarı Ekspresi geliyor gibi13 Mart 2019 , Çarşamba


Cevdet Güngör

Adapazarı Ekspresi’nin yeniden merkez garına gelmesi aylardır kamuoyunun gündeminde.  Sakarya’nın  neredeyse bitmek  üzere olan nostaljik değerlerinden  biri olan Adapazarı  Treni’nin yeniden merkeze gelmesi için kaç yazı yazdığımı unuttum.

            Çünkü bizler kamunun sesiyiz. Kamuoyunun istediği bir hizmetin gerçekleşmesi  için  elimizden geleni yapmak bizim görevimiz.

            Hafta içinde TCDD’den  Marmaray’ın Gebze-Halkalı seferlerinin başlaması ile ilgili yapılan bir açıklamada  Adapazarı Ekspresi’nin, Mithatpaşa-Pendik arasında çalışmaya devam edeceği  ifadesi de yer alıyordu.

            Bu ifade doğal olarak tren gara gelmiyor şeklinde diye yorumlandı. Oysa TCDD bu açıklama ile; Adapazarı Treni’nin, Söğütlü Çeşme’ye kadar gitmeyeceğini, yine Pendik’e kadar gideceğini vurguluyordu.

            ***  

            Adapazarı Treni benim gördüğüm kadarı ile seçimden önce büyük bir aksilik olmazsa  yeniden eskisi gibi Gar’a gelecek. AKP Genel Başkan Yardımcısı  Ali İhsan Yavuz olmak üzere  AKP milletvekillerinin tümü trenin yeniden gara gelmesi için büyük çaba gösteriyorlar. Ayrıca Gar’da bulunan eski banliyö vagonları kaldırılıyor. Tren rayları temizleniyor. Şehir içindeki tren geçitlerine makas görevlisi verilerek sorun çözüme kavuşacak gibi görülüyor.

            Geçtiğimiz gün Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir’in,  Adapazarı Gar’ını ziyaret etmesi de bence trenin yeniden merkeze geleceğinin bir işareti olabilir.

Sorun trenin gara gelmesi ile bitmiyor 

            Görülen o ki, Adapazarı Treni yeniden Gar’a gelecek. Ben baştan beri trenin yeniden gara gelmesinin  pek bir şey ifade etmeyeceği görüşündeyim. Trenimiz tabi ki yeniden eskisi gibi Adapazarı Gar’ına gelsin. Ancak mutlaka ve mutlaka yine eskiden olduğu gibi Pendik’e kadar değil, Haydarpaşa’ya kadar gitmeli.

            Daha önce yapılan açıklamalarda Adapazarı Ekspresi’nin Söğütlü Çeşme’ye kadar gideceği  belirtiliyordu. Haydarpaşa Garı’ndaki çalışmalar bittiğinde ise eskisi gibi Haydarpaşa’ya kadar gideceği ifade ediliyordu.

            Zaten Adapazarı Ekspresi, Haydarpaşa’ya kadar hadi bilemedin Söğütlü Çeşme’ye kadar gitmezse, merkeze gelmesinin de öyle aman aman bir önemi  olmayacaktır.

            Çünkü İstanbul’a trenle gitmek isteyen biri Pendik’e kadar gittikten sonra işin pek cazibesi kalmıyor.

            Ayrıca şöyle Haydarpaşa’dan şehir hatları vapuruna binip boğaz keyfi alırken çayla simit yemenin ayrı bir güzelliği vardı.

            Benim asıl istediğim bu güzelliği yeni nesillerinde yaşamasıdır.

            ***  

            Daha önceleri  Kara Tren zamanından  beri Adapazarı-Haydarpaşa Treni ile günü birlik bile Haydarpaşa’ya giderdik.

            Hiç unutmuyorum, pazar günleri  sabah  08.00’da kalkan tren ile Haydarpaşa’dan  vapur ile deniz havası alarak Karaköy’e geçerdik. Oradan  Galata Kulesi yokuşundan Galata’ya çıkardık. İstiklal Caddesi’nden  geçerken Çiçek Pasajı’nda bir mola verip daha sonra  Taksim üzerinden Dolmabahçe stadına iner ve üç büyüklerin kendi aralarında yaptıkları maçı izledikten sonra akşam Haydarpaşa’dan kalkan 21.00 treni ile geri dönerdik. O zamanlar Mithatpaşa Stadyumu ışıklandırılmadığı için maçlar gündüz oynanır ve bir gün maçları izleyip Kara Tren  ile geri dönerdik.

            Güzel günlerdi.

            Bu güzelliği yeni neslin de yaşaması için Adapazarı Treni’nin merkeze gelmesi sorunun 1inci ayağıdır. 2nci ayağındaki sorun çözülerek trenimiz, mutlaka eskiden olduğu gibi Haydarpaşa’ya kadar gitmelidir.

 

Bu yazı toplam 241 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama