Günün Tarihi:19 Nisan 2019

Ahilik Haftası Esnaf Bayramı Kutlandı25 Eylül 2018 , Salı


Seyfi Yücel

Her yıl eylül ayının üçüncü haftasında kutlanan Ahilik ve Esnaf bayramı geçtiğimiz hafta Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de 17-23 Eylül tarihleri arasında kutlandı. Bu yıl etkinliğin ana teması, “Ahilik: Ahlaktır, Üretmektir,Paylaşmaktır” olarak belirlenmiş. Çok geniş kitlelere yayılmasa da kutlama etkinliklerini haftanın anlam ve önemine uygun yerine getirmeye çalışan SESOB ve ekibini kutlamak isterim. Böylesine değerli, önemli, bizden bir konuyu bir hafta da olsa gündemde tutmayı bile önemli sayabiliriz.

****

Ahilik, esnaf, tüccar, sanatkârlar arasında dayanışma, birlik ve beraberlik esasına dayalı olarak kurulmuş bir teşkilattır. 13. Yüzyılda başlayıp, 18. Yüzyılın sonuna kadar varlığını devam ettirmiştir. Şekil değiştirerek bugün ki esnaf sanatkârlar teşkilatına da ahi ocaklarının devamı diyebiliriz. Doğruluk, dürüstlük, yardımlaşma, müşteriye saygı, helal kazanç vb. gibi değer ve anlayışıyla da halen varlığını sürdürdüğünü, ahlaklı insan anlayışı devam ettiği sürece de varlığını devam ettireceğini düşündüğümüz bir kurum.

****

Ahi, kavramı Türkçe “Akı”, Arapça “Ahi” den gelen “kardeş” anlamında kullanılır. Yani esnaflar, sanatkâr, tüccarlar arasında kardeşliği, dayanışmayı, yardımlaşmayı, ahlakı ifade eden bir kavramdır.

****

Ahi Teşkilatı, (1172-1262) yıllarında yaşayan asıl adı Şeyh NasruddinEbu’lHaykayık bin Ahmet olan ya da Ahi Evran (Evren) tarafından Kırşehir’de kurulmuştur.

****

Ahiliğin amacı, insanların dünyada ve ahirette huzur içinde olmalarını sağlamak. Dünya ve ahiret hayatı arasında denge sağlamak ve ona göre çalışmak. Çatışmacı değil, dayanışmacı; Zengin ile fakir, üretici ile tüketici, emek ile sermaye, millet ile devlet; toplumun bütün fert ve kurumları arasında iyi ilişkiler kurarak herkesin huzur içinde yaşamasını sağlamak Ahiliğin temel amaçlarındandır.

****

Ahiliğin ahlak dışı saydığı, Ahiyi Ahilikten çıkaran davranışlar şöyle sıralanabilir: İçki içmek, zina işlemek, dedikodu, iftira etmek, gururlanmak, kibirlenmek, merhametsizlik etmek, kıskanmak, kin beslemek, sözünde durmamak, yalan söylemek, emanete hıyanet etmek, kişinin ayıbını örtmeyip yüzüne vurmak, cimrilik etmek, adam öldürmek… Bu davranışları yapan esnaflar Ahi Ocakları’ndan atılırdı. Görüldüğü gibi “insani” değerler ve bu değerle uygun yaşamayı hedefleyen kişi ve toplumlar için Ahi değerleri hala varlığını devam ettirmektedir.

****

Esnaf bir toplumun, milletin, devletin orta direğidir. Vücudu ayakta tutan omurga kemiği gibi devletin omurgasıdır. Esnaf ekonomik piyasada orta kesimi, orta direği temsil eder. Ekonomiyi ayakta tutar. Esnafın çökmesi demek tolumun, devletin çökmesi demektir. Bir ağacın gövdesini temsil eden esnaf nasıl ki ağacın gövdesi zarar görür, kurtlanır, çürür ağaç devrilirse esnaf da zarar görüp yıkıldığı zaman aslında devlet de çökmüş, yıkılmış olur. Ahi ocaklarına mensup olan esnaflar Selçuklu Devletini kurmuştu; Selçuklu yıkıldı Osmanlı Devleti’ni Ahiler kurdu; Kurtuluş Savaşı’nda esnafların olağan üstü çabalarıyla, gayretleriyle düşman Anadolu’dan atılarak Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. Esnaf hep devletinin yanında oldu, zor zamanda varını, yoğunu, canını ortaya koydu.

****

İçinde yaşadığımız çağda esnaflarımızın çok mutlu olduğunu söyleyemeyiz. “Dış ekonomik saldırılardan” en çok esnafımız etkileniyor. Rafından, tezgâhından sattığı malı yerine koyamıyor. Tamirciler büyük servislerin; çarşı esnafı uluslararası sermaye gücüne sahip AVM’lerin kıskacı altında. Bir de buna ulusal, uluslararası internet üzerinden alış-veriş siteleri eklenince esnaflar ayakta duramaz hale geldi.

****

Mahalle bakkalında, mahallenin fırınında, çarşının esnafından, pazarın tezgâhından alış-veriş edin. Esnafımız güçlensin, güçlensin ki toplumumuz, milletimiz, devletimiz güçlensin…

 

 

 

 

Bu yazı toplam 282 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama