Günün Tarihi:20 Mayıs 2019

AKP listesinde neye dikkat edildi?23 Mayıs 2018 , Çarşamba


Cevdet Güngör

            Siyasi partilerin milletvekili aday listeleri açıklandı. Dün Sakarya aday listeleri ile ilgili görüşlerimi sizler ile paylaşmıştım. Bugün biraz daha ayrıntıya girmek istiyorum.

            Şöyle bakınca AKP Genel Merkezi kendilerince Sakarya listesinde daha fazla oy getireceğini düşündükleri isimlere yer vermişler.

            Ayrıca listede öyle aman aman: “Bu da nereden çıktı” denebilecek isim yok.

            Aday listeleri açıklanmadan önce hemen hemen tüm yerel medyada ve kamuoyundaki genel kanı AKP’nin mevcut milletvekillerinden Ali İhsan Yavuz ve Recep Uncuoğlu’nun yeniden aday gösterileceği, diğer 3 milletvekilinin ise yeniden aday gösterilmeyeceği yolundaydı.

            Öyle de oldu?

            İlk iki sıra için sürprizden bahsedilebilir mi?

                                                     ***

            AKP listesinde 3. sırada yer alan uluslararası motosiklet şampiyonumuz, Sakarya’nın gururu Kenan Sofuoğlu’ndan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açık ve net bir şekilde sporu bırakmasını istedi. Sofuoğlu da bu isteğe uydu. Erdoğan böyle bir istekte bulunurken şüphesiz Kenan Sofuoğlu’nu  siyasette bir şekilde değerlendirmeyi düşünüyordu. Milletvekili olarak değerlendirdi.  Bence Sofuoğlu’nun  Sakarya listesinden milletvekili adayı gösterilmesi sürpriz değil. Beklenen bir sonuç…

            Gelelim 4. sıradan milletvekili adayı gösterilen Çiğdem Erdoğan Atabek’e. Aday listeleri açıklanmadan önce yine AKP kulislerindeki genel kanı listede mutlaka bir bayan aday adayının yer alacağı yönündeydi.

            AKP’nin bayan aday adayları içinde ise siyasi geçmişe bakıldığında en avantajlı isim Atabek olarak görülüyordu.

                                                                 ***

            Sakarya listesinde 5.sırada yer alan Ali İnci’nin ilk seçildiği dönem milletvekilliği çok kısa sürmüştü. AKP Genel Merkezi en azından bu eksikliği giderdi. Ayrıca İnci’nin 15 Temmuz darbe girişimindeki dik duruşu da hatırlarda.

            Listenin 6. sırasında yer alan Ekrem Yüce dün de belirttiğim gibi güney bölgesinin, Lütfü Bayraktar ise Kuzey bölgesinin temsilcisi olarak listede yer aldı.

                            AKP tabanı listeden neden rahatsız? 

AKP’nin Sakarya Milletvekili aday adayları ile ilgili görüşümü yukarıda sizler ile paylaştım. Ancak listeler açıklandıktan sonra AKP tabanında büyük bir hoşnutsuzluk göze çarpıyor. AKP tabanı listesinin seçilebilecek yerinde olan adaylar ile ilgili olumsuz görüşleri nereden kaynaklanıyor?

Dün görüştüğüm bazı AKP’li dostlar Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’a oy vereceklerini, ancak milletvekilliği seçiminde ise MHP’ye oy vereceklerini söylüyorlar.

Şayet bu görüş 24 Haziran’da gerçekten sandığa yansırsa, Sakarya’da Cumhur ittifakından en karlı çıkacak parti MHP olacaktır.

Ancak,  79 aday adayının olduğu bir partide 7 kişilik aday listesinin dışında kalanlar ve yakınlarının ilk anda böyle hezeyan içinde olmaları normal.

Zaman içinde AKP tabanının aday listesine gösterdiği tepki biter mi bitmez mi?

Bunu sandıklar açılınca göreceğiz.

                          İYİ Parti Sakarya’dan elektrik alamadı 

İYİ Parti’nin Sakarya listesine gelince… İYİ Parti Sakarya’da oy potansiyeli olan Enver Toçoğlu’nu liste dışı bırakmasının yanı sıra Türk-İş eski Genel Başkanları’ndan Salih Kılıç’ı da devre dışı bıraktı. Özellikle Salih Kılıç son ana kadar kesin olarak Sakarya 1. sırasında yer alacağını düşünüyordu.   Ancak büyük bir hayal kırıklığına uğradı. İki eski sendikacının İYİ Parti listesinde yer almaması kendilerine destek verenlerde de hayal kırıklığı yarattı. 1. sırada yer alan İYİ Parti kurucularından Ümit Dikbayır’ın, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile akrabalık bağının olması da eleştirilen bir konu.

Zaten İYİ Parti Sakarya Kurucu İl Başkanı olarak Hüsamettin Atasever’in görevlendirilmesinde bile, ilimizdeki ülkücü tabanının önemli bir bölümünden destek görmedi.

Özetlersek İYİ Parti Sakarya’dan baştan beri pek elektrik alamadı.

                                CHP’de aday adayı sıkıntısı

CHP’nin açıklanan milletvekili aday listesinde ve sıralamada sürpriz yok. Beklendiği gibi 1. sırada Engin Özkoç, 2. sırada ise Mehmet Selçuk yer aldı. Diğer sıralar ise zaten aday adayı olarak başvuranlardan (Gündüz Gençcan hariç)   tamamının yer alması şeklinde oldu.

CHP’de aday belirleme sürecinde dikkat çeken konu ise aday adayı başvurularının çok sınırlı olmasıydı.

Bir örnek vermek gerekirse 2011 genel seçimlerinden CHP Sakarya listesinden aday adayı olarak başvuranların sayısı 27 iken, önümüzdeki genel seçimler için sadece 9 aday adayı başvuru yaptı. 

CHP’nin aday adayı yoksulluğunu kendi içinde sorgulaması gerekir diye düşünüyorum.

 

Bu yazı toplam 305 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama