-

 

Günün Tarihi:21 Kasım 2019

Almanların deprem uyarısı ve Sakarya11 Temmuz 2019 , Perşembe


Cevdet Güngör

Alman Bilim adamları Marmara Denizi’nin 800 metre derinliğinde yaptıkları incelemelerde tektonik gerginlik tespit etmişler. Yani yer kabuğundaki levhaların hareketlendiğini belirlemişler. Bu nedenle de Marmara Denizi’nde 7,1 ile 7,4 şiddetinde bir deprem beklendiği uyarısını yapmışlar.

            Uyarısında bulundukları depremin ne zaman olacağı konusunda ise bir açıklama yapmamışlar.

            Zaten bilimsel olarak depremin ne zaman olacağı  ile ilgili çalışmalar henüz sonuca kavuşmuş değil.  Bilindiği gibi şu anda deprem bilimciler depremin ne zaman olacağı konusunu çözebilmiş değiller.

            ***

            Ayrıca en azından Sakarya açısından, daha önceki periyodik deprem oluş zamanlarına baktığımızda, normal olarak bir beklentisi içinde olmalıyız.

            Hatırlamak gerekirse Adapazarı’nda 1943, 1967 ve 1999 yıllarında depremler yaşadık.

            1943 depreminden sonra 1954 yılında da bir deprem yaşandı, ama o deprem 43 ve 67 depremlerine göre daha hafif bir depremdi.

            43 yılından 1967’ye 24 yıl içinde ciddi bir deprem yaşadık. 67 depreminden 32 yıl sonra ise yüzyılın felaketi olan 1999 depremi geldi. Sanırım ara fazla uzadığından depremin şiddeti de fazla oldu.

            1999 depreminin üzerinden  20 yıl geçti. Yani artık periyodik olarak bir deprem beklentisi içinde olmamız gerekiyor.

Sakarya hazır mı?

            Almanların son deprem uyarılarından önce de  deprem bilimciler çeşitli zamanlarda sürekli olarak deprem uyarıları yapıyorlardı.

            Önemli olan bu deprem uyarılarını Sakarya’nın atanmış ve seçilmişleri ne derece dikkate alıyorlar.

            Olası depreme karşı ne gibi önlemler alıyorlar.

            Sakarya Büyükşehir Belediyesi depremden 15 yıl sonrada olsa bir Afet Koordinasyon Merkezi oluşturdu.

            Ancak Sakarya Valiliği’nin  depremin üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen ciddi anlamda bir Afet Koordinasyon Merkezi olduğunu düşünmüyorum.

            Örneğin olası bir depremde vatandaşlara nerede sağlık hizmeti verilecek. Toplanma merkezleri neresi olacak? Gelecek yardımlar ve kurtarma ekipleri nasıl organize edilecek?

            Yüzyılın felaketini yaşamayanlar vatandaşlara nerede sağlık hizmeti verilecek sorusuna hemen: “Nerde olacak hastanelerde” cevabını verebilirler.1999 depremi gibi büyük bir felakette hastanelere ulaşmanız mümkün olmuyor.

            Ben  1999 depreminden beri ilgili olan bir olarak yukarıda sorduğum soruların yanıtı bilmiyorum. Vatandaşlarında bildiğini sanmıyorum. Vatandaşları geçtim. Muhtarların bildiği de yok.

            Sakarya Valiliği en azından mahalle muhtarlarını deprem anında alınacak tedbirler ile bilgilendirme yapmalıdır. Ama ciddi anlamda bir bilgilendirme.

            ***

            Yukarıda da belirttim. 1999 felaketini ilimizde yaşamayanlar facianın büyüklüğü konusunda yeterince fikir sahibi olamazlar. Depremin sabaha karşı olması, ölü sayısının 4 binde kalmasına neden oldu. Deprem mesai saatleri içinde olsa yıkılan 5 katlı belediye işhanında, milli eğitim ve adliye binalarında iş merkezlerinde binlerce  hemşerimiz hayatını kaybetmiş olurdu.

            ***

            Depremin hemen ardından Sakarya Valiliği’ne atanan Cahit Kıraç, felaketi yaşadığından hemen bir coğrafi bilgi sistemi kurmuştu.

            Söz konusu coğrafi bilgi sistemi ile bir deprem anında neler yapılması gerektiği, nasıl önlem alınması konuları toplanma noktaları, şehre giriş ve çıkışların güvence altına alınması gibi gerekli olan tüm detaylar vardı.

            Hatta o yıllarda Sakarya Valiliği’nin coğrafi bilgi sistemi diğer deprem bölgesindeki valiliklerce örnek alınmıştı.

            Bugün valilikte böyle bir coğrafi bilgi sisteminden haberi olan var mı? Ya da böyle bir çalışma var mı?

            Yoksa  bir an önce coğrafi bilgi sistemi yeniden oluşturulmalıdır.

 

Bu yazı toplam 159 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU