Günün Tarihi:16 Haziran 2019

Ankara’nın sesine bak!14 Eylül 2018 , Cuma


Cevdet Güngör

Yerel seçimlere 6 ay gibi kısa bir süre kaldı.  Ancak özellikle partilerin başkan adayları konusunda özellikle muhalefet partilerinde öyle aman aman bir hareketlenme yok.

 MHP kanadı, AKP ile yapılması muhtemel ittifak beklentisi içinde. Ancak AKP ve MHP arasında yapılacak bir seçim ittifakının Sakarya yansımasında pek ilçe belediyeleri anlamında olacağını sanmıyorum.

Olsa olsa belediye meclisi düzeyinde bir ittifak söz konusu olabilir. O zaman da MHP’nin belediye meclislerinde ittifak yapılan yerlerde başkan adayı çıkartıp çıkarmayacağı da ayrı bir tartışma konusu.

Sonuçta son karar şüphesiz MHP Genel Merkezi olacaktır.  

                                                   ***  

Diğer muhalefet partileri CHP ve İYİ Parti’de ise yerel seçimler yaklaşırken hiçbir heyecan gözlenmiyor.

Sadece iki partinin genel seçimde olduğu gibi yerel seçimde de ittifak hazırlığı içinde olduğundan söz ediliyor. Ancak CHP ve İYİ Parti arasında Sakarya bir ittifak her iki tarafın beklentilerini karşılamaktan uzak olacaktır.

CHP Sakarya Örgütü şuanda görüldüğü kadarı ile belediye başkanlıklarına aday bulmaya zorlanacak gibi duruyor. Zaten şuanda CHP kulislerinde aday olması mümkün olmayan isimler kamuoyuna pompalanıyor. Yani bir anlamda CHP yerel seçim çalışması olarak kendi arasında top çeviriyor.

CHP’de özellikle Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı konusunda bir son dakika sürprizinin de söz konusu olabileceğinden söz ediliyor.

Tabi gerek CHP’de gerekse İYİ Parti’de yine son sözü Ankara söyleyecektir.

                 Asıl çekişme AKP’de

Yerel seçimler ile ilgili son zamanlarda hemen tüm yerel seçimlerde olduğu gibi en hareketli parti tek başına iktidar olan AKP.

Şuan ki görülen tabloya göre AKP’nin 16 alt belediye ve büyükşehir belediyesinde seçim kazanma şansı tartışılmıyor bile.

Bu nedenle AKP’den herhangi bir belediye başkanlığına aday olacak kişinin belediye başkanı seçilmesi doğal bir sonuç olarak görülüyor.

Bu açıdan AKP’de  belediye başkanlık yarışı diğer partilere göre çok daha hareketli. AKP kulislerine göre tıpkı genel seçimlerde olduğu gibi yerel seçimlerde de mevcut  kadrolarda ciddi bir değişim olacağı konuşuluyor.

AKP’deki mevcut kadrolarda değişim olacağı beklentisi, belediye başkan adaylıklarına olan ilgiyi de arttırıyor.

Her ne kadar yüzde yüz bir kural olmasa da Adapazarı, Erenler ve Taraklı Belediyeleri’nde mevcut başkanlar 3 dönem kuralına takılabilirler. Bu üç belediye dışında  mevcut belediye başkanlarında değişim olur mu?

Şöyle duygusal olmayan bir yaklaşım ile baktığınızda ben, 3 belediye dışında mevcut belediye başkanları içinde değişimin sınırlı sayıda olacağını sanıyorum. Daha başka bir tabir ile ben değişimin, AKP tabanında beklenildiği seviyede olacağını düşünmüyorum.

                                                   ***

Büyükşehir seçimine gelince… Zeki Toçoğlu  yeniden aday olacağını belirtiyor. Toçoğlu’nun değişim rüzgarına kapılacak bir görüntüsü olduğu görüşünde değilim. 

Toçoğlu’nun yanı sıra Ali İnci’nin hayalinde yıllardır Büyükşehir Belediye Başkanlığı yattığı biliniyor. Öte yandan Rıdvan Duran’da: “Adayım” demiyor ama gelecek teklife de kapısını açık bırakıyor.

Sonuç olarak özellikle AKP’de belediye başkan adaylıkları konusunda her zaman olduğu gibi Ankara ne derse o olacak.

Bu pencereden bakıldığında AKP Genel Merkezi, daha doğrusu AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı en çok etkileyecek isim AKP’nin Sakarya Belediye Başkan adaylı olacaktır.

AKP’nin belediye başkan adaylarının kim olacağını tahmin etmek için olaya Erdoğan penceresinden bakabilmek gerekir.

 

Bu yazı toplam 294 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama