Günün Tarihi:16 Aralık 2018

 

 

AVM’ler Çarşamba Pazarı Mı?9 Ocak 2018 , Salı


Seyfi Yücel

Ticaretin gelişmesiyle beraber AVM’ler günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Önceleri başta İstanbul olmak üzere büyükşehirlerde açılan AVM’ler son on yıldır her ilde, ilçelerde açılmaya başladı. İlimizde de kısa zamanda üç AVM açıldı, inşaatları devam edenler de birkaç ay sonra açılır hale gelecek gibi görülüyor.

*****

AVM’ler sosyal hayatımıza çok çabuk girdi. İşimiz olmasa bile şehri tur atar gibi boş vakitlerimizde AVM’lere girer çıkar hale geldik. Modern alış-veriş anlayışı, cezbeden ışıltısı, temizliği, mağazalardaki seçme kolaylığı, çeşitlerin bolluğu insanları AVM’lere çekiyor. Yiyecek, içecek bölümlerindeki hijyen, kaliteli ürün, kaliteli hizmet anlayışı da eklenince ister istemez insanı kendisine çekiyor.

*****

Bazılarına göre “ANM’ler kapitalizmin ibatethaneleri” desel de AVM’lerin sosyal, ekonomik hayatımıza farklı boyutlar getirdiğini söyleyebiliriz. AVM’lerin yapıldığı bölgelerde arsa, ev, kira fiyatları birden artıyor; ekonomik çekim merkezleri haline geliyor. Çoğu insan tarafından da AVM’lerin yakınında oturmak, oralara ait olmak sosyal bir statü kazanmakla eş değer sayılıyor.

*****

Toplum olarak AVM’lere kısa zamanda alıştığımız, hatta batı kültürünün simgesi olan AVM’leri alışmanın ötesinde kendimize benzettiğimizi de söyleyebiliriz.

*****

İlimizde bulanan AVM’lerden birisine girdiğinizde güvenlik taramasından geçtikten sonra seyyar satıcılar sizi karşılıyor. Biri bayan iki tezgahtar ellerinde pişmaniye benzeri bir tatlıyla karşılayıp, ısrarcı bir tavırla ürününü satmaya çalışıyor. Bu ısrar girişte olduğu gibi çıkışta da devam ediyor.

*****

Sadece şekerci tatlıcı değil, merak ettim sözünü ettiğim AVM’nin alt ve üst katını dolaştım. AVM’nin halkın kullanımına ayrılan koridorlarında şunları gördüm:

Oyuncak atlar,

Mobilya teşhiri,

Fitness tanıtım standı,

Atlıkarınca,

Telefoncu,

Hediye oyuncakçı,

Mısırcı,

Piyangocu,

Çiğ köfteci,

Kahveci,

Dondurmacı,

Şekerci,

Çaycı,

Sanal sinemacı vb.

*****

Daha da ötesi aynı AVM’de engellilere ait otopark sökülerek yerine simitçi yapıldı.

*****

AVM’nin içine baktığınız zaman da işyerlerinin de neredeyse kapanmış, vitrinleri afişleriyle süslenmiş. Kısaca işyerleri kapanırken koridorlarda seyyar satıcılar alabildiğine artmış vaziyette. Modern alış-veriş merkezi yerine kendinizi Çarşamba Pazarı’nda sanıyorsunuz. Yakında sebze, meyve tezgahları da açılıp; “Gel abla marula gel, pırasaya gel!...” diye bağırırlarsa şaşmayın. Kısaca batının yaşama biçimi olan AVM’leri de hızla kendimize benzetip, kültür armonisi haline getirmek üzereyiz.

*****

Merak ettim okudum; AVM’lerin açılması, işletilmesi, standartlarını belirleyen 6585 sayılı kanun ile bu kanuna dayalı olarak 29636 Sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan yönetmelik var. Bu kanun ve yönetmelikte AVM’lerle ilgili her türlü standartlar belirlenmiş, tanımlanmış. Hal böyleyken AVM’lerin koridorlarında açılan, aslında gelen müşterilerin kullanımında olması gereken mekânlar niçin seyyar satıcıların tarafından işgal ediliyor? Bu kuruluşları denetleyen, ikaz eden, gerekirse cezai işlem uygulayan bir mercii yok mu?

*****

Özellikle engelli otoparkını simitçi yapan, koridorlarda seyyar gıda satıp hijyen kurallarına uymayanlar hakkında işlem yapılmaz mı? Birileri bizleri aydınlatırsa sevinirim. 

Bu yazı toplam 252 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

altın